Dnes aktuálne spolupracovník Humorikonu a organizátor domácich i zahraničných humoristických výstav Peter Rázus

Medzinárodná výstava kresleného humoru VERTIGO s protivojnovou tematikou v prešovskom ZUŠ MÚZA. Slávnostné otvorenie v stredu 5. júna o 15,00 hodine!

 Výstava Viacheslava Shilova

Viacheslav Shilov narodený 23.10.1970 v Postupime (Nemecko). Prvýkrát uverejnené v novinách „Kaliningrad Komsomolets“ (1985). C 1986 – člen kaliningradských karikaturistov. Od roku 1987 – člen Klubu leningradských karikaturistov. V roku 1996 absolvoval Petrohradskú štátnu Ermitáž. Univerzita s vyznamenaním diplom na tému „Karikatúra: história, štýlový žáner, moderný tvorivý zážitok“. Publikoval v médiách Nemecka, Izraela, USA, Turecka, Estónska, Ruska a niektorých ďalších krajín. Ocenenia: „Strieborný tanier“ v Ankare (Turecko, 1993), špeciálna cena v Knokke-Heist (Belgicko, 1994), 2. cena na medzinárodnej výstave v Ťumeni (Rusko, 1994), špeciálna cena (1995), 2. cena na Medzinárodnej výstave plagátu a karikatúry Petrohrad, Rusko, 2005), Strieborný klobúk na 5. medzinárodnom fóre vizuálneho humoru «Karikaturum» (Surgut, 2010) a asi tucet cien a diplomov získaných v Taliansku, Japonsku, Kórei , Bulharsko… V rámci skupiny karikaturistov sa zúčastnili dvoch výstav „NJET PROBLEM!“ v Mníchove (1995) a Berlíne (1996). V roku 1997 spolu s Victorom A a Leonidom Millerom vytvorili skupinu karikaturistov „Nuance“, ktorá existuje dodnes. V roku 2022 emigroval a momentálne pôsobí vo Francúzku. od roku 2011 sa pravidelne zúčastňuje súťaže kresleného humoru Kýchanie mozgu.

Humoroterapia v Prešove

Tradícia výstav kresleného humoru v Prešove pokračovala aj v tomto roku festivalom Humoroterapia podporená finančným grantom mesta Prešov. Výstavnými miestami sa stali Divadlo Viola, Wave – centrum nezávislej kultúry, Univerzitná knižnica , Galéria Abylimpiáda, obchodné centrá Novum a Eperia. Návštevníci videli práce Vladmíra Kazanevského, Mojtabu Heideparnaha, Firuza Kutala, Mojmíra MIhatova, Eleny Ospina, ale aj výber z medzinárodných súťaží Free Feeling a Salto Mortale . „ Inštalovali sme temer 500 obrázkov v rôznych priestoroch a potešila nás reakcia aj divákov v obchodných centrách , ktorí to považujú za zaujímavý a príjemný doplnok pri odpočinku a kávovej pauze. Je to tzv.prechádzajúce publikum, ale o to zaujímavejšie sú reakcie týchto náhodných návštevníkov“ charakterizuje ohlasy divákov organizátor Peter Rázus. „ Mojim zámerom je aj touto na Slovensku výnimočnou formou upozorniť na tvorbu slovenských a svetových autorov a motivovať ich k návšteve nášho nového výstavného priestoru v Divadle Viola, ktoré je miestom stretnutí záujemcov pre menšinové hudobné žánre, literárne a divadelné produkcie. Je to možné hlavne vďaka mecenášskemu prístupu majiteľov, manželov Pirníkovcov, dramaturgičke Soni Pariľákovej i Ľubovi Štávorskému, ktorý je zodpovedný za dizajn a inštaláciu výstavných kolekcií.„ Výstavy budú dostupné ešte počas prázdnin a v nasledujúcom období sa diváci môžu tešiť na autorské výstavy Viacheslava Shilova, Vlada Petríka, výtvarníka z Nového Mesta nad Váhom, ktorý predstaví aj svoju novú knihu, retrospektívu Gézu Halásza a výberovú kolekciu zastúpenú Viktorom Bogoradom, Raulom. F. Zuletom, O Sekoerom a Pawlom Kuczynskim z Poľska“ Potešujúca je aj rozbiehajúca sa spolupráca so Stredoškolským parlamentom v Prešove a príprave účasti na festivaloch Pohoda, Práci česť, Živé sochy, výstavách na Hrade Zborova prezentáciách v projekte Humenné je umenie. Prikladáme fotdokumentáciu:

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments