O Bomburovu šabľu

Bomburova šabľa v zrekonštruovanej synagóge

 

Kremnické gagy, Novomestský osteň, Fraštacký trň a Bomburova šabľa: to sú známe humoristické podujatia, ktoré sa na Slovensku organizujú pravidelne a zaujímajú významné miesto v tejto oblasti kultúry. V týchto dňoch sa jedno z nich – Bomburova šabľa – konalo vo vynovenej breznianskej synagóge, jeho súčasťou bolo slávnostné vyhodnotenie 21. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu.

Do súťaže, na tému Škola – základ života, prišlo 190 prác od 127 autorov z Českej republiky Nemecka, Poľska, Rakúska, Ukrajiny, Uzbekistanu a Slovenska.

V kategórii do pätnásť rokov (prišlo 105 prác od 101 autorov) prvé miesto získala Viera Kováčiková zo Základnej školy s MŠ Pionierska 2 v Brezne. Na druhom mieste sa umiestnila Lenka Gábrišová a na treťom Nikolas Puška zo Špeciálnej základnej školy v Brezne. Okrem toho čestné uznanie získali Martin Brveník zo Základnej školy s MŠ Karola Rapoša v Brezne, Kristína Kuvíková a Alexandra Vojtásová z Gymnázia Jána Chalupku v Brezne. Do tejto kategórie okrem breznianskych škôl poslali svoje kresby aj žiaci so základných škôl z Beňuša, Ľubietovej, Kriváňa, ba dokonca z Rakúska.

Viera Kováčiková (12 rokov) – prvé miesto v kategórii detí

 

Víťazom v hlavnej kategórii nad pätnásť rokov a držiteľom zlatej Bomburovej šable sa stal Peter Sedlák z Prešova. Striebornú šabľu získal Henryk Cebula z Poľska a bronzovú Martin Barvirčák zo Svidníka. Čestné uznanie v tejto kategórii porota udelila viacerým: Vladimirovi Kazanevskému z Ukrajiny, Makhmudjanovi Eshonkulovi a Furkatovi Usmanovi z Uzbekistanu, Jiřimu Hiršlovi z Českej republiky a Andrejovi Mišanekovi z Popradu.

Ocenenia najúspešnejším karikaturistom odovzdal primátor mesta Brezna Tomáš Abel s predsedom poroty Petrom Zifčákom. Súčasťou vyhodnotenia súťaže bola aj vernisáž najúspešnejších prác, na ktorej boli prítomné aj delegácie partnerských miest. Vernisáž výstavy spestrilo vystúpenie Speváckeho súboru mesta Brezna a skupiny historického šermu Berezun.

O popularite súťaže O Bomburovu šabľu, ktorá je už niekoľko rokov neoddeliteľnou súčasťou Dní mesta Brezna, svedčí aj list, ktorý nedávno prišiel na adresu organizátorov od Igora Škrivára z Piešťan, v ktorom okrem iného píše: „Dvakrát som sa ako kresliar zúčastnil Bomburovej šable, ktorá bola počas Dní Brezna. Bol som po prvýkrát v tomto meste, ktoré ma očarilo. Fantastický sprievodný program na námestí i samotný scenár Bomburovej šable boli vynikajúce. Veľa humoru, nielen kresleného, krásnych kresieb, príjemní ľudia, vynikajúca atmosféra v synagóge…“

 

Výstava najúspešnejších kresieb Bomburovej šable 2016 v breznianskej synagóge potrvá do konca júna.

 

Milan Kupecký, snímky Daniel Rakyta a Milan Pivovarči

 

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *