Dnes aktuálne super úspech slovenského karikaturistu Vladimíra Pavlíka

To nejde neuverejniť…a radostne sa nepodeliť s úspechom nášho slovenského autora v cudzine s autormi a čitateľmi Humorikonu. Hoci karikaturista Vlado Pavlík už takýmto úspechom neraz príjemne prekvapil a zároveň preslávil Slovensko v ďalekej cudzine.

Príspevkom prezentujeme obrovský humoristický úspech slovenského autora a zaraďujeme ho výnimočne i napriek prázdnej „kase“…Kde sa hrabe na Vladimíra Pavlíka nejaké sterilné krištáľové krídlo hŕstky vyvolených z metropoly Slovenska? Teší nás toto ďalšie významné zahraničné ocenenie nášho slovenského humoristu.

Mimochodom: Práve dnes sme zaznamenali ďalší veľký úspech: 50 tisíc prezretí (návštev) Humorikonu! Slovenskí humoristi, tvorcovia Humorikonu, zablahoželajme si! 

Najskôr krátka rekapitulácia, namiesto curriculum vitae: Nie je snáď na Slovensku človeka inklinujúceho k humoru, konkrétne ku karikatúre a k výtvarnému umeniu, ktorý by nepoznal umeleckú torbu slovenského humoristu Vladimíra Pavlíka z Nového mesta nad Váhom. Vlado, ak si ho takto familiárne môžeme dovoliť osloviť, sa prakticky celý život, popri svojom povolaní venoval a naďalej venuje výtvarnému umeniu, najmä kresleniu karikatúr, pričom vtipnú pointu môžeme označiť ako pridanú hodnotu. Povolaním bol dizajnérom a kreslenie sa stalo jeho celoživotným koníčkom. Veď karikatúra sama o sebe rozdáva nielen humor, ale je zároveň prejavom ľudskej výdrže, schopnosti, nadhľadu, slobody myslenia a v tom najlepšom prípade vyvoláva na tvárach jeho konzumentov nefalšovaný, úprimný a skutočný úsmev. Vlado Pavlík vytvoril prvé karikatúry na strednej škole a počas štúdií v Bratislave. Kresleným humorom prispieval do vtedajších viacerých novín a časopisov. Samostatné výstavy mal v Bratislave, v Piešťanoch, v Trenčíne, Nitre, v Nových Zámkoch a samozrejme doma v Novom Meste nad Váhom. V roku 1982 bol spoluzakladateľom prvej súťažnej prehliadky kresleného humoru v rámci vtedajšieho Československa s názvom NOVOMESTSKÝ OSTEŇ v Novom Meste nad Váhom, ktorej je riaditeľom a ktorá tradične pokračuje dodnes. Najmä vďaka nemu, možno povedať že i na jeho popud a so súhlasom primátora je  zriadená  v meste Stála galéria humoru, ktorá je, popri prešovskej ojedinelým kultúrnym zariadením na Slovensku. Iniciatíva a aktivity Vladimíra Pavlíka presahujú rámec mesta, okresu i Slovenska. Veď na medzinárodných súťažiach kresleného humoru získal v zahraničí na rôznych súťažiach vyše 40 ocenení a to v Taliansku, Nemecku, Poľsku, USA, v Brazílii, Kórey, Srbsku, Holandsku, Česku, Turecku, v Sírii, Egypte, Japonsku i v ďalekej Číne. Pred dvomi rokmi získal 9 medzinárodných ocenení z Nemecka, Holandska, Česka, Belgicka, Turecka, Talianska, Iránu, Japonska a Číny. V roku 2007, v Piešťanoch na Kolonádovom moste vytvoril slovenský rekord v „Hodinovke kreslených vtipov“, keď za 60 minút nakreslil 54 vtipov, čo je zaznamenané aj v Slovenskej knihe rekordov. Ďalší rekord vytvoril o štyri roky neskôr, keď nakreslil na plátne s plochou 22,54 m2 najväčší kolorovaný obrazec, ktorý visel určitý čas na priečelí novomestského kultúrneho domu. Je autorom troch kníh s humoristickou tematikou a viacerých katalógov. Okrem toho ilustroval 20 detských omaľovánok a osem kníh kresleného humoru. V súčasnosti sa popri karikatúre venuje ilustráciám a maľbe obrazov. Vlani získal ocenenie Osobnosť Nového Mesta nad Váhom a oslávil okrúhle výročie 70 rokov svojho narodenia.

Vladimír Pavlík

 Echo Humorikonu

Ocitáme sa ako žiaci v škole. „Zazvonilo“, a možno aj odzvonilo a koná sa malá, alebo i veľká prestávka. Pani profesorka Radičová nedávno v televízii, okrem iného povedala: „Kde nie je satira, nie je ani demokracia.“ No žiaľ iba konštatovala. Keďže hráme s otvorenými kartami, a podľa vyjadrenia FPU, ktoré patrí pod ministerstvo kultúry, má Humorikon kolísavú úroveň. Teda nevidíme v blízkej budúcnosti ako nezisková organizácia žiadne pozitívne riešenie a akúkoľvek pomoc. Niektorí autori tvoria a realizujú sa, a vďačne entuziazmom tvoria Humorikon čiže zadarmo, na úkor svojho voľného času, vrátane administrácie. Po tri razy sme márne oficiálne žiadali od vlády, respektíve ministra kultúry a Fondu na podporu kultúry finančnú (aspoň malú) podporu, no bezvýsledne. Nastal teda kritický čas, – hoci sa nám doteraz „žobraním“, zľutovaním a presviedčaním, a dobrosrdečnosťou zopár dobrodincov podarilo vydať niekoľko humoristických kníh a z vlastného dôchodkového fondu udržať Humorikon – ako tak pri živote, – no životné okolnosti nás nútia spomaliť, alebo zabrzdiť. Keďže s vydávaním, okrem umeleckej, duševnej a iných aktivít treba platiť aj drobnejšie výdavky za prácu technickú, bez akýchkoľvek finančných príspevkov to jednoducho nejde. Mnohí, humoristi, či nehumoristi horiaci závisťou sa možno potešia že padáme na hubu a naopak mnohí nás presviedčajú, že peniaze nie sú všetko…že treba pokračovať. Proste, napokon už sme viac razy pretraktovali naše problémy preto je škoda sa k tomu vracať, vysvetľovať a rozpisovať. Možno by pomohli predčasné voľby, ale to by nesmeli byť zmanipulované a museli by sme mať šťastie, a vo voľbách vsadiť na kandidátov, ktorí to myslia so Slovenskom vážne, dobre a úprimne. A nepovšimnuté by u nich nebolo ani kultúrne bohatstvo.

ŽIVOT NA SLOVENSKU
Nežije sa dobre
len sa dobre žobre.
Ján Grešák

Podporte nás….účet nášho OZ Chýrnik – noviny tolerantnosti – Humorikon je na nule. Ak nás niekto podporí, budeme pokračovať. IBAN: SK 54 7500 0000 0040 0096 0499.

Milan Kupecký, predseda OZ a koordinátor Humorikonu

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments