Dnes aktuálne In memoriam srbský satirik Milivoje Jozić

Úvodná stránka /Časopis Šipak/satira /sipak.rs / IN MEMORIAM: humoristicko-satirické PRÍBEHY MILIVOJA JOZIĆA (1932-2021)

In memoriam: zomrel srbský satirik Milivoje Jozić

Humorista, satirik a najstarší člen belehradského aforistického kruhu Milivoje Jozić zomrel 6. februára 2021 v nemocnici Zemun vo veku osemdesiatdeväť rokov na následky vírusu kovid-19.
Jozić, jeden z najvýznamnejších satirikov okresu Rasina, sa narodil v roku 1932 v Župe v dedine Latkovac neďaleko Aleksandrovca a od svojich školských čias píše satirické príbehy, aforizmy, humor a epigramy.
Svoje vtipné a satirické články publikoval v kruševackých časopisoch „Bagdala“ a „Putevi kulture“, „Ježu“, „Novosti“, „Politika“, „Etni“, ako aj v programoch Rádia Belehrad. Je autorom štyroch kníh satiry: „Floating People“, „Own Power“, „Head Through Hanba“ a „Satira“. Získal niekoľko ocenení, napríklad „Zlatú prilbu“ za sériu aforizmov na Festivale humoru a satiry v Kruševaci, „Chiviju“ za satirický príbeh v Sabaci „Chivijada“ či uznanie za aforizmus na Dňoch satiry v Žitkovac pri Alekšinci. K Kruševcu bol veľmi pripútaný ako pravidelný účastník súťaže tradičného Festivalu humoru a satiry, ktorý organizuje Kultúrne centrum Kruševac – pripomínajú z belehradského aforistického okruhu najdôležitejšie podrobnosti bohatej Jozićovej biografie.

AKO IDEME, STOJÍME DOBRE

Keby sme sa pozreli dopredu bez toho, aby sme sa pozreli späť, dnes by sme neboli na svojom mieste. Zatiaľ čo iní napredujú deň čo deň, my sme z roka na rok neskoro. Aj Turci nás prekonali vývojom, pod ktorým sme boli už pol tisícročia a teraz sme za nimi polstoročie. Ľahko sme zostali bez ľahkého a ťažkého priemyslu. Mnoho priemyselných zón sa stalo zónami súmraku. Kamkoľvek sa pozrieme, tma padne na naše oči. Predtým sme sa živili továrenskými výrobkami a teraz sa živíme predajom tovární. Vtedy boli továrne v rukách robotníkov a teraz sú v rukách výrobcov. Ani zdravotne na tom nie sme lepšie. Kým bola liečba bezplatná, chodili sme k lekárovi každú hodinu a teraz ideme už len na poslednú chvíľu. Poľnohospodárstvo tiež klesá, keď prší. Pre nedostatok jedla sa živíme úverom, a preto naši potomkovia budú hladovať. Nehovorí sa o boji proti korupcii a kriminalite.  Celkovo sa nám teda darí.
+++
NIE SME NÁS

Sedím pred televízorom a sledujem, ako náš prezident rozdáva štátne vyznamenania domácim i zahraničným občanom. Víťazi mu hlboko ďakujú za dané vyznamenanie, na ktoré prezident odpovedá, že nemá NIČ čo robiť a bolo mu veľkou cťou udeliť im ho. Zaujíma ma každá jeho a ich časť a čo moja dekorácia.
Myslím, že som si už dávno zaslúžil dostať to za všetko, čo som neurobil, a mohol som byť zamestnaný. Keďže posledná nádej zomiera, dúfam, že jedného dňa mi zažiari nejaká dekorácia aj na hrudi. Aby ma nádej neprekvapila, začal som študovať históriu dekorácie, aby som zistil, kedy a z čoho bola vyrobená prvá medaila a kto bol jej prvým víťazom. Podľa archeologických nálezov bola prvá medaila vyrobená z kameňa v dobe kamennej a jej prvým víťazom bol náčelník. Náčelník vyzdobil svoj predmet, pretože mu vyrobil krásny kozí oblek zdobený vtáčím perím a líščím chvostom.
S rozvojom civilizácie sa vyvinula aj technológia výroby dekorácií. Dnešné ozdoby sú vyrobené z drahých kovov a udeľujú sa ušľachtilým ľuďom za ušľachtilé činy. Aby mali dnešné dekorácie väčšiu váhu v porovnaní s tými predchádzajúcimi, mali by byť vyrobené z ČISTÉHO VEDENIA a oceňované všetkým, kým sme tam, pretože okrem tohto druhu vodcovstva budeme preč.
+++
PODIVNÉ
Po dlhom období odcudzenia sa stranám iných ľudí som sa rozhodol so skupinou poctivých občanov založiť si svoj vlastný, nazvaný: SUPER DEMOKRACIA. Výber takého názvu strany bol možný iba preto, že na papieri už existovali ďalšie strany s demokratickým charakterom, ako napríklad: Demokratická strana, Demokratická strana Srbska, Demokratické centrum, Nová demokracia, Demokratická iniciatíva, Demokratická perspektíva – s jasnou perspektívou ešte byť.
Vzal som do rúk papier a ceruzku a vybral som sa do miest, dedín a osád, aby som zhromaždil zákonom predpísaný počet podpisov občanov na stranícku registráciu. Trvalo mi veľa sily, času a peňazí, aby som prebehol s toľkými večierkami. Začal som zbierať podpisy vedľa úradu práce, pred ktorým občania tlačili, aby sa zamestnali. Odozva signatárov bola nečakane veľká, pretože všetci očakávali, že splním všetky sľuby uvedené v programe strany. Keďže som vedel, že sa náš volič vo volebnom stánku mení, sľúbil som im všetko, čo chcem mať, ak vyhrám voľby. Zoznam signatárov založenia strany bol za krátky čas dlhší, ako by mal byť. Napriek úsiliu, ktoré som vložil do volebnej kampane, som voľby prehral. Na ďalších voľbách sa budem podieľať aj naďalej, pokiaľ budú volebné kampane financované zo štátnej pokladnice.

Milivoje Jozic

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments