Dnes aktuálne BELEHRADSKÝ APHORISTICKÝ KRUH, časopis ŠIPAK

Domov / Časopis Šipak / humor / Humorikon / in memoriam / Milan Lasica / satira / Šipak / sipak.rs /SLOVENSKÝ HUMORIST A SATIRIST MILAN LASICA (1940-2021)

SLOVENSKÉ SLAVORISTICKÉ A SATIRISTICKÉ PASY PREJSÚ
MILAN LASICA (1940-2021)

Belehrad 19. júla – Milan Lasica , slávny slovenský komik, dramatik, prozaik, textár, aforista, herec, režisér, moderátor a spevák, navždy opustil svet 18. júla vo veku 81 rokov. Zomrel na pódiu, kde vystúpil s orchestrom na výročnom koncerte v Bratislave. Počas vystúpenia jednej z piesní skolaboval a napriek pokusom o jeho oživenie sa ho nepodarilo zachrániť. Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene v rodine bankového úradníka, rodina sa však čoskoro presťahovala do Bratislavy, kde strávil väčšinu svojho života. Po absolvovaní bratislavského gymnázia sa rozhodol pre štúdium dramaturgie a divadelnej vedy na VŠMU, ktorú v roku 1962 absolvoval. Počas štúdia na pražskej Akadémii múzických umení sa začala autorkina spolupráca medzi nerozlučnou dvojicou Lasica a Satinski. V rokoch 1959 – 1960 ako vysokoškoláci predvádzali svoje komické autorské dialógy v „tatranskom“ kabarete. Dvojica českých komikov Jan Verih a Jirži Voskovac nasledovali svoj prístup k humoru. Pred publikom prišli s novým, originálnym prejavom a textom, v ktorom banálne životné situácie pretavili do absurdnej polohy. Pred filmovou kamerou Milan Lasica debutoval vo filme „Vždy možné“ v roku 1961. Stvárnil množstvo postáv v úspešných filmoch, napríklad „Sladké hry minulého leta“ (1969), „Parížsky život“ (1978). „Bulldogs and Cherries“ (1981), „Pozdrav zo Zeme“ (1982), „Traja veteráni“ (1983), „Poďme behať, choď!“ (1986), „Obsluhoval jsem anglického krále“ (2006), „Rukojemníci“ (2014), „Agáve“ (2016)… Predstavil sa aj ako spevák, nahral tri albumy vždyzelených skladieb od „Bratislava hot serenaders“ („Som optimista“, 2001, „Celý svet sa mračí“, 2002 a „Keď sa zastavil čas“, 2011). Milan Lasica získal niekoľko ocenení za všestrannú a výnimočnú umeleckú tvorbu. Medzi nimi napríklad „Krištáľové krídlo“ za celoživotné dielo, Medaila za zásluhy prvého stupňa prezidenta Českej republiky Václava Havla a Pribinov kríž prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča za mimoriadne zásluhy v oblasti kultúra.

Milan Lasica je zastúpený v Antológii slovinských aforizmov v srbskom jazyku „Lightning and Thunder“ („Srpska reč“, Belehrad, 2020), preložil a upravil Aleksandar Čotrić.

APORIZMY MILANA LASICY

Tajomstvo úspechu je v odmietaní príležitostí.

Ľudia plačú dlhšie ako sa smejú.

Naša cesta bola bežná, ale nohy ma boleli.

Kto mlčí, buď si nemyslí nič, alebo si myslí svoje.

Nové nápady sú ako nové topánky. Muž chce prísť domov a zbaviť sa ich.

Domov je útočiskom pre ženy, ale pre mužov je to bojisko.

Keď sú nepriatelia v zákopoch, na povrchu sa pohybuje iba somár.

Na našu silu sa vždy zabúdalo.

Povedali ste to pekne. Takže ľudské. Jednoducho. Aby to pochopil aj doktor vied.

ČASOPIS ŠIPAK, BELEHRADSKÝ APHORISTICKÝ KRUH

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments