Dnes aktuálne Igor Válek

Na zasmiatie s Humorikonom

Redakcia online Literárny (dvoj)týždenník

Bývalá takpovediac periodická humoristická scéna ponúkla dosť široký priestor. Tak pre tvorcov písaného humoru, ako aj pre kresliacich karikaturistov. No a, samozrejme, aj pre všeobsiahly humor vo všetkých podobách a pre čitateľov všetkých vekových skupín a “vtipo-vyznaní”. Postupne sa však situácia menila, špecializovaných humoristických časopisov ubúdalo…Skrátka, dnes je priestoru na takýto humor (vo všemožných farbách a odtieňoch) tak trochu ako šafránu. Hoci má svoje miesto napríklad aj v Literárnom týždenníku. Aj preto v rámci nášho sťaby veselšieho mesiaca viackrát zalistujeme v periodikách, ktoré sú rýdzo humoristické, pozrieme sa aj inde, kde je (hoci je doba vážna) veselo…Začíname V Nových Zámkoch, odkiaľ dlhoročný tvorca, priaznivec a “zastrešovateľ ” pôvodného slovenského humoru Milan Kupecký, vydáva spolu s členmi Redakčnej rady a niekoľkými zanietencami, bývalými „roháčovcami“ internetový denník Humorikon s vyššie “premieľaním” obsahom. V internetovom denníku Humorikon nájdete aj toto: rozhovor so slovenským majstrom komiksov Františkom Mrázom v súvislosti s vydaním jeho knihy Komiksový Tajfún. V samostatnej rubrike si pripomíname výročie úmrtia velikána nášho humoru a satiry, ako i autora animovaných filmov Viktora Kubala. Prinášame aj karikatúrny pohľad na súčasné dianie u nás od Andreja Mišaneka a o úspechoch slovenského rekordéra v rýchlokreslení karikatúr Vladimíra Pavlíka a jeho medzinárodných úspechoch. Môžete si prezrieť aj video knihu známeho trenčianskeho karikaturistu Ľubomíra Kotrhu, ktorý v rozsiahlej knihe a vo viacerých svetových jazykoch ponúka karikatúry od roku tzv. nežnej revolúcie až po dnes. Dočítate sa aj predstavenia života a tvorby humoristu a satirika Ľudovíta Majera, vrátane výberu príspevkov z jeho kníh Aforista a epigramatik, Ľudové slovesnosti a Netopier. Môžete sa dočítať aj z vernisáže výstavy karikatúr – Františka Bojničan a výber z bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň, ktorá sa konala v Galérii TYPO&ARS v Bratislave – Vajnoroch. Zároveň máte možnosť okrem písaného slova prezrieť si aj karikatúry od autorov, ktorí sa v Humorikone svojimi dielami takmer denne prezentujú. Sú nimi napríklad Eva Jarábková Chabadová, Milan Kenda, Vlado Javorský, Ján Grešák a niektorí ďalší…

Okrem toho každý piatok pod hlavičkou Extra Roháč prináša v samostatnej rubrike Humorikonu satiricko-humoristický časopis zostavený z príspevkov slovenských humoristov, píšucich aj kresliacich, hlavne však šíriacich humor a dobrú náladu.
Igor Válek

 Igor Válek, spisovateľ, básnik, autor literatúry pre deti, zberateľ a autor povestí, upravovateľ ľudových rozprávok, publicista, editor, redaktor, organizátorom kultúrneho, najmä literárneho života, sa narodil 7. 1. 1967 v Martine, žije v Žiline. Základnú školu vychodil v Martine. Študoval na gymnáziu vo Vrútkach (1981 – 1985), žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave (1986 – 1987, nedokončil), absolvoval bakalárske štúdium publicistiky na Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (1998 – 2000) a masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracuje v Matici slovenskej (od roku 1987) v Martine, kde bol redaktorom mesačníka Knižnice a informácie (1991 – 1993), redaktorom (od 1993) a neskôr zástupcom šéfredaktora Slovenských národných novín, je šéfredaktorom magazínu Slovensko: Časopisu pre Slovensko a slovenský svet (od roku 2014), ktorý je tlačovým orgánom Matice slovenskej vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí. Je redaktorom Literárneho týždenníka (od roku 2017). Básne publikoval najskôr časopisecky (Slovenské pohľady, Slovenské národné noviny – Orol tatranský, Slovenská republika a i.). Knižne vydal zbierky veršov Na-miesto piesne (2000), ktorá sa vyznačuje svojskosťou pohľadu a poetickou hrou náhod, a Korene a úlomky: Lyrika s národným akcentom (2007).
Pre deti podľa Prostonárodných slovenských povestí prerozprával Najkrajšie rozprávky Pavla Dobšinskeho o zlate (2004), Najveselšie rozprávky Pavla Dobšinskeho (2009) a upravil a prerozprával Najkrajšie slovenské národné rozprávky (2011) a Najkrajšie slovenské (svetové) rozprávky (2015). Nielen deťom sú určené Povesti o slovenských riekach (2013), Nebojsa! a iné HOROR rozprávky (2013) a Povesti o slovenských liečivých prameňoch a kúpeľoch (2015). Venuje sa kultúrnej publicistike a recenzistike, zúčastňuje sa na znovuobjavovaní mien i súvislostí v zamlčiavanej časti slovenskej literatúry (Slovenské národné noviny, Slovenské pohľady, Knižná revue a i.). Spracoval odborné príručky Malý lexikón literárnych diel – svetoví autori (2002), Malý lexikón kultúrnych pamiatok: Slovenská republika (2004), Malý lexikón literárnych diel – slovenskí autori (2006), Literárny lexikón Žilinského samosprávneho kraja (2009) a Martin – sprievodca kultúrou mesta (2008). Jaroslavovi Haškovi a najmä jeho pobytom na Slovensku venoval publikáciu Haškovi v pätách: Koláž o hľadaní a nájdení Slovenska a spisovateľa (2003). Editorsky na vydanie pripravil spomienkové črty Tida J. Gašpara Starinské nezábudky (1993), mozaiku zo života a diela spisovateľa Ladislava Pašku Fragmenty desaťročí (1998), výbery z diela J. G. Tajovského Maco Mlieč a iné (2004), Janka Jesenského Slnečný kúpeľ (2005), Jonáša Záborského Chruňo a Mandragora (najkrajšie poviedky) a výber z poézie Janka Kráľa Jarná pieseň (najkrajšie básne) (oba 2006). Zostavil Pamätnicu Roka Ľudovíta Štúra (2007, s Oľgou Pavúkovou) a antológiu poviedok, básní, aforizmov, úryvkov, príspevkov slovenských a českých spisovateľov Spoluhlasom: Slovensko-česká antológia/ Spoluhlasem: Slovensko-česká antológie. (2014) od autorov zo SR: Miroslav Bielik, Pavol Holeštiak, Ladislav Hrubý, Milan Igor Chovan, Zuzana Kuglerová, Milan Lechan Katarína Mikolášová, Peter Mišák, Ondrej Nagaj, Igor Válek a z ČR: Eva Kotrbová, Otakar Matušek, Lydie Romanská, Milan Šťastný, Irena Šťastná a Břetislav Uhlář. Vo svojej tvorbe zviditeľňuje bohatstvo slovenského kultúrneho dedičstva. Jeho doterajšia bibliografia zahŕňa takmer tridsať knižných publikácií a stovky článkov v novinách a časopisoch. Je autorom rozhlasových scenárov, organizátorom literárnych podujatí a besied, najmä so žiakmi základných a študentmi stredných škôl, ktorými rozvíja regionálny literárny život v rodnom Martine a v Žilinskom kraji. Slovenskú literárnu a knižnú tvorbu prezentuje aj na podujatiach, ktorých sa zúčastňuje doma i v zahraničí. Je členom Spolku slovenských spisovateľov.

Viac tu: https://www.spolok-slovenskych-spisovatelov.sk/products/valek-igor/


 PODPORTE naše spoločné humoristicko – satirické nezávislé médium…

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na spravovanie a skvalitňovanie stránok Humorikonu. Aj malá čiastka dostatočne pomôže. Ak máte záujem finančne podporiť tento projekt – HUMORIKON, môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:

IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499. Ďakujeme!

Príjemné čítanie a víkend!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments