Dnes aktuálne básnik a aforista Tomáš Turner

Tomáš Turner (ročník 1972) vyštudoval filozofiu na Trnavskej univerzite, zaujíma sa o verejné dianie, píše aforizmy, epigramy, básne…Publikoval v časopisoch a zborníkoch (Literárny týždenník, Dotyky, publikácie Literárneho klubu Omega, Priestornet a Humorikon). V roku 2000 mu vyšla útla zbierka veršov – Básne, v roku 2016 zbierka aforizmov a epigramov pod názvom Aj ryba lieta. Viac sa dozviete o autorovi a jeho bohatej tvorbe v internetových spravodajských novinách www.priestornet.com

Hlavné správy

V mene zákona
Otvorte!
Prišli sme vás zavrieť!

Spomienky na komunizmus
Fluidum ako
klbko ostnatého drôtu.

Na zdravie!
Na cintoríne ležia toľkí,
čo by chceli kašľať
a už nemôžu.

To je trefa!
Tak ten bude určite
aj v hlavných správach.
Chytil sedem čísel z piatich.

Remeslo má zlaté dno
Som stavbár.
Hodinu sa staviam zo zeme.

Stôl to istí
Čo môžu mať
karty a nohy spoločné?
Že môžu byť vyložené.

Veriť na zázraky?
Chceš počuť
na Štedrý večer
šuchot anjelských krídel?
Zlož si slúchadlá z uší.

Veľké a malé divy

K SVETLÝM ZAJTRAJŠKOM
Za komunistov
čo nestihli kombajny,
napravili skartovačky.

SPOVEĎ MATEMATIKA
Moje manželstvo?
Rovnica o dvoch neznámych.

NAŠI POLITICI
Pre nás –
veľké divy
majú,
pre seba iba –
Maledivy.

ČÍTAM Z BILBOARDU
Máte,
čo sme chceli.

POET JASÁ
Inšpirácia zvoní
pri dverách –
madam Litera
v ypsilonkách.

TELO A DUCH
Hádam, dumám,
s kým sa tu
hádam,
keď som tu sám.

ZOMBÍK NA PUSTOM OSTROVE
Neviem prísť na chuť
sám sebe.

TEST BUDÚCNOSTI
Otázka:
Vrchol architektúry
21. storočia?
Odpoveď:
Parkovisko.

VERU, VERU…
Mám všetko?
Nemám.
To by som neodniesol.
Vierou vidíme cieľ nášho života

Rozhovor s básnikom a aforistom Tomášom Turnerom

Ján Maršálek: Tomáš, si autorom zväčša krátkych literárnych útvarov, viaceré z nich sú takpovediac na rozhraní básne a aforizmu či epigramu. Záleží ti zrejme na hutnosti výrazu, nechceš plytvať slovami… Čo ťa vedie k takejto tvorbe? Kde hľadáš inšpiráciu?

Tomáš Turner: Ako si si možno všimol pri čítaní mojich aforizmov, epigramov, básničiek, často je to taká moja reakcia na dianie okolo mňa. Zaujímam sa o spoločensko-politickú situáciu, stav našej demokracie. To ma celkom fascinuje. Dosť často sú moje krátke útvary rýchlym záznamom, zachytením bežného života. Odzrkadľuje sa v nich „pena dní“. Snažím sa, aby to zrkadlenie bolo krátke, výstižné, ak to ide, tak aj vtipné.

J. Maršálek: V básničke s názvom Postmoderný čas si napísal: „Boh už zomrel, problémom je človek.“ V čom vidíš najväčší problém súčasnosti? Nestali sme sa v istom zmysle otrokmi „pokroku“?

T. Turner: „Pokrok“ sa v súčasnej dobe najlepšie dá pozorovať na neustálom zdokonaľovaní technológií zbližovania, komunikácie – autá, mobily, notebooky, tablety… Toto všetko by nám malo prinášať úľavu, uspokojenie, pokoj… Je to naozaj tak? Deje sa totiž pravý opak. Sme v neustálom nepokoji, strese, nič „nestíhame“… Ako sa vraví – pokrok nezastavíš. O to v podstate ani nejde, zastaviť pokrok. Ten má aj množstvo pozitív, svojich kladných stránok. Rozhodujúce je to, čo si dáme na prvé miesto v našom rebríčku životných hodnôt.

J. Maršálek: Bez duchovného základu sa stráca zmysel všetkého. Súhlasíš?

T. Turner: Áno. Povedzme opica, ktorá sa deň za dňom niečo nové učí, nevie, prečo sa to všetko učí, na čo jej to bude. Uľahčí sa jej možno obstarávanie potravy, ale tým to pre ňu aj končí. Opici chýba určitý presah, zameranie na niečo, čo akoby vidieť v diaľke, v budúcnosti. A za budúcnosťou. Človek, ktorý je kresťanom, vie, ako je potrebný duchovný základ a že si ho ani nemôže sám dať, nemôže si ho „vycucať z prsta“. Je to taký plán, návod, do človeka vložený. Poukazuje na ten presah človekovho života, ponad jeho osobnú prítomnosť. Ponúka „parket“ na „poskočenie si“ k niečomu vyššiemu, ako je on sám. Kresťan vidí do budúcnosti. Vidí vierou. „Vidíš, lebo si uveril,“ hovorí Ježiš slepému. Vierou vidíme zmysel, cieľ nášho života, toho „tu a teraz“.

J. Maršálek: Aké je podľa teba miesto literatúry v dnešnom svete? Nezdá sa ti, že ľudia akosi strácajú ochotu i schopnosť čítať beletriu, osobitne poéziu?

T. Turner: Je možné, že ostanú iba tí najväčší fanatici literatúry, fajnšmekri. Literatúra sa však neprestala čítať. Čítanie literatúry možno nadobudlo inú podobu, formu. Za tým je aj spomínaný technický pokrok. Množstvo kvalitných filmov, napríklad, vzniklo, vzniká na základe literárnej predlohy.

J. Maršálek: Ktoré literárne diela ťa najviac oslovili? Vraciaš sa k nim? Ktorí spisovatelia, básnici, myslitelia, umelci patria k tvojim obľúbeným?

T. Turner: Množstvo kníh sa mi, žiaľ, postrácalo… Prišiel som tak o veľa dobrých autorov. V súčasnosti ani mne osobne akosi neostáva dostatok času na čítanie kníh. Priznávam. Obľúbení autori však už navždy ostanú v mojej pamäti čitateľa. Na prvom mieste hádam spomeniem E. A. Poea (ktorého som si pred polrokom znovu zadovážil, zbierku poviedok), potom sú to ďalší: E. T. A. Hoffmann, Novalis, Saramago, K. Vonnegut, T. S. Eliot, R. M. Rilke, K. Čapek, T. Janovic, R. Scruton, Meister Eckhart, R. W. Emerson…

J. Maršálek: Chceš pokračovať v písaní? Máš nejaké tvorivé plány?

T. Turner: Rád by som vydal aj druhú knižku aforizmov. Dúfam, že to dlho nepotrvá. Snívam aj o vydaní „naozajstnej“ viazanej knihy básní. Plány na poli literatúry teda ešte asi mám.

J. Maršálek: Ďakujem za rozhovor.

Z nášho sveta

KLIATBA DUCHA
Nech ťa para tlačí,
psychológ!

Z KÚTA KRČMY
Cestujem v čase.
Som tam, kde som bol
včera o tejto hodine.

VIANOČNÝ
Silent Night a
Jingle Bells
nie sú navzájom
zameniteľné.

PRI POKLADNI
Ona: Pin daj.
On: Nepindaj.

MRKVA V AKCII
Prišla jar
a snehuliakovi
ukázala dlhý nos.

VYZNANIE FLUKTUANTA
Kde je robota,
tam nezavadziam.

NA COLNICI
Čo nenájdeme,
to si môžete nechať.

JEDEN KONDIČNÝ
Ja nepriberám,
lebo nechudnem.
Nová teória relativity

SVÄTÝ JURAJ RADÍ
Draka treba zabiť,
nie testovať.

PASCA KOVIDU
Vyhol sa desaťdňovej karanténe.
Odišiel do Číny.

NAOZAJ „HRDINSTVO“
S rúškom na tvári
spochybňovať
koronavírus.

DOBRÁ RADA NAD ZLATO
Ako zvíťazil nad zlatokopkami?
Stal sa chudobným.

ŽIVOTNÉ JUBILEÁ
Nedožité narodeniny – parte.
Dožité narodeniny – párty.

Z VÝPOVEDE ZLODEJA
Ja som vyučený –
nočný zámočník.

TEÓRIA RELATIVITY
Keď sa môže mačka zježiť,
môže sa ježko zmačkať?

DO KLOBÚKA
Na drobno tu.
Na žobrotu.

Tomáš Turner
—————————————————————
PODPORTE nezávislé médium Humorikon – jediné slovenské internetové médium svojho druhu ľubovoľnou finančnou čiastkou! Všetok obsah na týchto stránkach je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie jednotlivých strán. Máme veľa nápadov ako sa neustále zlepšovať a ponúkať vám naďalej čo najkvalitnejší žurnalistický obsah. Pod hlavičkou slovenskej pôvodnej satiricko-humoristickej tvorby sú to všetky literárne žánre, vrátane humoresiek, rozhovorov, fejtónov a drobných literárnych útvarov. Prirátajúc informácie z rôznych podujatí! Kultúra na Slovensku je v závese a satira a humor sa dnes ako žáner objavujú v médiách iba ak sem-tam sporadicky. Hoci existujeme iba niečo vyše roka, bez vašej pomoci čitateľov a autorov sa ďalej nepohneme.

Mimochodom, zaznamenali sme už vyše 28 000 vzhliadnutí a obsahom je zaradenie za vyše ročné obdobie približne 1510 príspevkových strán od desiatok popredných slovenských i zahraničných autorov, profesionálnych humoristov, tvorcov duchaplného slova a vtipnej karikatúry!

Je tu možnosť ako nám pomôcť aj forma inzercie a reklamy. Na to vám vystavíme daňový doklad!!!

Ak nám chcete pomôcť skvalitniť noviny, respektíve podporiť slovenskú kultúru v oblasti humoru a satiry, ako i kvalitnú žurnalistiku, máte možnosť poukázať nám legálne 2% z dane na podporu Humorikonu. Sme riadne evidovaní na daňovom úrade. Prípadne telefonický kontakt: 0907 905 537.
Potrebné údaje: IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

Môžete tak urobiť i prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments