Dnes aktuálne si pripomíname Milana Lasicu, známeho slovenského komika, dramatika, prozaika, textára, herca, režiséra, moderátora, speváka a humoristu

Milan Kupecký <humorista@milankupecky.eu> Početna strana / Časopis Šipak / humor / Humorikon / in memoriam / Milan Lasica / satira / Šipak / sipak.rs /

Nebolo to tak dávno, keď nás vlani v júli navždy opustila známa osobnosť Milan Lasica, vo veku 81 rokov. Čiže odišla známa slovenská, okrem iného aj satiricko-humoristická legenda. Zomrel tam, kde sa najčastejšie zdržiaval, na javisku, práve v čase, kde vystupoval s orchestrom na výročnom koncerte v Bratislave. Širokej verejnosti je známe, že počas hrania jednej z piesní skolaboval a i napriek pokusom o jeho oživenie sa ho nepodarilo zachrániť.
Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene v rodine bankového úradníka. S rodinou sa následne presťahoval do Bratislavy, kde prežil väčšinu svojho života. Po skončení bratislavského gymnázia sa rozhodol študovať dramaturgiu a divadelnú vedu na VŠMU, ktorú v roku 1962 úspešne ukončil. Už počas štúdia začal autorsky i ako herec spolupracovať s nerozlučným priateľom, ako známa dvojica Milan Lasica – Július Satinský. V rokoch 1959-1960 ako vysokoškoláci predvádzali vlastné komické dialógy v „tatranskom“ kabarete. Svojím prístupom k humoru nadviazali na dvojicu českých komikov Jana Vericha a Jiřího Voskovca.
Pred divákmi sa vždy prezentovali s novým, originálnym prejavom a textami, v ktorých menili banálne životné situácie do absurdnej polohy. Pred filmovou kamerou debutoval Milan Lasica vo filme „Always Possible“ v roku 1961. Stvárnil množstvo postáv v ďalších úspešných filmoch, ako napríklad „Sweet Games of Last Summer“ (1969), „Parisian Life“ (1978) , „Bulldogs and Cherries“ (1981), „Pozdravy zo Zeme“ (1982), „Traja veteráni“ (1983), „Poďme!“ (1986), „Obsluhoval som anglického kráľa“ (2006), „Rukojemníci “ (2014), „Agáve“ (2016)…a v nespočetne mnoho ďalších. Prezentoval sa aj ako spevák, nahral tri albumy evergreenových skladieb s „Bratislava hot serenaders“ „Som optimista, (2001), „Ceo svet se mršti“, (2002) a „Kada je vreme stalo“, (2011). Milan Lasica získal viacero ocenení za všestrannú a výnimočnú umeleckú kreativitu. Medzi inými „Krištáľové krídlo“ za celoživotné dielo, medailu Za zásluhy I. stupňa od prezidenta Českej republiky a Pribinov kríž od prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, všetko za vynikajúce zásluhy v oblasti kultúry. Keďže Humorikon sú satiricko-humoristické noviny, prinášame za hrsť jeho myšlienok, – aforizmov.

AFORIZMY MILANA LASICU

Tajomstvo úspechu je aj v odmietaní príležitostí.
Ľudia viac plačú ako sa smejú.
Absolvovali sme úspešnú cestu, no bolia ma nohy.
Kto mlčí, buď si nič nemyslí, alebo si myslí svoje.
Nové nápady sú ako nové topánky. Človek chce prísť domov a zbaviť sa ich.
Domov je úkryt pre ženy, no pre mužov je to bojisko.
Keď sú nepriatelia v zákopoch, na povrchu sa pohybuje iba osol.
Naša sila bola vždy v zabudnutí.
Pekne si to povedal. Tak ľudský, jednoducho. Aby tomu rozumel aj doktor vied.

Uverejnené aj v belehradskom Aforistickom klube.

Pripravil Milan Kupecký

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments