Slovenské osobnosti súčasnej tvorby humoru a satiry
Slovenský humorista Bruno Horecký je vyštudovaný pedagóg, karikaturista, ilustrátor, zostavovateľ i šéfredaktor časopisu Fľak. Narodil sa v roku 1966 v Martine, kde doteraz žije a tvorí. Prvú kreslenú karikatúru mal uverejnenú ako jedenásťročný v časopise Život. Ku kresleniu mal vzťah takpovediac od mlada, už na základnej, neskôr strednej i vysokej škole, kde bol vždy pri tvorbe školských časopisov v ktorých uverejňoval svoje kreslené vtipné prvotiny, zároveň ich ilustroval a neskôr i zostavoval. Po ukončení vysokej školy, od roku 1986 pravidelne publikoval v slovenských printových médiách i naďalej publikuje (v tých čo ešte nezanikli). Tisícky jeho kresieb a komiksových stripov bolo uverejnených v novinách a časopisoch Život, Pravda, Národná obroda, Šport, Sme, Život Turca, MY – Turčianske noviny, Žilinský večerník, Tabu, Playboy, Slovenské národné noviny, Nedeľná Pravda, Roháč, Nový Roháč, Extra Roháč, Kocúrkovo, Woloviny, Lišiak, Stop Muscle7 Fitness, Poradca lekárnika a v niektorých ďalších).
Od pätnástich rokov sa so svojimi kresbami zúčastňoval na jednom z prestížnych humoristických podujatí na Slovensku – Novomestský osteň, ktoré je medzinárodnou súťažnou výstavou kresleného humoru a satiry a zároveň každé dva roky aj miestom „roháčovských“ výstavných prác karikaturistov. Ďalej sú to známe Kremnické gagy, nedávno to bola tradičná výstava na enviromentálnu tému v Banskej Štiavnici a mal aj niekoľko samostatných výstav. Nedávnou bola v Trenčianskej galérii, ktorá sa konala pri príležitosti jeho životných a pracovných jubileí jeho karikatúrnej tvorby s názvom Oslava karikatúry.
Po tzv. spoločenskom Prevrate, po roku 1989 sa stal dvorným karikaturistom denníka Pravda, kde sa venoval najmä politickej satire. V roku 1991 uspel v celoslovenskom konkurze na Kolibe na post animátora kreslených filmov, ktorý ho vždy priťahoval. Tam však nenastúpil pretože dal prednosť dokončeniu štúdia na Pedagogickej fakulte v Nitre. V kreslení však pokračoval aj na náhradnej vojenskej službe, kde okrem iného získal ocenenie na celoslovenskej umeleckej armádnej súťaži za sériu karikatúr o dennom režime vojaka. Po ukončení základnej vojenskej služby nastúpil na povolanie učiteľa do Martina a súčasne naplno rozvíjal svoj kresliarsky talent zasielaným karikatúr prakticky do všetkých mienkotvorných a humoristických periodík.
V roku 1992 vyhral konkurz na detský komiksový strip v týždenníku Nedeľná Pravda. Osem rokov potom vychádzal týždenne jeho „komiksový strip“ pod názvom Jožko Fľak – super žiak. Za toto obdobie to bolo presne štyristo komiksových stripov, ktoré rozosmievali čitateľov tohto denníka na celom Slovensku.
Bruno Horecký ako profesionál
Na základe popularity Jožka Fľaka vznikol v závere roka 1998 v Martine zábavný celoslovenský imidžový mesačník Fľak pre deti od 0 do 99 rokov, ktorého bol nielen krstným otcom, ale už vyše dvadsať rokov je aj jeho šéfredaktorom, zostavovateľom a ilustrátorom. Bruno Horecký popri tom v spolupráci s mestom Martin zostavuje a ilustruje dvakrát v roku časopisy pre martinských žiakov a pedagógov s názvom Martinský Fľak a Záchranár, ktoré sú zamerané nielen na zábavu, ale aj na prevenciu úrazovosti detí.
Treba podčiarknuť, že v Martine už v minulosti vznikali humoristické a detské časopisy s dlhou a úspešnou tradíciou, ako boli Černoňažník, Kocúr, Slniečko, Včielka a ďalšie, pričom Fľak pokračuje nadväzujúc na túto tradíciu.
Okrem komiksu Jožko Fľak – super žiak, ktorý kreslí Bruno Horecký už vyše štvrťstoročie, sa nezabudnuteľnými stali aj krátke komiksy Sexíkovci (Tabu), Pivné reči (Lišiak), Facková poznámka (SME), Pichliač (Žilinský večerník), športové komiksy Time out (Šport) a ďalšie.
Bruno Horecký doteraz ilustroval a karikuoval vyše dve desiatok kníh pre deti, pre satirikov, politikov, Bulharov, atlétov, lekárov, lekárnikov, humoristov, záchranárov, učiteľov, školákov, fľakačov…Viac ako desať rokov spolupracuje s publicistom a aforistom Julom Ondrejom, s ktorým spolu zostavili už deväť aforistických knižiek, ktoré satirickými kresbami a myšlienkami nastavujú zrkadlo spoločnosti. Sú to knihy s názvami V spätnom zrkadle, Pod kožu, Manéž za tvárou, Ako chutí nemoc, Tak kopni a uvidíš, Za hrsť žihadiel. Najnovšia z nich je o problémoch školstva na Slovensku, so satirickým názvom Škola prehrou.
V deväťdesiatich rokoch pomáhal spolu s poprednými slovenskými humoristami, bývalými „roháčovcami“ viackrát zachraňovať pôvodný slovenský profesionálny satiricko-humoristický časopis Extra Roháč, ktorý na vlastné náklady vydával známy aforista Milan Kupecký, no márne. Bez inzertnej a inej podpory a pomoci to nešlo a tak časopis zanikol a s ním pomaly vymiera aj slovenský humor a satira, vrátane autorov. Práve preto sa kolektív slovenských autorov pokúša „oživiť “ Humorikon (!)
V súčasnosti Bruno Horecký kreslí pre satirickú prílohu Bumerang denníka Šport a viaceré regionálne periodiká. Kresbou sa angažuje aj v iniciatíve školských učiteľov na ich portále, prispieva na stránky do školského webu, na Základnej škole Mudroňová v Martine, kde učí a zároveň zbiera námety pre svojho prvorodeného syna Jožka Fľaka a jeho oddaných čitateľov fľakačov. Bruno Horecký je aj horlivým prispievateľom a tvorcom Humorikonu, ktorého vydávanie si veľmi pochvaľuje!
Jeho životným krédom je: „Smejme sa dnes, lebo zajtra už môže byť neskoro!“
Pripravil: Milan Kupecký