DNES AKTUÁLNE PETER RÁZUS, PREDSEDA PREŠOVSKÉHO OBČIANSKEHO ZDRUŽENIA PRERAG

Krátko z prešovskej Galérie Kýchaniu mozgu

Hovorí sám o sebe autor: Počas Euro-Kartoenale Kruishoutem chceme vždy umiestniť hostiteľskú krajinu do centra pozornosti. Na každé podujatie je vymenovaný nový kurátor, ktorý veľmi dobre pozná karikatúry a karikaturistov z hostiteľskej krajiny. Tento rok bol Slovák Peter Ràzus požiadaný, aby zorganizoval výstavu približne 80 diel z jeho rodnej krajiny.
Peter je hybnou silou medzinárodnej súťaže kreslených filmov „Kýchanie mozgu“ a „Galéria kýchania mozgu“ v provinčnom meste Prešov. Spolu so svojou ženou Magdou je nadšený pre karikatúry a kreativitu, ktorú dokáže vyrobiť mozog karikaturistu. Súťaž bola obnovená pred niekoľkými rokmi a odvtedy sa rozrástla na vysoko oceňovanú súťaž s veľmi vysokou kvalitou. Sú to teda svetoví lídri, ktorí sa zúčastňujú na týchto súťažiach. Témy majú často filozofický nádych a nútia zamyslieť sa.

V galérii, prístavbe kaviarne sa v pravidelných intervaloch organizujú aj výstavy kreslených filmov. K videniu bola aj naša vlastná výstava „Kreslené z Belgicka“. Peter Rázus pozval na výstavu 12 súčasných slovenských karikaturistov: Andreja Mišánka, Boba Perneckého, Fera Jablonovského, Ivana Chadzieva, Jozefa Gruspiera, Laca Tormu, Michala Barvirčáka, Petra Homolu, Rado Repického, Romana Siku, Vlada Pavlíka a Vojtecha Krumpolca. Pestrá skupina karikaturistov, každý s vlastným štýlom, ktorí nám umožnila nahliadnuť, ako vyzerá slovenská karikatúra. Výstavu v ECC mali možnosť navštíviť záujemci vlani v dňoch od 4. apríla do 20. júna 2021. Aktivity pretrvávajú stále najmä vďaka nadšeniu autorov, kurátorov a manažérov v Novom Meste nad Váhom a v Prešove a rozširujú sa najmä v centrách nezávislej kultúry východného Slovenska. Peter Rázus, organizátor výstav kresleného humoru – Galéria kýchania mozgu, v ktorej vystavovali Rasťo Visokai, Ľubo Kotrha, Bobo Pernecký, Miki Sliacky, atď. bola prezenataciou prác desiatich slovenských autorov v Moskve, Poltave, Cetinje, Drobaku, Oslo, a v Európskom centre kresleného humoru v Kruishoute… Hovorí sám o sebe autor príspevkov: Počas Euro-Kartoenale Kruishoutem chceme vždy umiestniť hostiteľskú krajinu do centra pozornosti. Na každé podujatie je vymenovaný nový kurátor, ktorý veľmi dobre pozná karikatúry a karikaturistov z hostiteľskej krajiny. Tento rok bol Slovák Peter Ràzus požiadaný, aby zorganizoval výstavu približne 80 diel z jeho rodnej krajiny.
Peter je hybnou silou medzinárodnej súťaže kreslených filmov „Kýchanie mozgu“ a „Galéria kýchania mozgu“ v provinčnom meste Prešov. Spolu so svojou ženou Magdou je nadšený pre karikatúry a kreativitu, ktorú dokáže vyrobiť mozog karikaturistu. Súťaž bola obnovená pred niekoľkými rokmi a odvtedy sa rozrástla na vysoko oceňovanú súťaž s veľmi vysokou kvalitou. Sú to teda svetoví lídri, ktorí sa zúčastňujú na týchto súťažiach. Témy majú často filozofický nádych a nútia zamyslieť sa.
Pestrá skupina karikaturistov, každý s vlastným štýlom, ktorí nám umožnila nahliadnuť, ako vyzerá slovenská karikatúra. Výstavu v ECC mali možnosť navštíviť záujemci vlani v dňoch od 4. apríla do 20. júna 2021. Aktivity pretrvávajú stále najmä vďaka nadšeniu autorov, kurátorov a manažérov v Novom Meste nad Váhom a v Prešove a rozširujú sa najmä v centrách nezávislej kultúry východného Slovenska. Peter Rázus, organizátor výstav kresleného humoru – Galéria kýchania mozgu, v ktorej vystavovali Rasťo Visokai, Ľubo Kotrha, Bobo Pernecký, Mikuláš Sliacky, atď. , bola prezentáciou prác desiatich slovenských autorov v Moskve, Poltave, Cetinje, Drobaku, Oslo, a v Európskom centre kresleného humoru v Kruishoute…
V 21. storočí je vojna nielen ozbrojeným konfliktom, ale aj informačným. Strany konfliktu všemožne bojujú o priazeň verejnosti, čím si vnucujú vlastnú politickú vôľu.
Problém manipulácie verejnej mienky je mimoriadne naliehavý. Destabilizuje spoločnosť a ohrozuje bezpečnosť a demokraciu. Je možné stať sa obeťou informačného útoku pod vplyvom nielen popredných médií, ale aj sociálnych sietí, ktoré sú často zneužívané „trolmi“, snažiacimi sa deformovať názory, myslenie a správanie ľudí. Falošné správy a čierna propaganda sa stali účinným nástrojom hybridnej vojny.
Jedným z protiopatrení je karikatúra, ktorá pomocou satiry zosmiešňuje a upozorňuje spoločnosť na akútne problémy súčasnosti. Výstavy prezentovali diela ironickej grafiky významných umelcov z 27 krajín sveta, ako Angel Boligan (Mexiko), Bernard Bouton (Francúzsko), Willem Rising (Holandsko), Ali Shafei (Irán), Elena Ospina (Kolumbia), Freddy Willami (USA), Gai Gulbao (Čína) a ďalší.
Putovné výstavy „ANTIHYBRID“ sa konali vo viacerých mestách Slovenska a aj v meste Užhorod v Národnom múzeu Tarasa Ševčenka. Výstavy podporili Veľvyslanectvo USA a Veľvyslanectvo Holandska na Slovensku.

Peter Rázus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments