Jedenásty ročník Bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň

Jedenásty ročník Bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň Oveľa viac zahraničných ako domácich autorov
Bienále 11. ročníka kresleného humoru Fraštaský tŕň sa konalo v týchto dňoch, ako už tradične v Hlohovci. Organizátormi boli Ex libris ad personam Hohovec, Hlohovecká televízia a tamojšie Vlastivedné múzeum, kde sa podujatie konalo. Bolo spojené s výstavou kresleného humoru s názvom Farebný svet od českého autora Jiřího Nováka z Kolína a prezentáciou kníh slovenských humoristov Milana Hodála a Milana Kupeckého. Podujatie moderovala Helena Pekarovičová, ktorá bola aj členkou poroty, spoločne s jej predsedom Vladimírom Pavlíkom a ďalšími členmi Jánom Libantom, Jozefom Urminským a Františkom Bojničanom, ktorý bol zároveň aj riaditeľom Fraštackého tŕňa. Témou tohoročného podujatia bola Voda a prihlásilo sa doň rekordných 83 karikaturistov z 32 (!) krajín sveta, ktorí do súťaže poslali 357 karikatúr. Autori boli z Nemecka, Anglicka, Argentíny, Brazílie, Egypta, Izraela, Indie, Grécka, Kuby, Maďarska, Iránu, Fínska, Chorvátska, Keňe, Indonézie, Srbska, Poľska, Ruska, Bulharska, Ukrajiny, Rakúska, Turecka, Urguaja, Bosny a Hercegoviny, Macedónska, Uzbekistanu, Talianska, Číny, Austrálie a samozrejme z Česka a Slovenska.
Porota ocenila okrem autorov na prvých troch miestach aj čestnými uznaniami, vrátane Ceny diváka až 11 autorov, čo symbolizuje počet ročníkov tohto humoristického podujatia. Prvú cenu si odniesol autor z Turecka Erdogan Basol z Istambulu, 2. miesto získal domáci autor Roman Sika z Podolia, bronzová medaila za 3. miesto putovala zásluhou autora Jiřího Srnu do Čiech, konkrétne do Jablonca nad Nisou. Čestné uznanie obdržali Dostmohamad Fakhredin z Iránu, Norberto R. Vecchio z Argentíny, Gai Guibao z Číny, Jiří Novák a Márie Plotěna z Českej republiky, Ján Gľonda a Ján Fiťma obaja zo Slovenska. Cenu diváka určia diváci hlasovaním počas trvania výstavy. Zahraničným účastníkom budú ceny zaslané poštou.
Na podujatí sa zúčastnila, okrem predstaviteľov mesta, organizátorov a autorov, aj početná skupina fanúšikov kresleného humoru, ktorí tvorili vhodnú kulisu tejto vydarenej akcie. Podľa slov riaditeľa Fraštackého tŕňa Františka Bojničana, podujatie má z roka na tok stúpajúcu tendenciu. Bolo charakteristické tým, že sa na ňom zúčastnilo oveľa viac zahraničných ako dimácich autorov.
Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia, súťaž podporili aj Mesto Hlohovec a firmy Golguz a Bekaert.

 

bienale-1

Časť členov poroty, zľava František Bojničan, Jozef Urminský, Vladimír Pavlík, ktorí pozorne sledujú kultúrny program

bienale-2

Časť účastníkov podujatia

bienale-3
Prehliadka výstavy najlepších prác Fraštacký tŕň 2016

bienale-4
Čestné uznanie odovzdáva slovenskému autorovi Jánovi Fiťmovi moderátorka podujatia, inak aj predsedníčka Ex libris ad personam Hlohovec Helena Pekarovičová

bienale-5

V družnom rozhovore riaditeľ Fraštackého tŕňa František Bojničan s humoristom z Čiech Jiřím Novákom, autorom výstavy Farebný svet, vľavo hudobník Peter Remiš, spevák skupiny Slniečko a Rybacé hlavy.

bienale-6
Pekné druhé miesto získal slovenský autor Roman Sika, ktorý preberá cenu z rúk primátora Hlohovca Ing. Miroslava Kollára a hlavného porotcu Vlada Pavlíka.

bienale-7
Na záver sa konala autogramiáda

 

Milan Kupecký, snímky Anna Jančiová

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.