Dnes spomienka na humoristu „obojživelníka“ Vojta Haringa

Pre poučenie

Bájka

Slávik nádherne spieval. Iba tak, pre svoje potešenie. Lenže konzumná doba je o niečom inom a tak často si musel vypočuť poznámky na svoju adresu, že je hlupák. Veď prečo by mal spievať len tak, firnix-dirnix bez patričného finančného efektu? Poradili mu, aby sa stal profesionálom, aby si urobil konzervatórium, našiel agentúru, manažéra a tak podobne. Slávik bol chudobný a tak sa rozhodol, že si konzervatórium vyštuduje diaľkovou formou. Referentom pre ďalšie vzdelávanie zvierat bol – tchor.
Keď si prečítal žiadosť, pozrel takmer ľútostivo na slávika:
– Vtáci sú v nemilosti, na vtákov je zle, – mrmlal si pod nos a v mysli si premietal celú situáciu. Kráľ zvierat mal chuť na bažanta, nariadil svojmu služobníctvu – všetko zverom prízemným, aby mu ho pripravili na raňajky. Lenže bažant na rozdiel od letových služobníkov vie lietať a tak kráľ – nekráľ musel si chuť na bažanta nechať zájsť.
– Vyššie záujmy – predniesol ortieľ tchor – ma nútia vašu žiadosť zamietnuť.
– Ale prečo, prečo?! – pýtal sa slávik v duchu a jeho citlivé srdce zalial príval blenu. Nečakal na odpoveď byrokratického tchora, ale vzlietol vysoko k slniečku a tam zaspieval najkrajšiu pieseň svojho života.
Horkosť zo srdca spadla do žalúdka, zo žalúdka do dvanástorníka a už sa tá smradľavá kôpka tlačila jeho zadným otvorom von.
Spadla rovno na hlavu tchora.
Z toho plynú dve poučenia:
a.) Viac ako mocný hore ti ublíži ten uprdený dolu.
b.) Keď si slávik, tak spievaj a na tchora sa… Veď vieš čo.

Vojto Haring

 

* * * * *

 

Vysokoškolský pedagóg a výtvarník Vojtech Haring zomrel v piatok 3. januára 2014 vo veku 71 rokov. Posledná rozlúčka bude vo štvrtok 9. januára o 13.00 h na cintoríne na Žilinskej ceste.

Vojtech Haring bol na verejnosti známy nielen vďaka svojmu povolaniu. Odborník z oblasti psychológie vyučoval na univerzitách a má za sebou aj bohatú publikačnú činnosť. Ako výtvarník otváral nielen vo svojom rodnom meste niekoľko autorských aj spoločných výstav. Okrem toho bol zakladateľom Ochotníckeho súboru Ivana Stodolu pri Mestskom kultúrnom stredisku Piešťany.

„Jeho postava šuhajka s výrazným gestom ruky, so sprievodným slovom aj bez neho, pohotovo reaguje na impulzy a inšpirujúce podnety doby. Taká je jeho karikatúra. Vydáva ostré svedectvo o našej etape dejín. Prináša raz oslobodzujúci smiech inokedy vážne zamyslenie nad beznádejou perspektívnych ašpirácií našej civilizácie,“ povedala o jeho tvorbe Zora Petrášová, kurátorka výstavy pri príležitosti jeho 70. narodenín, ktorú otvorili v októbri 2012 v galérii Fontána.

Počas vernisáže predviedol Vojtech Haring aj svoj spisovateľský a básnický talent. Pozrite sa ako ho vnímal jeho priateľ, karikaturista Vladimír Pavlík:

 

 

zdroj: https://www.pnky.sk/aktuality/zomrel-psycholog-a-karikaturista-vojtech-haring/?cn-reloaded=1

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments