Dnes aktuálne Vladimír Pavlík

Samostatná výstava prác Novomešťana Vladimíra Pavlíka už začiatkom mája

Vladimír Pavlík (ročník 1951) patrí k našim popredným slovenským humoristom, karikaturistom. Publikuje od roku 1973. Jeho kresby sú zrozumiteľné, majú svoj pôvab i svojráz. Tvorí kreslené vtipy bez slov, vyznačujúce sa nevtieravým humorom s nádychom jemnej satiry. Okrem kreslenia karikatúr sa venuje aj maľovaniu na plátno a technickému dizajnu. Samozrejme, jeho samostatná výstava ktorá bude už o niekoľko dní – 3. mája v novomestskom kultúrnom dome a ktorej pozvánku o. i. prinášame, predstavuje len zlomok z jeho doterajšej tvorby. Pavlíkove karikatúry vo viacerých prípadoch poukazujú na kontrast medzi predstavou, želaním či ilúziou a skutočnosťou. Vyplýva z nich, že vytváraním akejsi umelej či virtuálnej reality nezmeníme pravdu. Máme iba jeden svet, jednu planétu, jeden život a tomu by sme sa ako ľudstvo mali prispôsobiť. Akoby sme si to neuvedomovali, vytvorili sme civilizáciu vecí, v ktorej vládne mentalita konzumu nad duchovnom a hromadenie zbytočností. Pavlíkove „obrázky“ o našom vzťahu k životu nikoho neurážajú, neútočia, a predsa s istou naliehavosťou vstupujú do svedomia, vypovedajúc o rozmáhajúcej sa ziskuchtivosti a nekultúrnosti. Kto sa ešte dnes dokáže zastaviť a kochať krásou? Hoci tej krásy – zdá sa – je čoraz menej. Je riešením únik? Budeme hľadať posledné ostrovy záchrany? To sú nezodpovedané otázky. S Vladom Pavlíkom mám ako kolega humorista (Milan Kupecký) iba tie najlepšie vzťahy. Spolu sme vydali knihu o Životnom prostredí, ktorú budeme o pár dní uvádzať a včas o nej informovať. Táto jeho samostatná výstava 3. mája, na ktorú vás aj touto cestou pozývame, je prezentáciou nielen karikatúrnej tvorby, ale aj malebných obrázkov.V dnešnom Humorikone, okrem pozvánky prinášame aj niečo z jeho tvorby:

K dnešnému príspevku Vladimíra Pavlíka, v HOMORIKONE nám milom poslal pre niekoľkými minútami autor krátky text, vrátane obrazkov, ktoré budú umiestnené vo výstavnej sieni 3. mája v tamojšej novomestskej výstavnej sieni. Operatívne ich dokladáme aj s textom:

„Na mojej výstave obrazov a kresleného humoru bude vystavených 30 obrazov, originálov kresleného humoru a počas vernisáže pri hudobnom doprovode predvediem ukážku rýchlokresby kresieb s humornou tématikou, ako retrospektívu a spomienku na môj rekord zapísaný v Slovenskej knihe rekordov z roku 2007. Kresliť budem na formát papiera 100 x 70 cm a za cca 60 sekúnd nakreslím kresbu s vtipnou myšlienkou. Podľa požiadavky nakreslím aj účastníkom vernisáže kresbu podľa želania.“                                                        Vladimír Pavlík
 

Vlado Pavlík

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments