Dnes aktuálne Ján Rohár, člen Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, vedúci redaktor novín Polícia a redaktor novín Bojovník

Mladý Slovák, Mgr. Ján Rohár má iba 27 rokov a je redaktorom novín Bojovník, členom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) a pracujúcim pre mediálne oddelenie SZPB. Súčasne pracuje aj ako vedúci redakcie novín POLÍCIA. Je nezávislým publicistom do iných periodík a protivojnový aktivista za mier. Za tieto aktivity získal vlani cenu Gabriela Zelenay a Únie slovenských novinárov, ktorej je členom. Keďže tých oficiálnych hoaxov a naše mainstreamové médiá sú doslova zaplnené vlastným hybridom, dovolili sme si ako humoristické noviny zaradiť protichodný názor, keďže sa rozmohla v ostatných dňoch nielenže protislovenská a protislovanská kampaň a mladým ľudom je karelábmi vtláčané do hláv, že Američania sú naši najlepší priatelia, ba dokonca, že Slovensko oslobodili spod fašistického jarma. Oslavy Dňa víťazstva sa blížia a obyvatelia Slovenska chcú slávnostným zhromaždením pri pamätníku Slavín v našom hlavnom meste položením vencov vzdať aspoň symbolicky hold a poďakovanie našim skutočným osloboditeľom, vojakom a bojovníkom za našu slobodu, vojakom slávnej sovietskej Červenej armády, dovolili sme si zaradiť výnimočne tento príspevok, ktorý svojim spôsobom naopak demonštruje a vyzdvihuje rozmáhajúci sa fašizmus u nás. Článok nepotrebuje žiaden ďalší komentár. 

Panier

Jedine potichu a bez hymny?

Ministerstvo vnútra krátko pred konaním pravidelných osláv Dňa víťazstva nad fašizmom rozhodlo, že tento rok si obyvatelia môžu tento štátny sviatok uctiť iba potichu, bez verejných prejavov a štátnej hymny.
Uvedené vyplýva zo stanoviska Ministerstva vnútra SR, ktoré pre Bojovník sprostredkovala jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová. Sekcia verejnej správy MV SR vydala „odporúčanie,“ aby sa spomienkové akty konali formou tichého kladenia vencov. To v praxi znamená zákaz akéhokoľvek programu navyše, teda hudby (vrátane hymny či smútočného pochodu), prejavov alebo recitovania protivojnových básní. Hovorkyňa vydanie odporúčania odôvodnila vojnou na Ukrajine ako prejav „úcty voči ukrajinskému ľudu, ktorý bráni pre ruskou agresiou svoju krajinu“.
Na problém nás upozornila tajomníčka OblV SZPB Nitra Anna Zabáková po tom, ako ju pozvali na stretnutie na okresnom úrade. Tam jej oznámili, že sa osláv ukončenia 2. svetovej vojny v Nitre nezúčastní vojenská hudba tak, ako to bolo bežné minulé roky. Po predložení otázky, či by ozvučenie na hymnu a prejavy mohol tradične zabezpečiť okresný úrad, vysvitlo, že pôvodný súhlas prednostky OÚ sa zmenil po konzultácii s MV SR, ktoré takýto postup zakázalo.
„My sme už objednali aj hudbu, lebo sme počítali s tým, že to bude približne tak ako vlani,“ uviedla pre Bojovník prednostka OÚ v Nitre Eva Bielik Hajdamárová. Dodala, že tieto plány sa zmenili po doručení celoslovenského usmernenia z ministerstva vnútra. V tejto súvislosti hovorila o pokyne, a nie o odporúčaní. Dôvody, ktoré viedli ministerstvo k jeho prijatiu, nepoznala.
Do redakcie sa nám neskôr dostal aj originál usmernenia MV SR. Z neho vyplýva, že rezort vnútra svoju činnosť koordinoval s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. To v stanovisku zdôrazňuje, že spomienkové akty sa majú konať bez príhovorov, aby sa neposkytla platforma pre podporovateľov Ruskej federácie.
Tento argument považujeme za nelogický, pretože samotný organizátor podujatia určuje, kto dostane na spomienkovom zhromaždení slovo a kto nie. Bol za týmto krokom strach z možných prejavov zástupcov samosprávy či nebodaj funkcionárov SZPB? Káčerovo ministerstvo zrejme počíta s odporom verejnosti, a preto varovalo okresné úrady, že „úplne sa demonštrantom vyhnúť nedá“.
SZPB nemôže súhlasiť s takýmito „odporúčaniami“. Ak Slovensko naďalej uznáva Deň víťazstva nad fašizmom ako štátny sviatok, mali by byť povolené oslavy na úrovni, aká tomuto sviatku prináleží. Redukovať oslavy na tiché kladenie vencov sa bude považovať za prejav neúcty voči posledným žijúcim priamym účastníkom 2. svetovej vojny.
Slávnostné zhromaždenie na Slavíne organizuje OblV SZPB Bratislava v utorok 9. mája o 14.00 bez účasti štátnej správy, no riadne s hudbou a príhovormi.
(Text FB stránka Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov)

Ján Rohár

 Protestné vyhlásenie SZPB

Vyše tridsať účastníkov rokovania Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, konajúceho sa v Bratislave 4. mája 2023, podpísalo nasledujúce vyhlásenie:

Protestujeme proti absurdnému nariadeniu Ministerstva vnútra SR o priebehu konania pietnych aktov venovaných 78. výročiu Dňa víťazstva nad fašizmom a ukončenia druhej svetovej vojny v Európe formou tzv. tichého vzdania úcty padlým osloboditeľom našej vlasti – vojakom Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armády. Protestné vyhlásenie okrem iných podpísal priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna, preživší holokaust Ivan Pasternak, tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer, podpredsedovia rady Jozef Ťažký, Jaroslav Bulko a Norbert Lacko, ďalší členovia jej predsedníctva Ján Pacek a Martin Krno, člen ÚR SZPB Peter Weiss a iní.

Zástupcovia SZPB z Bratislavy, Košíc, Žiliny, Liptovského Mikuláša a ďalších miest potvrdili, že napriek nezmyselnému nariadeniu ministra vnútra Romana Mikulca usporiadajú dôstojné oslavy oslobodenia, ozvučené, s hymnou Slovenskej republiky, s príhovormi a kultúrnym programom tak, ako je to bežné v každej civilizovanej krajine.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments