Miš – maš, alebo z každého rožka troška z aktuálneho humoru Milana Kupeckého

Humor a satira, ako kultúrne bohatstvo i každodenná potreba…

„Človeka spoznáš podľa vtipu, ktorý ho pohoršil“
(SENECA)

Vraví sa, že nielen chlebom je človek živý, pričom humor je vec veľmi vážna. A dovolím si to doplniť aj dovetkom, že aj nie veľmi lacná, ba naopak veľmi drahá, čo však nemožno paušalizovať, pretože to v plnej miere neplatí práve na nás, ktorí sa zúčastňujeme na rôznych kultúrnych podujatiach ako autori, prípadne ako spoluorganizátori. Pretože všetci iste dobre vieme, že v takýchto najmä skromných podujatiach je vždy  stále viac entuziazmu, ako peňazí a povedané slovami satirika – …človek dnes môže vyžiť z humoru, iba ak popri dobre platenom zamestnaní.
Hovorí sa tiež, že humor je soľou života. A práve takáto soľ je veľmi potrebná nielen na Slovensku. Najmä v krajinách, ktoré, dovolím si povedať, stále prežívajú hlbokú devastáciu spoločensko-ekonomických a morálnych hodnôt. A možno aj práve preto sa podobnými humoristicko – satirickými podujatiami permanentne snažíme, tí najskalnejší a najoduševnejší pousilovať sa o zachovanie pôvodnej satirickej tvorby, a to takpovediac profesionálne v amatérskych podmienkach, či už formou organizovania výstav, alebo aj vydávaním internetových novín Humorikon, ktorý ako jediný nekomerčný časopis sa snaží zachovať intelektuálnu úroveň. A to bez perverzností, morbídností a vulgárností a tak dať priestor i príležitosť pre pôvodnú satiricko – humoristickú tvorbu najmä neznámym a talentovaným autorom povezme z vidieka, ktorí sú ochotní tvoriť a prispievať neraz takpovediac aj za vatikánsku menu – pán Boh zaplať!
Často si u nás, na Slovensku, berieme za vzor západnú kultúru a maniere, pričom práve zahraničie je na rozdiel od nás aj v tomto smere ďaleko vpredu, nielen čo sa týka humoru, ale aj politickej satiry, snáď až na výnimky. Možno sa mnohí pousmejete, ale napríklad v anglickom Birminghame existuje Klinika smiechu, v holandskom Amsterdame Centrum smiechu a Francúzi sa pýšia spoločenským združením Smejúca sa medicína.

Pritom navyše, smiech lieči

Na základe výskumov amerického lekára Patha Adamsa vznikol v medicíne nový lekársky odbor- gelentológia. Zaoberá sa vplyvom smiechu na psychiku človeka. Výsledky týchto výskumov a zistení sú veľmi zaujímavé a pre ľudstvo pôsobia aj pozitívne. Smiech sa na mnohých klinikách stal popri medikamentoch a injekciách podpornou liečbou, najmä v rámci rekonvalescencie a rehabilitácie. Vedci tvrdia, že smiech vzniká ako reakcia na humorné a veselé situácie a zážitky, bezprostredne vplýva na zvýšenie hladiny endorfínu (hormón šťastia), ktorý pomáha psychickému uvoľneniu a zabraňuje stresu, pričom zároveň zvyšuje odolnosť proti bolesti. Za takejto situácie pacient pociťuje zvýšenú túžbu po vyzdravení a dostáva väčšiu chuť do života. Endorfín podporuje činnosť srdca, hlavy, žalúdka, pľúc a mechanizmus termoregulácie pomáha odbúravať psychosomatické ťažkosti.

Humor je aj svetonázor

Pretože smiech, to nie je len uvoľnenie, ale i pohľad. Francúzsky filozof H. Bergson ešte v minulom storočí napísal: Smiech a najmä satira sú predovšetkým pokarhanie. Keďže majú pokorovať, musí v osobe, ktorej sa dotýka vzbudzovať pocit zásahu. Spoločnosť sa pomocou smiechu mstí za hriechy voči nej spáchané. Nedosiahla by svoj cieľ, keby konala len v znamení dobroty a sympatie…
Keď sa ľudia na niečom smejú, znamená to, že vidia čosi nenormálne, čo nie je celkom tak, ako by malo byť. Keď sa človek nesmeje, iba sa nad všetkým rozhorčuje, je to preňho doslova tragické. Keď je však schopný sa smiať, znamená to, že na veci-hoci aj deformované-pozerá z nadhľadu. Filozoficky povedané, smiech znamená vždy víťazstvo človeka nad faktom, ktorému sa smeje. Fyziologicky smiech predstavuje uvoľnenie vnútorného napätia, ktoré vzniklo tým, že človeka niečo zarazilo – a napokon sa to predsa len vysvetlilo. Pri smiechu záleží na jeho gradácii. Nechcem pritom mentorovať, ale vieme, že raz je smiech podfarbený hnevom, iný je smiech cez slzy, rozdielny je smiech ironický, iný škodoradostný. Každý smiech je však svojráznou a jedinečnou reakciou na problémy jedinca a problémy doby, každý smiech je liekom a uzdravovateľom. Smiech je ukazovateľom smeru pre jednotlivca i spoločnosť, smiech je tisíc ráz účinnejší nápravno-výchovný prostriedok ako všetky zamrežované budovy sveta.

Humoreska

SKOROMONOLÓG

-Alfréd! – vieš na čo som si spomenul?- oslovila ma manželka Arana počas dovolenkového ničnerobenia, keď sme obedovali, jednoducho v čase, ktorému u nás hovoríme familiárne chvíľka poézie
– Chcem ti povedať, že som si všimla, že v ostatnom čase na teba priatelia akosi zabúdajú…
– To vieš! – chcem sa ohradiť, ona však pokračuje nepúšťajúc ma k slovu: – Dovolenkové obdobie beží v plnom prúde a ty si doteraz nedostal jedinú pohľadnicu, ani jediný pozdrav a to nielen zo zahraničia, ale ani z tuzemska…
– Dobre, lenže,…snažím sa prerušiť jej monológ, no nedarí sa mi.
– Vydrž ešte nech to dopoviem, – pokračuje moja nežná polovička: – Je to prvý raz, čo pamätám, že ti nik z tvojich bývalých priateľov ani len nezavolal, neponúkol prežiť spoločne dovolenku…
– Dobre, lenže,…
– Aké lenže ? – zvyšuje obrátky manželka, – bolo leto a predseda družstva predtým nikdy na nás nezabudol a zaslal po svojom šoférovi debničku melónov…A ty si koľkýmže, ako protislužbu, pomohol vybaviť ich požiadavky a pomohol vyriešiť ich problémy. Tomu si syna protekčne pomohol dostať na vysokú, inému zasa poradil najvýhodnejší investičný privatizačný fond, nehovoriac už o protekciách na holandských dražbách počas malej a veľkej privatizácie. Občas som mala o teba vážne obavy, či príliš neriskuješ. A to máš asi za to odmenu, že si na teba už nikto ani len nespomenie?!
– Ach, drahá, predsa ma len nechaj chvíľu hovoriť…A čože ty máš už sklerózu, alebo si sa načisto pomiatla…Nevieš, že už som dva mesiace na dôchodku a vzdal som sa všetkých funkcií?!

PRERUŠENÝ MONOLÓG

-Limity sú nízke, preto treba telefonovať iba v súrnych prípadoch – znel príkaz. V duchu sme najviac ľutovali kolegu Strakulu. Ten vždy postáva pri telefón a a nikdy nevie kedy má prestať. A keď telefonuje s manželkou, vtedy je nám do popuku. Iba trpezlivo počúva, počúva, počúva… Klopí oči, stokrát opakuje áno, áno, áno… Každému z nás sa sem-tam podarí súkromný hovor „zašiť“, povýšiť ho na služobný, no Strakulovi nikdy. Je proste dobrák.
Aj minule. Kolega ho vyvolal z výrobnej porady do susednej miestnosti a oznámil mu: volá manželka! Skočil ako vystrelený. Opäť sme sa započúvali cez tenkú stenu do ich dialógu (hoci sa to nesluší), ktorý bol vlastne monológom. Na naše prekvapenie, monotónne „áno“ prerušil odporovacím „nie“. Neverili sme vlastným ušiam, takmer sme zmeraveli. Spozornel dokonca aj vedúci oddelenia, ktorý viedol poradu. Do jej ukončenia sme sa nedokázali sústrediť na prerokovávanú problematiku. Vŕtalo nám všetkým v hlave ako sa dokázal odvážiť povedať manželke „nie“. Toľko odvahy?!
Rozuzlenie prišlo, keď sme sa okolo neho zhŕkli ako kŕdeľ husí a zasypali ho zvedavými otázkami. Sklamanie však bolo na našej strane, keď Strakula zo seba a „vysypal“…povedal som „nie“ , keď sa ma manželka spýtala , či sa mi nezunovalo počúvať ju…

Z nechránenej aforistickej dielne

Čo vŕta Milanovi Kupeckému v hlave

Je to opäť o dôvere, inteligencii, vplyve a o peniazoch. Preto je dôležité, aby sa do Europarlamentu dostali spoľahliví „zástupci“, a nie zas tupci.
Inovované príslovie: Sranda musí byť, aj keby europeniaze neboli!
Aj na prevracanie kabátov treba mať bohatý a pestrý šatník.
Mať niekoho za sebou prospieva najviac lobistom a bežcom.
Zaujímavý paradox: Práve na preplnených a frekventovaných miestach možno iba zriedkakedy stretnúť človeka.
Nikto múdry z neba nespadol. Ale žiaľ, na hlavu a z lešenia áno.
Vraj menšinová vláda? Čudujete sa. Veď menšiny u nás vládnu stále.
Mnohých občanov hnevá, ak bývalí členovia Občianskeho fóra robia fóry.
Naše zákony sú pevné ako skala. Padajú neporučené na komunikácie.
Príjemné je ak nás niekto sleduje alebo nasleduje. Horšie, ak prenasleduje.
Debilným a imobilným  občanom by sa mali odoberať nielen vodičské, ale aj voličské preukazy.
Nádej je to, čo zostáva nám, čo sme neprivatizovali.
My nie sme ako oni! Sme ešte horší…
Zdá sa, že v kriminalite sa darí najviac policajtom.
Žiaľ, urobiť dieru do sveta sa dá aj bombami.
Mám zopár mediálnych partnerov…ktorí ma ohovárajú.
Najviac sa u nás ochladilo v medziľudských vzťahoch.
Rodina je základom štátu. Možno súhlasiť. Najmä naša a rodina známych.
Ak budete voliť KDH dostanete sa za odmenu do neba. Veď napokon žiť na zemi nie je bohviečo!
Konzervatívcov sme si nemali pomýliť. Obľubujú konzervy.
Aj mnohí nezávislí poslanci sú závislí – na peniazoch, alkohole a drogách.
Bez komunistov ťažko aj dnes zostaviť vládu. Veď sú organizovaní takmer vo všetkých politických stranách.
Už aj vrabce čvirikajú, že náš silový rezort má mnohé slabiny.
Ak by sme mali kresťanskú vládu občania majú obavy, že by sme mali nekresťanské ceny.
Ak by vládlo KDH sú obavy, či by sme zase nepadli na kolená?!
Za vlády SDKU bol Miki Dzurinda bežcom na  dlhé trate. Toľko som zbytočne dúfal, že sa v tom čase preorientuje na šprint. Veď už aj názve malo SMK – Slovenský Mikuláš Končí.
Nejedna koaličná rada sa časom zmení na koaličnú zradu.
Treba naďalej udržiavať dobré vzťahy s Ruskom. Nemali sme ho poslať za mreže.
Niekdajší minister hospodárstva Pavol Rusko chcel robiť veľké reformné zmeny. Chudák, položili ho malé  zmenky.
Vrcholom drzosti je to, že o výške minimálnej mzdy rozhodujú poslanci s maxiplatmi.
Občasné žalúdočné ťažkosti majú voliči z predvolebných mítingových rečí a gulášov.
Mnohí poslanci bývalého mečiarovho hnutia HZDS nie a nie sa hnúť…
Slota istý čas keď bol vo vláde nepostrehol, že na rozdiel od preferencií SNS mu stúpa krvný tlak.
Jamy na cestách sa postupne prehlbujú oveľa viac, ako poznatky o nich.

Sentencie

Naši politici sa stávajú kanibalmi. Prestávajú sa osierať a začínajú sa žrať.

Pre mnohých lekárov je zaujímavejšia karta poistenca, ako jeho zdravotný stav.

V uliciach je čoraz väčší ruch. Žiaľ, nie pracovný.

Dúfam, že vo volebných urnách sme opäť nespopolnili naše sny.

Keďže v našej politike je vraj veľa špiny, mali by sa jej protagonisti venovať viac hygiene.

Je ťažké dostať sa „nad vodu“, hoci u nás prebehlo viacero vĺn kupónovej privatizácie.

Satirici majú dobré srdce, preto je divné, že majú toľko nepriateľov.

Láska nielen hory, ale aj AIDS prenáša.

Zdá sa, že máme viac politikov ktorí do nej hovoria, ako tých čo do nej aj vidia.

Koaličné zoskupenie je vlastne sobáš z rozumu.

Topiaci sa niekedy aj aforizmu chytá!

Euro neklesá, ono už dlhšie bezvládne leží.

Vraj treba urobiť dôslednú politicko-hospodársku analýzu. Najmä prečo sa máme tak zle.

Inovované príslovie: Ktovie, kde je ten zlatý slovenský poklad zakopaný?!

Rieky sú závislé na korytách. Podobnosť s politikmi je čisto náhodná.

Žiaľ, krvný tlak sa zvyšuje nezávisle od mzdy a životnej úrovne.

Škoda, že kauzami, štatistikou a politickým sľubmi sa nedá nasýtiť.

Predtým červená, dnes je aj modrá dobrá.

Reformy sú bolestné. Nie však pre tých, ktorí ich robia.

Z niektorých zdravotných opatrení možno len ochorieť.

Prekvapuje, že o skrytej privatizácii sa hovorí už otvorene.

Výsledkom žiadneho fóra by nemal byť fór.

Zaujímavý paradox tohoročnej zimy: Ešte ani len nenapadal poriadny sneh a už padá vláda.

Sme zvrchovaný štát. EÚ na nás z vrchu kašle.

V divokej privatizácii miznú nielen majetky ale občas s nimi aj ľudia.

V politických hrách sa najťažšie hľadajú pravidlá.

Socializmu sme sa učili v Moskve, demokracii v New Yorku a maďarčinu sa učíme na juhu Slovenska.

Lepšie je mať viac zaťažené bankové konto ako krvný obeh.

ÍVERY

Inovované príslovie: Kde nič nie je, ani privatizér neberie!
Chudobný je ten človek, ktorému ani len z hrnca nevykypí.
Neviem ako komu, ale mne stále lahodí a znie v ušiach hudba o lepšej budúcnosti.
Začínať od nuly môže iba športové zápolenie, nie podnikanie.
V politike platí heslo: Všetko pre človek! Pre seba…
Aj ľudí bez srdca postihuje infarkt.
Vo chvíli, keď vás prejde auto, prejde vás aj smiech.
Existuje láska nielen po hrob, ale aj do posledného eura!
Erotika a sex sú vlastne výsledkom slabej fyzickej a psychickej vyťaženosti.
Hľadať holú pravdu sa neoplatí. Mohli by vás obviniť zo šírenia pornografie.
Slovensko si rozvracať nedáme! Zničíme si ho sami!
Rekvalifikoval som sa na remeslo. Chcem byť kováčom svojho šťastia.
Naši politici sa naučili fiktívne odkrývať rezervy, bojovať proti korupcii, zabudli však na jednu dôležitú vec. Pracovať.
Niektorí politici sa snažia aj tzv. maďarskou kartou hrať falošne.
Ak raz padneme úplne na dno, určite nebude ekonomické.
Niekedy hráči i futbalové stretnutia vybuchnú i napriek prísnym bezpečnostným opatreniam.
Žiť plným životom sa nedá s prázdnymi vreckami.
Vďaka nízkemu dôchodku som si zvykol na pravidelné stravovanie.
Lepšie ak kopne múza, ako keď vás vykopnú z práce.
Morálnemu víťazovi sa neujde miesto na stupienku víťazov.
Zranenia futbalistov nie sú najboľavejším miestom v našom futbale.
Pochvala dnes nepatrí medzi valuty.
Špáradlá nepomôžu ak máte niekoho plné zuby.
Niekdajšiu deľbu práce vystriedala deľba peňazí.
Žiaľ, niektorí ľudia si svoju neschopnosť zamieňajú za osud.
Ako Homo sapiens sme skutočne najdokonalejšie tvory na Zemi. Dokážeme
robiť zo seba opicu, somára, ba i vola.
Ubúda tých, čo si za naše devalvované euro dajú aj koleno vŕtať.
Je to o dôvere, inteligencii, vplyve a o peniazoch. Preto je dôležité, aby sa do europarlamentu dostali spoľahliví „zástupci“, a nie tupci.
Inovované príslovie: Sranda musí byť, aj keby europeniaze neboli!
Aj na prevracanie kabátov treba mať bohatý a pestrý šatník.
Mať niekoho za sebou prospieva najviac lobistom a bežcom.
Zaujímavý paradox: Práve na preplnených a frekventovaných miestach možno iba zriedkakedy stretnúť človeka.
Nikto múdry z neba nespadol. Ale žiaľ, na hlavu a z lešenia áno.
Mnohých občanov hnevá, ak členovia Občianskeho fóra robia fóry.
Naše zákony sú pevné ako skala. Podľa slov a vyjadrení v médiách, nikto nikdy zákony neporušil.
Príjemné je ak nás niekto sleduje alebo nasleduje. Horšie, ak prenasleduje.
Nedisciplinovaným vodičom by sa mali odoberať nielen vodičské preukazy, ale aj autá.
Príslovie, stručnosť nadovšetko najviac dodržiavajú aforisti.
Futbal sa hrá 90 minút. Škoda, že nie aj hráči.
Zdá sa, že na búranie socializmu sme vynaložili oveľa viac energie, ako na jeho budovanie.
Zaujímavé, už aj gorily sa u nás stali chráneným živočíchom.
Ilúzia je pomyslenie, že poslanec príde za voličom aj po voľbách.
Vo filatelii rozhodujú známky. V politike známosti.
Niektoré volebné výsledky sú ako história. Opakujú sa.
Voľby sú pre občana čertovská vec. Pre správne rozhodnutie musia mať z pekla šťastie.
Skutočne chorý poslanec je ten, ktorý už nevládze plniť ani stranícke pokyny.
Ryby neberú, no vládni úradníci berú ako straky.
Záhradkári a poslanci si vždy presadia svoje.
Odvolávanie zo straníckej funkcie prichádza často ako smrť, neočakávane.
Bol práceneschopný. Zastihla ho štrajková pohotovosť.
Lekárska prax nepozná politika chorého na čisté svedomie.
Zaujímavé, že niektorých obrovitých politikov nemôžeme na televíznej obrazovke ani len vidieť.
Paradox: Hoci populistické sľuby politikov očakávame necháme sa nimi zaskočiť.
Často aj na predvolebných politických mítingoch ťažko rozoznať či ide o držanie palcov, alebo zvieranie pästí.
Výsledok rokovania koaličnej rady: Tak dlho sa dohadovali, až sa začali hádať.
Opozičný poslanec s dobrým návrhom má vždy viac prenasledovateľov, ako nasledovateľov.
Aj v bande naničhodníkov si každý o sebe myslí, že on je ten najlepší.
Žiaľ, často politickým klebetám a intrigám hovoríme – verejná mienka.
Bol to dobrý poslanecký klub. Jeho členovia mali veľa spoločného, iba každý mal svoje muchy.
Škoda, že podkurovaním sa nedá zohriať. Ušetrili by sme uhlie a plyn.
Najčastejšie sa prechádzame politickým spektrom.
Keď sa v parlamente ozýva HOP! Odskáču si to občania.
Občania vedia dosiahnuť konsenzus iba pri nadávaní na počasie, manželstvo, futbal, televízny program a na politiku.
Na niektorých poslancov sa dá iba tak spoľahnúť, že očakávate od nich opak toho, čo vám sľúbili.
Zaujímavé, že aj tí politici, ktorí sa nepozerajú do zrkadla, vidia iba seba.
Aj v politike sa najväčšie bezcitnosti robia s citom.
Poslanci v parlamente by mali byť ako vajíčka. Mali by sa znášať.
Najviac defektov má duša politika.
Konečne urobil krok dopredu…v spoločenskom tanci.
Neoplatí sa skákať od radosti. Môžete si spôsobiť úraz.
Sme večnými dľžnikmi. Svojej povesti.
Rada: Veľmi sa nepodkladajte. Môžu o vás zakopnúť.
Niektorí pracovníci sú menej platní ako platení.
Mnohí sladko spia, hoci nedosiahli žiadne vavríny.
Mám zvláštne muchy. Nesadajú na lep.
Dostal som košom. V nákupnom stredisku.
Neublížim nikdy ani len kuraťu. Iba ak grilovanému.
Najľahšie je zdolávať tie prekážky, ktoré si staviame sami.
Dal srdce na dlaň, zobral rozum do hrsti a prestal existovať.
Jediné, čo vedel robiť profesionálne bol dojem.
Po lopate zvyknú vravieť tí, čo ju nikdy ani len nedržali v ruke.
Poučenie: Skôr ako si človeka začnete vážiť, najskôr si ho premerajte.
Najčastejšie sa hasí pri výčapnom pulte.
Rád pozeral na hviezdy. Na fľaši koňaku.
Posudzujúc mnohých podľa detských nápadov, sú večne mladí.
Aj anjel občas vystrčí rožky.
Život je zmena. Vďaka politike zmena k horšiemu.
Skúsenosť: Nie je dôležité zvíťaziť, ani zamestnať sa, ale včas sa zapísať na úrade práce!
Vyhranené názory sa ťažko otupujú aj za okrúhlym stolom.
Kto hľadá nájde. Niekedy aj sponzora!
Nešlo o lacný humor, hoci tomu napovedala výška honorárov.
Jedine pivári sa dožili svetlej budúcnosti.
Závidím slimákovi. Nemôže sa stať bezdomovcom.
Ľahšie je rozbiť atóm, ako okresné a krajské úrady.
Najefektívnejšie sa šermuje s prázdnymi slovami.
Proti korupcii sa najvehementnejšie bojuje v médiách.
Mnohí poslanci sú sklerotikmi. Zabudli, čo sľubovali svojim voličom pred voľbami.
Ľuďom treba odpúšťať. Nie však miliónové dlhy.
Na vlastných chybách sa človek učí, na cudzích bohatne.
Sme v období, keď národ padol, no mnohí politici sa ešte držia.
Oveľa ľahšie je zvyšovať nájomné, ako úroveň bývania.
Máte zmysel pre humor? Neviete? Urobme referendum!
Odkedy chodím s bubnom na zajace, odmietli mi vydať zbrojné povolenie.
Chcete byť kováčmi svojho šťastia? Skúste sa rekvalifikovať.
Nech si Slovač sem tam vytne zopár borovičiek. Preboha, len nech to nie je zasa v lese.
Rada politikom: Za všetkým hľadaj ženu, alebo privatizačné záujmy.
Žijeme v plytkej dobe, pretože máme hlboko do vrecka.
Najťažšie sa čerpá zo studnice múdrosti.
Reklamácia je tiež druhom reklamy.
Nič netrvá večne! Ani privatizácia.
Príroda nás namiesto lákania začína lakať.
Viem čo je to statočnosť predaja, ibaže ťažko hľadám ten obchod.
Hrbiť sa je výhodnejšie od poklonkovania, ako od práce.
Alkohol je vlastne tiež iba na vnútornú potrebu.
Viac bolí strata peňaženky, ako napríklad strata rozumu.
Nejednému hriešnikovi je všetko sväté.
Páčia sa mi vtipy bez slov. Nie však bez myšlienky.
Vzbudiť u občana nádej je potrebné. Už i preto, že nádej zomiera posledná.
Všimol som si, že klamstvo si vyžaduje veľmi dobrú výrečnosť.
Rada: Načo rozprávať o sebe?…Ak máte susedov..
Odkedy som nebankovému subjektu sadol na lep, cítim sa ako mucha.
Futbalový rozhodca najlepšie vie, čoho je človek schopný.
Športové drevá nie sú súce na vývoz.
Sme večnými dlžníkmi. Najmä čo sa týka dobrej povesti.
Dnes sa dá ťažko vyžiť iba zo vzduchu. Natoľko je znečistený.
Ryba smrdí od hlavy. V znečistených riekach celá.
Heslo: Nedáš-dostaneš, platí zrejme iba v športovej terminológii.
Móda nedokáže kráčať tak rýchlo, aby za ňou nestačili ženy.
Utápať sa možno aj vo vlastnej plytkosti.
Špinavé politické praktiky a peniaze nevyperie ani ten najúčinnejší prací prášok.
Ešte sa nám ani len nepodarilo sprivatizovať služby a už komunálna satira pokapala.
Najbolestivejšie je umývanie hláv bez šampónu.
Vláda je na to, aby vládla. Keď sa tak deje, nadávame.
Topiaci sa aj koaličného zoskupenia a menšiny chytá!
Človek je tvor mysliaci. Na peniaze.
Aj nezamestnaní by mali platiť daň z nehnuteľnosti.
Kto hľadá, nájde! S výnimkou hľadania si práce.
Nechcel by som mať starosti dnešných starostov.
Ostrá satira ťažko nájde pochopenie u tupcov.
Božie mlyny melú pomaly. Tie naše akoby mleli z posledného.
Rada: Vzbudiť u občana nádej je potrebné. Už i preto, že nádej zomiera posledná.
Učiť sa treba všetkému. Aj žobraniu.
Neviem prečo sme všetko socialistické zničili? Napríklad izby revolučných tradícií sa mohli využiť na bývanie pre bezdomovcov.
Akosi dostávam mať hlad. Začínam byť presýtený predvolebnými sľubmi.
V preplnenej električke si aj sediaci vystoja.
Veľa sa dá povedať kvetom. Najmä ak nás manželka nepustí k slovu.
Niekedy mám dojem, že hlad po humore vystriedal normálny hlad.
Inovované príslovie: Ži a nechaj živoriť!
Netreba nám zemetrasenie. I tak padá jedna firma za druhou.
Nepodporme školstvo. Budeme konečne beztriednou spoločnosťou..
Kozy sa ľahšie oblapkávajú, ako pasú.
Ľahšie sa priberá na váhe, ako na vážnosti.
Mám prečo žiť. Ibaže nemám za čo.
V mladosti som si nahováral dievčatá. Dnes si nahováram, že sa mám dobre.
Ak je toto tá vysnívaná budúcnosť, tak si radšej zvolím bezsenné noci.
Čertovská doba príde až potom keď nebudú rožky.
Mnohí dnes prežívame čas čakania. Na sociálnu podporu.
Človek hľadá človeka. Aby ho mohol ošmeknúť.
Pes na dedine sa má vraj oveľa lepšie ako dôchodca v mesta.
Dnes je ľahšie u nás predať republiku ako vrece zemiakov.
Kto hľadá nájde. Ak hľadá v kontajneri.
Slováci nepomrú hladom. Nanajvýš sa navzájom požerú.
Akosi mi v ostatnom čase zoslabol zrak. Čoraz menej vidím peniaze.
Každé médium na Slovenku je závislé. Na peniazoch.
Rád by som vstúpil do nejakej zaostávajúcej politickej strany. Vo vedúcej som už bol.
Nie každý je humorista, komu sa smejú.
Humor je vraj soľ. Prečo sa potom ním neposýpajú cesty?!
Nemala zmysel pre humor, no robila fóry.
Humor nie je lacný. To sa iba zdá podľa výšky vyplácaných honorárov.
Poznám veľa smiešnych ľudí na zaplakanie.
Často zabolia oči aj pri pohľade do minulosti.
Najbezpečnejšie témy pre satirikov – futbal a počasie.
Zapáliť pre dobrú vec sa dnes dokážu snáď už iba požiarnici.
Poznáte ho: Má svoje Ja. A volá sa Jano.
KDH. Kade, há?
Treba uzákoniť eutanáziu. Prevýchova vychádza draho.
Opatrne s tými čo nám vychádzajú príliš v ústrety. Čo ak nás vzápätí napadnú…
Aj „obyčajní“ ľudia zasahujú do politiky. V reštauráciách tej najnižšej cenovej skupiny.
Niekedy treba aj ustúpiť. Najmä kvôli lepšiemu rozbehu.
Hriešnika darmo zasväcujete do vecí.
Mnohí z tých čo mali nedávno plné ústa socializmu, majú ich dnes plné demokracie.
Postavenie sa vždy dalo i dá získať aj podliezaním.
Chcel by som mnohým povedať pravdu priamo do očí, prekážajú mi však v tom okuliare.
Volil strednú cestu, ale iba pre krajný prípad.
Mnohým sa prílišná aktivita a angažovanosť vypláca. Dokonca i v euromene.
Najhoršie, že keď už by som sa mal smiať naposledy, je mi do plaču.
S niektorými vecami to príde až tak ďaleko, že ich musíme vrátiť.
Na svoju krpatú postavu mám pádny argument. Dobrého veľa nenarastie.
Aj dnes sa odovzdávajú vedomosti. V podobe reciklácie periodík – do zberu.
Čoraz ťažšie je dnes vydobyť si spoločenské postavenie podliezaním.
Nemám obavy pred hryzením vlastného svedomia. Mám umelý chrup.
Je ťažké byť nejakého vierovyznania. Človek pomaly už neverí ani tomu, čo vidí.
Som slušne vychovaný človek. Snažím sa každému aj počas nadávok vykať.
Sú chvíle, keď sa mám smiať práve ako posledný, no je mi do plaču.
Možno by človek žil aj poctivo, keby nemal vyživovacie povinnosti, alebo rodinu.
Mnohým sa vstup do Európy vyplatí. Dokonca aj v euromene.
Niektorí ľudia si volia strednú cestu iba v krajných prípadoch.
Hoci som pesimista, vždy vidím nejaké tie kroky dopredu. Najmä v spoločenskom tanci.
Ak sa na vás usmeje šťastie v podobe nejakej výhry, zrazu zbadáte koľko máte oddaných priateľov.
Neuveríte, ale z každého nezaplateného šeku mám šok!
Upozornenie: Pri skoku od radosti dávajte pozor, aby ste si nespôsobili úraz!
Bolo to veľké zviera. Ak bolo treba vedel rozprávať ako papagáj, alebo aj mlčať ako ryba.
Mnohí posudzujú a posudzujú, pretože im chýba zdravý úsudok.
Všetci sme dnes dĺžnikmi. Aj úrokmi, aj svojej povesti.
Paradox: Mnohí sa ženia s vyvolenou, ktorú si musia zobrať.
Postreh: Mnohí zaspia na vavrínoch, hoci nedosiahli žiadny úspech.
V každom človeku je niečo dobré. Najmä po výdatnom obede.
Niektorým ženám stačí povedať „zlatko“ a už vás vedú do klenotníctva.
Spočítať vám to môžu práve preto, že ste v mínuse.
Mám zvláštne muchy. Nesadajú na lep.
Z výsledku vedecko-technického bádania: Skôr rozbiješ atóm, ako zbytočné úrady!
Sebakritika: Niekedy hasím aj to, čo ma nepáli…pri výčapnom pulte.
Rada: Skôr ako si začnete niekoho vážiť, najskôr si ho premerajte!
Život vás niekedy doslova prinúti šplhať, hoci ste boli v mladosti oslobodený od telocviku.
Vlastná skúsenosť: Ľahšie je po lopate hovoriť, ako s ňou robiť.
Vždy sa dá niečo robiť aj profesionálne. Napríklad – dojem.
Najľahšie je zdolávať prekážky, ktoré si sami staviame.
Po zavedení eura budeme zarábať ťažké peniaze. Kovové.
Najčastejšie sa k skromnosti hlási človek, ktorý stratil už všetko ostatné.
Bol to citlivý človek, ktorý neublížil ani kuraťu. Dokonca ani len grilovanému.
Každý deň dostávam košom. V supermarkete.
Niekedy ja ťažko zahryznúť sa do problému aj v prípade dva dni starého chleba.
Dať niekomu prednosť môže byť aj vypočítavosť. Najmä pri platení.
Neviem ako je to možné, kúpil som si nové rádio a príjem sa mi nezvýšil?!
Niekedy si toho človek vystojí. Napríklad pri čakaní na autobus.
Myslím si, že viacero osobných porážok môže človeka priviesť aj k infarktu.
Poznatok: Nesúďte druhých ľudí podľa seba, pretože stratíte v nich dôveru.
Súčasná doba nás učí hovoriť viacerými jazykmi, nielen tým, čo máme v ústach.
„Už aby som to mal z krku!“ – pošepol odsúdenec katovi.
Som romantik, ktorý sa rád pozerá na hviezdy. Koňaku.
Sú hudobníci, ktoré vedia hrať druhým aj na nervy.
Súdiac podľa niektorých mojich detských nápadov, som stále mladý.
Takmer vyhrážka: Anjelským rečiam bude koniec, ak zdražia rožky.
Recidivistami sa stávajú spravidla tí, čo sa uzatvárajú pred spoločnosťou.
Mnoho ľudí mi vie čítať myšlienky. V novinách.
Život je zmena. Vďaka politike zmena k horšiemu.
Z politického kapitálu chudoba nevyžuje.
Kedysi lepšie fungoval ústredný výbor, ako ústredné kúrenie.
Nie je dôležité zvíťaziť, ani zamestnať sa, ale včas zapísať na úrade práce!
Vyhranené názory sa ťažko otupujú za okrúhlym stolom.
Kto hľadá nájde. Niekedy aj sponzora!
Postkomunistický slogan ľavičiarov: Chodci choďte vľavo!
Otázka: Čo tak investovať marxov Kapitál?
Nešlo o lacný humor, hoci tomu napovedala výška honorárov.
Jedine pivári sa dožili svetlej budúcnosti.
Závidím slimákovi. Nemôže sa stať bezdomovcom.
Ľahšie je rozbiť atóm, ako okresné a krajské úrady.
Najefektívnejšie sa šermuje s prázdnymi slovami.
Proti korupcii sa najvehementnejšie bojuje v médiách.
Mnohí nezávislí poslanci sú sklerotikmi. Zabudli, čo sľubovali svojim voličom pred voľbami.
Ľuďom treba odpúšťať. Nie však miliónové dlhy.
Na cudzích chybách sa človek učí, na cudzích bohatne.
Sme v období, keď národ padol, no mnohí politici sa ešte držia.
Oveľa ľahšie je zvyšovať nájomné, ako úroveň bývania.
Máte zmysel pre humor? Neviete? Urobme referendum!
Odkedy chodím s bubnom na zajace, odmietli mi vydať zbrojné povolenie.
Chcete byť kováčmi svojho šťastia? Skúste sa rekvalifikovať.
Nech si Slovač sem tam vytne zopár borovičiek. Preboha, len nech to nie je zasa v lese.
Rada politikom: Za všetkým hľadaj ženu, alebo privatizačné záujmy.
Žijeme v plytkej dobe, pretože máme hlboko do vrecka.
Najťažšie sa čerpá zo studnice múdrosti.
Reklamácia je tiež druhom reklamy.
Nič netrvá večne! Ani privatizácia.
Príroda nás namiesto lákania začína lakať.
Viem čo je to statočnosť predaja, ibaže ťažko hľadám ten obchod.
Hrbiť sa je výhodnejšie od poklonkovania, ako od práce.
Alkohol je vlastne tiež iba na vnútornú potrebu.
Viac bolí strata peňaženky, ako napríklad strata rozumu.
Nejednému hriešnikovi je všetko sväté.
Páčia sa mi vtipy bez slov. Nie však bez myšlienky.
Vzbudiť u občana nádej je potrebné. Už i preto, že nádej zomiera posledná.
Všimol som si, že klamstvo si vyžaduje veľmi dobrú výrečnosť.
Rada: Načo rozprávať o sebe?…Ak máte susedov.
Ak nemusíte, nepodkladajte sa. Môžu o vás zakopnúť.
Nemám ísť s čím na trh. Dočerta! Keby som mal aspoň hrošiu kožu.
Odkedy som nebankovému subjektu sadol na lep, cítim sa ako mucha.
Futbalový rozhodca najlepšie vie, čoho je človek schopný.
Športové drevá nie sú súce na vývoz.
Sme večnými dlžníkmi. Najmä čo sa týka dobrej povesti.
Dnes sa dá ťažko vyžiť iba zo vzduchu. Natoľko je znečistený.
Veľa sa dá povedať kvetom. Najmä ak nás manželka nepustí k slovu.
Ryba smrdí od hlavy. V znečistených riekach celá.
Heslo: Nedáš-dostaneš, platí zrejme iba v športovej terminológii.
Aký kontrast: Z horúčkovitého zbrojenia – studená vojna!
Iba druhým na vzory, často menil názory.
Ľahšie je predať republiku, ako kilo zemiakov.
Obľuboval také menu –silný nápoj, slabú ženu.
Móda nedokáže kráčať tak rýchlo, aby za ňou nekráčali ženy.
Aj alkohol je iba pre tzv. vnútornú potrebu.
Komu nejde vysvetliť, načim mu to vytmaviť.
Až keď kúpil drahé auto, spoznal krásnu Ritu, získal autoritu.
Stroskotanec a úplatkár majú veľa spoločného. Odkazy zasielajú pomocou fľaše alebo obálok.
Do boja o zdravie, pravdu vrhol sa s vervou, až keď sa približoval k cieľu, stratil veľa nervov.
Chcel sa prebiť v komisii sekcie bez protekcie….
Vybavil som si živnosť. Budem predávať zakázané ovocie.
Slovenské dejiny sa nepíšu, iba ich skresľujú. Judáši nevymreli.
Neveríte ani na peniaze? Prisámbohu, to je pravda istá, že som ateista.
Od slov k činom. Z hádky k bitke.
Utápať sa možno aj vo vlastnej plytkosti.
Špinavé politické praktiky a peniaze nevyperie ani ten najúčinnejší prací prášok.
Život je zmena. Vďaka našej politike zmena k horšiemu.
Z politického kapitálu chudoba nevyžuje.
Podľa novely liečebného poriadku sa vraj budú musieť nosiť klobásy do lekárskej komory.
Kedysi lepšie fungoval ústredný výbor, ako ústredné kúrenie.
Nie je dôležité zvíťaziť, ani zamestnať sa, ale včas zapísať na úrade práce!
Ešte sa nám ani len nepodarilo sprivatizovať služby a už komunálna satira pokapala.
Sme na dne. Žiaľ, opäť to nie je dno ekonomické.
Vyhranené názory sa ťažko otupujú za okrúhlym stolom.
Kto hľadá nájde. Niekedy aj sponzora!
Postkomunistický slogan ľavičiarov: Chodci choďte vľavo!
Nešlo o lacný humor, hoci tomu napovedala výška honorárov.
Jedine pivári sa dožili svetlej budúcnosti.
Závidím slimákovi. Nemôže sa stať bezdomovcom.
V našich masmédiách pribúda oveľa viac súťaží, ako výhercov.
Rozhodnime sa konečne: Doľava, doprava, treťou cestou, alebo ako vždy – vyšliapanými chodníčkami.
Myslím pozitívne. Nahováram si, že sa mám dobre.
Čert nespí, no poslanec si občas v parlamente zdriemne!
Zdá sa, že najviac vysychajú finančné toky.
Sme čistotný národ. Súdiac podľa prania špinavých peňazí.
Najbolestivejšie je umývanie hláv bez šampónu.
Človekovi treba odpúšťať. Nie však miliónové dlhy.
Fínsko a Kanada sú krajinami jazier, Slovensko krajinou tunelov.
Vláda je na to, aby vládla. Keď sa tak deje, nadávame.
Topiaci sa aj koaličného zoskupenia a menšiny chytá!
Človek je tvor mysliaci. Na peniaze.
Aj nezamestnaní by mali platiť daň z nehnuteľnosti.
Inovované príslovie: Nechoďte s bubnom na Zajaca!
Kto hľadá, nájde! S výnimkou hľadania si práce.
Nechcel by som mať starosti dnešných starostov.
Pred voľbami prezidenta: Hlava štátu by nemala byť kapustná.
Ostrá satira ťažko nájde pochopenie u tupcov.
Všetci politici klamú. Víťazí ten, kto to dokáže najpresvedčivejšie.
Nebude zo psa slanina, ani z národniarov silné politické zoskupenie!
Božie mlyny melú pomaly. Tie naše akoby mleli z posledného.
Západ nám pomôže z problémov, do ktorých sme sa jeho zásluhou dostali.
Nejednému hriešnikovi je všetko sväté.
Páčia sa mi vtipy bez slov. Nie však bez myšlienky.
Rada: Vzbudiť u občana nádej je potrebné. Už i preto, že nádej zomiera posledná.
Všimol som si, najmä u našich politikov, že klamstvo si vyžaduje veľmi dobrú výrečnosť.
Dnes na to, aby sme prežili, netreba ani prstom pohnúť. Stačí prihlásiť sa na úrade práce.
Rada: Načo rozprávať o sebe?…Ak máte susedov.
Ak nemusíte, nepodkladajte sa. Môžu o vás zakopnúť.
Nemám ísť s čím na trh. Dočerta! Keby som mal aspoň hrošiu kožu.
Učiť sa treba všetkému. Aj žobraniu.
Odkedy som nebankovému subjektu sadol na lep, cítim sa ako mucha.
Futbalový rozhodca najlepšie vie, čoho je človek schopný.
Športové drevá nie sú súce na vývoz.
Niektorí poslanci iba posudzujú. Na usudzovanie jednoducho nemajú.
Sme večnými dlžníkmi. Najmä čo sa týka dobrej povesti.
Zdá sa, že z bývalej VPN (Verejnosť proti násiliu) nám zostalo už iba to násilie.
Keďže ľudstvo nevie žiť na Zemi, bude sa o to musieť pousilovať na druhom svete.
Dnes sa dá ťažko vyžiť iba zo vzduchu. Natoľko je znečistený.
Neviem prečo sme všetko socialistické zničili? Napríklad izby revolučných tradícií sa mohli využiť na bývanie pre bezdomovcov.
Akosi dostávam mať hlad. Začínam byť presýtený predvolebnými sľubmi.
V preplnenej električke si aj sediaci vystoja.
Veľa sa dá povedať kvetom. Najmä ak nás manželka nepustí k slovu.
Niekedy mám dojem, že hlad po humore vystriedal normálny hlad.
Inovované príslovie: Ži a nechaj živoriť!
Najviac viazne sociálny dialóg.
Netreba nám zemetrasenie. I tak padá jedna firma za druhou.
Nepodporme školstvo. Budeme konečne beztriednou spoločnosťou..
Rada. Ak niekoho nemôžeš vystáť, skús ho vysedieť.
Ľahšie je rozbiť atóm, ako okresné a krajské úrady.
Najefektívnejšie sa šermuje s prázdnymi slovami.
Proti korupcii sa najvehementnejšie bojuje v médiách.
Na vlastných chybách sa človek učí, na cudzích bohatne.
Otázka: Ako chceme žiť na druhom svete, keď nevieme na tomto?
Sme v období, keď národ padol, no mnohí politici sa ešte držia.
Oveľa ľahšie je zvyšovať nájomné, ako úroveň bývania.
Máte zmysel pre humor? Neviete? Urobme referendum!
Odkedy chodím s bubnom na zajace, odmietli mi vydať zbrojné povolenie.
Chcete byť kováčmi svojho šťastia? Skúste sa rekvalifikovať.
Nech si Slovač sem tam vytne zopár borovičiek. Preboha, len nech to nie je zasa v lese.
Rád by som vstúpil do nejakej zaostávajúcej politickej strany. Vo vedúcej som už bol.
Kozy sa ľahšie oblapkávajú, ako pasú.
Ľahšie sa priberá na váhe, ako na vážnosti.
Mám prečo žiť. Ibaže nemám za čo.
V mladosti som si nahováral dievčatá. Dnes si nahováram, že sa mám dobre.
Ak je toto tá vysnívaná budúcnosť, tak si radšej zvolím bezsenné noci.
Skôr rozbiješ atóm, ako krajské a okresné úrady!
Čertovská doba príde až potom keď nebudú rožky.
Mnohí dnes prežívame čas čakania. Na sociálnu podporu.
Človek hľadá človeka. Aby ho mohol ošmeknúť.
Pes na dedine sa má vraj oveľa lepšie ako dôchodca v mesta.
Kto hľadá nájde. Ak hľadá v kontajneri.
Slováci nepomrú hladom. Nanajvýš sa navzájom požerú.
Akosi mi v ostatnom čase zoslabol zrak. Čoraz menej vidím peniaze.
Každé médium na Slovenku je závislé. Na peniazoch
Zaujímavé, už aj gorily sa u nás stali chráneným živočíchom.
Ilúzia je pomyslenie, že poslanec príde za voličom aj po voľbách.
Vo filatelii rozhodujú známky. V politike známosti.
Niektoré volebné výsledky sú ako história. Opakujú sa.
Voľby sú pre občana čertovská vec. Pre správne rozhodnutie musia mať z pekla šťastie.
Skutočne chorý poslanec je ten, ktorý už nevládze plniť ani stranícke pokyny.
Ryby neberú, no vládni úradníci berú ako straky.
Záhradkári a poslanci si vždy presadia svoje.
Odvolávanie zo straníckej funkcie prichádza často ako smrť, neočakávane.
Bol práceneschopný. Zastihla ho štrajková pohotovosť.
Lekárska prax nepozná politika chorého na čisté svedomie.
Zaujímavé, že niektorých obrovitých politikov nemôžeme na televíznej obrazovke ani len vidieť.
Paradox: Hoci populistické sľuby politikov očakávame necháme sa nimi zaskočiť.
Často aj na predvolebných politických mítingoch ťažko rozoznať či ide o držanie palcov, alebo zvieranie pästí.
Výsledok rokovania koaličnej rady: Tak dlho sa dohadovali, až sa začali hádať.
Opozičný poslanec s dobrým návrhom má vždy viac prenasledovateľov, ako nasledovateľov.
Aj v bande naničhodníkov si každý o sebe myslí, že on je ten najlepší.
Žiaľ, často politickým klebetám a intrigám hovoríme – verejná mienka.
Bol to dobrý poslanecký klub. Jeho členovia mali veľa spoločného, iba každý mal svoje muchy.
Škoda, že podkurovaním sa nedá zohriať. Ušetrili by sme uhlie a plyn.
Najčastejšie sa prechádzame politickým spektrom.
Keď sa v parlamente ozýva HOP! Odskáču si to občania.
Občania vedia dosiahnuť konsenzus iba pri nadávaní na počasie, manželstvo, futbal, televízny program a na politiku.
Na niektorých poslancov sa dá iba tak spoľahnúť, že očakávate od nich opak toho, čo vám sľúbili.
Zaujímavé, že aj tí politici, ktorí sa nepozerajú do zrkadla, vidia iba seba.
Aj v politike sa najväčšie bezcitnosti robia s citom.
Poslanci v parlamente by mali byť ako vajíčka. Mali by sa znášať.
Najviac defektov má duša politika.
Iniciatíve sa počas interpelácií medze nekladú. Iba prekážky.

Zrnká

Mnohým sa v rámci vytvorenia Shengenského priestoru podarilo dosiahnuť vytúženú bezhraničnú lásku.

Kedysi drôtovať, dnes dotovať.

Vláda načúva ľudu. Cez odpočúvacie zariadenia.

Zdá sa, že železnice sa ocitajú na poslednej koľaji.

Jamy na cestách sa postupne prehlbujú oveľa viac, ako poznatky o nich..

Naši politici sa stávajú kanibalmi. Prestávajú sa osierať a začínajú sa žrať.

Pre mnohých lekárov je zaujímavejšia karta poistenca, ako jeho zdravotný stav.

Výrok menšinového spoluobčana: Na Slovensku je v ostatných dňoch hladno.

V uliciach je čoraz väčší ruch. Žiaľ, nie pracovný.

Dúfam, že vo volebných urnách sme opäť nespopolnili naše sny.

Keďže v našej politike je vraj veľa špiny, mali by sa jej protagonisti venovať viac hygiene.

Je ťažké dostať sa „nad vodu“, hoci u nás prebehlo viacero vĺn kupónovej privatizácie.

Satirici majú dobré srdce, preto je divné, že majú toľko nepriateľov.

Láska nielen hory, ale aj AIDS prenáša.

Zdá sa, že máme viac politikov ktorí do nej hovoria, ako tých čo do nej aj vidia.

Koaličné zoskupenie je vlastne sobáš z rozumu.

Topiaci sa niekedy aj aforizmu chytá!

Euro neklesá, ono už dlhšie bezvládne leží.

Vraj treba urobiť dôslednú politicko-hospodársku analýzu. Najmä prečo sa máme tak zle.

Inovované príslovie: Ktovie, kde je ten zlatý slovenský poklad zakopaný?!

Rieky sú závislé na korytách. Podobnosť s politikmi je čisto náhodná.

Žiaľ, krvný tlak sa zvyšuje nezávisle od mzdy a životnej úrovne.

Škoda, že kauzami, štatistikou a politickým sľubmi sa nedá nasýtiť.

Predtým červená, dnes je aj modrá dobrá

Reformy sú bolestné. Nie však pre tých, ktorí ich robia.

Z niektorých zdravotných opatrení možno len ochorieť.

Prekvapuje, že o skrytej privatizácii sa hovorí už otvorene.

Výsledkom žiadneho fóra by nemal byť fór.

Zaujímavý paradox tohoročnej zimy: Ešte ani len nenapadal poriadny sneh a už padla vláda.

Sme zvrchovaný štát. EÚ na nás z vrchu kašle.

V divokej privatizácii miznú nielen majetky ale občas s nimi aj ľudia.

V politických hrách sa najťažšie hľadajú pravidlá.

Socializmu sme sa učili v Moskve, demokracii v New Yorku a maďarčinu sa učíme na juhu Slovenska.

AFOREZY

Neistota je jediné, čo mám dnes isté.
Inovovaný slogan: S USA na večné časy! A nikdy Irak!
Pozmenené porekadlo: Kde sa dve politické strany bijú tam vzniká tretia.
Výzva dneška: Pod strechu treba dostať nielen obilie, ale i bezdomovcov!
Pomaly ďalej zájdeš! Nedržaním sa tohto hesla strmhlav vstúpili do EÚ a NATO.
V privatizácii a demokratizácii musíte prekonávať veľa prekážok. A najmä strach.
Ľudia sa navzájom nepožerú, iba ak vystrieľajú.
Politika je pánske huncútstvo. Ale zasa taká sranda by to nemusela byť.
Aj kedysi existovali Bohovia. Hovorili sme im vedúci tajomníci.
Lustrácie u nás prekonali aj literárne veľdielo: „Keď komédia bola kráľom“.
Mnohí doplácajú na vlastnú hlúposť. Žiaľ, za štátne peniaze.
Toľko budujeme uvedomelú spoločnosť, až si to spoločnosť uvedomí…
Ako sa majú radoví občania, to sa najskôr dozvedia z tlače.
Zaujímavý paradox: Zimu očakávame a vždy nás prekvapí.
V podnikateľskom prostredí sa objavil nový fenomén: Treťobná platová neschopnosť.
Najviac nadávame na štát. Ale veď štát, to sme my, občania.
Skočiť do vlasom si môžu aj holohlaví.
Čím viac pravidiel, o to viac sa darí výnimkám.
Drogy sú nebezpečné najmä pre mladých ľudí, ktorí nevedia kam z konopí.
Impotent chytá ženu už iba za slovo.
Milenci sa premiestnili do pivnice, vraj čím hlbšie, tým lepšie.
Nič netrvá večne! Ani privatizácia slovenských strategických podnikov!
Viem čo je to statočnosť predaja, ibaže ťažko dnes nájsť taký obchodný reťazec.
Mnohí naši prozápadní potentáti zistili, že hrbiť sa od poklonkovania je výhodnejšie, ako od práce.
Zahraničiu naklonení politológovia vedia, že vzbudiť u občana nádej je potrebné. Pretože nádej zomiera posledná.
Každé médium na Slovenku je závislé. Na peniazoch.
Všimol som si, že mediálne klamstvo si vyžaduje veľmi dobrú výrečnosť.
Toľko sa podkladáme, že sú obavy aby o nás EÚ nezakopla.
Odkedy som zahraničnému bankovému subjektu sadol na lep, cítim sa ako mucha.
Dnes sa dá ťažko vyžiť iba zo vzduchu. Výhodnejšie sú emisie.
Z horúčkovitého zbrojenia – studená vojna!
Slovenské dejiny sa nepíšu, iba ich skresľujú. Judáši nevymreli..
Špinavé peniaze za protinárodné praktiky nevyperie ani ten najúčinnejší prací prášok.
Život je zmena. Vďaka politike našej súčasnej vládnej garnitúre zmena k horšiemu.
Z politického a ani zo zahraničného kapitálu chudoba nevyžije.
Slovensko sa ocitlo na dne. Žiaľ, nie je to dno ekonomické.
Kto hľadá nájde. Niekedy aj zahraničného sponzora!
Jedine pivári sa u nás za súčasného vládnutia dočkali svetlej budúcnosti.
Závidím slimákovi a Figeľovi. Nemôžu sa stať bezdomovcami.
V bulvárnych médiách je oveľa viac súťaží, ako výhercov.
Myslím pozitívne aj v súčasnej demokracii. Nahováram si, že sa mám dobre.
Na cudzích chybách sa človek učí, na našich bankové subjekty bohatnú.
Sme v období, keď národ padol, no mnohí politici sa ešte držia.
Za všetkým hľadaj ženu, alebo cudzie záujmy.
Žijeme v plytkej dobe, pretože máme hlboko do vrecka.
Čert nespí, no europoslanec si občas v parlamente zdriemne!
Zdá sa, že vďaka svetovým finančným bankám vysychajú aj u nás finančné toky.
Zahraničnému investorovi treba odpúšťať. Nie však miliónové dlhy.
Topiaci sa aj menšinového zákona chytá!
Kto hľadá, nájde! Najmä ak hľadá prácu za hranicami Slovenska!
Pred blížiacimi sa voľbami prezidenta: Hlava štátu by nemala byť kapustná.
Všetci politici klamú. Proeurópski však dokážu najpresvedčivejšie.
Nebude zo psa slanina, ani z SMK, Mostu-Híd a SNS politické zoskupenie!
Západ nám pomáha z problémov, do ktorých sme sa jeho zásluhou dostali.
V demokracii sa treba učiť všetkému. Aj žobraniu.
Niektorí poslanci iba posudzujú. Na usudzovanie sa jednoducho nezmôžu.
Zdá sa, že z bývalej VPN (Verejnosť proti násiliu) nám zostalo už iba to násilie.
Keďže ľudstvo nevie žiť na Zemi, podľa KDH sa bude o to musieť pokúsiť na druhom svete.
Prestávam mať hlad. Som presýtený predvolebnými sľubmi mnohých novozaložených politických strán.
Hlad po humore, po nežnej revolúcii, vystriedal normálny hlad.
Inovované príslovie na dnešok: Ži a nechaj živoriť!
Najviac viazne sociálny dialóg.
Netreba nám zemetrasenie. I tak padá jedna slovenská firma za druhou.
Nepodporme školstvo. Budeme konečne beztriednou spoločnosťou..
Proti korupcii sa najvehementnejšie bojuje v médiách.
Sme v období, keď národ padol, no mnohí politici sa ešte držia.
Oveľa ľahšie je zvyšovať nájomné, ako úroveň bývania.
Chceme aby naďalej pribúdalo bezdomovcov? Urobme referendum!
Nech si Slovač sem tam vytne zopár borovičiek. Preboha, ale nech nechá aj na predaj do zahraničia!
Rád by som vstúpil do nejakej zaostávajúcej politickej strany. Vo vedúcej som už bol.
Prevažná časť občanov Slovenska má prečo žiť, ibaže nie je za čo.
V mladosti som si nahováral dievčatá. Dnes si nahováram, že sa mám dobre.
Ak je toto tá vysnívaná budúcnosť, tak si radšej zvolím bezsenné noci.
Čaká nás čertovská doba, ak už nebude za čo kúpiť ani rožky.
Mnohí dnes prežívame čas čakania. Nie na lepšiu budúcnosť, ale na sociálnu podporu.
Podnikateľ hľadá podnikateľa, ako človek človeka, aby ho mohol ošmeknúť.
Pes na dedine sa má vraj oveľa lepšie ako dôchodca v meste.
Dnes je ľahšie u nás predať republiku ako vrece zemiakov.
Slováci nepomrú hladom. Nanajvýš sa navzájom požerú.
Zahraničnému kapitálu na zuby nepozeraj!
Po roku 1989 mi akosi postupne slabne zrak. Čoraz menej vidím peniaze.

Najlepšia obrana je – útek!

U susedov Konopáskových som začul podivný krik. Intenzita hluku ich pravidelných hádok tentoraz o nejaké tie decibely prevýšila normál. Hoci naše susedské vzťahy nie sú najlepšie, vrodená zvedavosť mi nedala, aby som nepootvoril dvere a nenazrel dnu. To som však nemal robiť. Vo chvíli, keď som otvoril dvere, zacítil som úder do hlavy. Našťastie rúčka metly bola z umelej hmoty a nie z tvrdého orechového dreva. Utŕžil som iba modrinu a keďže som neupadol do bezvedomia, bol som na niekoľko minút svedkom zaujímavého hororu. Konopásková polovička mala na hlave napasovanú tortu pripravenú na večernú oslavu okrúhleho jubilea – dva roky spoločného manželského života, vlastne živorenia. Pohľad na Konopáska budil vo mne hrôzu. Jeho otrhaný odev mi pripomínal žobráka, ktorého prepadla svorka vyhladovaných vlkov. Hľadel na mňa spoza stola ako čerstvo vyoraná myš, pričom rajčiakový pretlak, ktorým ho obliala Konopásková, mu stekal po chrbte ako čerstvá krv. Ako mierumilovný človek, ktorý nevie ublížiť ani muche plávajúcej v polievke, pokúsil som sa o zmierenie manželov Konopáskových. Vzápätí som svoj čin oľutoval. Razom sa spolčili a za niekoľko sekúnd ostali neuveriteľne svorní. Rugby spôsobom sa vrhli na mňa, pričom Konopásková mi knokautom vrazila medzi zuby. Našťastie vyrazila mi práve tie, ktoré som si chcel dať vytrhnúť. Konopásek mi prakerom rozťal nos ako gordický uzol a ten mi opuchol ako uhorka. Našťastie, toto netradičné susedské derby zakrátko skončilo. Vďaka športovaniu v mladosti sa mi podarilo rozvášneným manželom Konopáskovým ujsť. Vtedy mi mysľou prebehlo známe športové heslo – najlepšia obrana je útek! Za moju predvedenú otočku a šprint by sa nemusel hanbiť ani najrýchlejší atlét na svete, ba ani Mikuláš, známy to bežec na dlhé trate. 

Čaro futbalu

Hovorí sa , že tí čo vošli do histórie obyčajne za to zaplatili životom. S futbalistom Lojzom Kopačkom to bolo trochu inak. Bol vášnivým hráčom Družstevníka Pažiť. Pamätá si aj dátum svojej svadby iba podľa derby zápasu Pažiť – Zajíčkova lúka, keď rozhodca iba s námahou unikol rozvášneným divákom do Zajíčkovej kukurice vysadenej povedľa ihriska. Ergo, nič nového pod slnkom.
-Dnes pôjdem s tebou na futbalový zápas, – povedala mu jedného dňa po sviatočnej omši jeho polovička (či trištvrtinka?) Amálka. Lojzo sa okúňal. – Anciáša tvojho, som zvedavá čo je to za šport, keď chlapi sú kvôli tej loptičke takí pojašení, – trvala na svojom. -Dobre, – súhlasil napokon Alojz, – práve dnes hráme zápas so susedným Podzámečkom. Na jeseň nás na ich ihrisku poriadne dokopali, nuž máme im čo odplácať,- vystatoval sa, – nech ti ale vystrojenie netrvá dlho, tak ako keby sme išli do cirkusu, hoci občas sa futbalový zápas podobá aj aréne pod šapitom, – dodal.
Keď prišli na ihriskko, na Pažiti sa práve skončil prezápas. Po krátkej prestávke obe mužstvá vybehli na ihrisko. Hľadisko ožilo. Najmä starý a skúsený Milan Fajmun, ktorý vše zabudol na móres a volil taký slovník, že dospelí museli deťom uši zapchávať, ale mal postreh ako sám Dodo Rajman alebo taký Stacho.
-Sudcovi mrkvu! Fuj, sudca! – bolo počuť hneď na úvod a podobné výkriky sa stupňovali. Nielen na strane domácich, ale aj hostia z Podzámečku sa tiež harašili.
-Nebojte sa, do nich, do nich! – zakričalo zopár skalných.
-Doma im to zrátame,- ozval sa starý Mentel.
Odrazu sa objavil dym. To hostia zapálili čerstvé okresné noviny. Tým dali jasne najavo, že ich mužstvo „horí“. Domáci vytiahli starý zaprášený transparent s heslom: Dnes sú u nás hody, nedáme vám body! V trinástej minúte sa hosťom nečakane podarilo streliť gól. Stalo sa tak vtedy, keď útočník odkopol bezradne loptu v snahe zbaviť sa jej. Vtedy, ako na potvoru, zafúkal vietor a odvial loptu do siete. Gól znamenal nielen vedenie, ale bol aj signálom k obojstranným šarvátkam, ktoré trvali do konca zápasu. Z takejto mixáže mal aký-taký úžitok iba rozhodca. No takýto mišmaš by sotva komentoval objektívne aj samotný a slávny Gabo Zelenay. Rozhodca napokon rafinovaným spôsobom zvrátil zápas na 2:1 pre domácich. Tak si vlastne zachránil svoju ľudskú kožu.
-Ako sa ti páčil zápas? – opýtal sa Lojzo svojej manželky v krčme u Stoklasa po stretnutí. Povzdychla si.
-Neviem,- konštatovala rozpačito, ale pravdivo Amálka.-Vieš, že som nesledovala hru, no tá bitka bola super. To stálo za to! Ako keby som pozerala v televízii americký film.
– Na budúce pôjdeš znova? – opýtal sa Lojzo.
-Pôjdem,- prisvedčila,- ale nie na futbal, ale vyšívať čepiec susede Zuzane. Lojzo si mädlil ruky.

Opačne ako vo futbale: Nedáš – nedostaneš!

Vedúci oddelenia akciovej spoločnosti Štupel s r.o. mi ako obchodnému partnerovi dlho nevedel porozumieť. V jeho očiach som vyzeral ako obyčajná radová stránka, ktoré zažil v časoch totality ako vedúci nomenklatúrny káder istého podniku, neúrekom. Nech som hovoril bývalému súdruhovi Pivarčimu čokoľvek, len krútil očami, pregĺgal sliny a mykal plecami.
Keď som ho navštívil, presne som sa vyjadril, čo v rámci legislatívy od neho potrebujem. Stačilo, aby mi dal príslušný formulár, na ktorom by sa naša spoločnosť mohla oficiálne uchádzať o príslušný tender. Keby mi žiadosť podal, tým by bola z jeho strany moja požiadavka splnená. On však nie a nie ma pochopiť. Hľadel na strop, potom na palmu v kvetináči, na oblok… Pri vysvetľovaní som si občas pomáhal aj rukami a nohami, on však nie a nie mi porozumieť.
-Priateľko, takýchto stránok ako ste vy tu mám denne celé desiatky. Ide mi hlava prasknúť. Nehovoriac o tých, ktorí prídu s požiadavkou vybaviť si certifikát. Takmer sa môžem zblázniť, pochopte,- horekoval a so špinavou vreckovkou si utieral čelo.
-Moja požiadavka je len maličkosť,- snažil som sa ho navodiť, neskôr prosíkal som.
-To môže povedať každý… – a viac nepovedal, akoby začal vážiť slová.
Všetky moje gestikulácie, zvyšovanie i znižovanie hlasu až na brumendo, boli však márne. Už – už som chcel rezignovať, ale čosi ma pomklo konať. Vo vrecku som mal pripravenú obálku s tým, že…ak by bolo treba…
Tá chvíľka napokon prišla. Pravou rukou som siahol do vrecka môjho saka. Pivarči sa vzápätí akoby zalízol. Vybral som obálku a posunul mu ju šikovne popod nos tak, aby tento tradičný a takmer všade u nás udomácnený akt bol čo najmenej nápadný. Proste, aby to vyzeralo tak, že vlastne nič takého sa nedeje.
Pivarčimu vzápätí naskočil nastrojený úsmev. Ihneď sa mu akoby vyjasnilo. Pochopil, múdra hlava. V očiach sa mu dodatočne zaiskrilo, podobne ako žiara na vianočnej prskavke.
-Konečne, že ste aj vy mňa pochopili, – zašvitoril ako nežná krásavica, a dodal: -veď aj ja mám nadriadených…
O podsunutej obálke však nepadlo ani slovko.
-Pán vedúci, to ste mi ale mohli hneď povedať,- namietal som. A on na to:
-Pane, ak chcete, aby sa auto dalo do pohybu, tiež treba najskôr natankovať, chápete?
-Chápem, musí dostať benzín…
– No tak vidíte?! Už sme si porozumeli…Proste, bez pohonných látok a mazania sa vám auto nepohne, – zopakoval, akoby na ospravedlnenie.
Chcel som mu oponovať, že dolu brehom pôjde každé auto, keď ho posotíme. Upustil som však od tohto úmyslu a bol som rád, že sa mi v ten deň čosi užitočné podarilo na úrade vybaviť.

Milan Kupecký

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

3 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Pavlík
Vladimír Pavlík
8 days ago

Ahoj Milan , 
prečítal som si recenziu knihy ktorú napísal Milan Kenda . Je to odborne spracovaná 
recenzia, za čo ďakujem. 
Myslím, že zrozumiteľný popis vystihuje obsah knihy.
Dnes bol u mňa Peter Rázus , ohľadom mojej výstavy ,ktorá bude v Humennom a Prešove.
Prisľúbil so osobnú účasť. Bude to približne 12.9. – 15. 9. 2024,termín bude ešte upresnený.
Nerád veľa cestujem, ale čiastočne sa aj teším . 

Nemám na pána Kendu kontakt ,ak mu budeš volať,tak mu v mojom mene poďakuj.
Ďakujem aj Tebe , že si ma trocha poposunul.
Zdraví Vlado

Vladimír Pavlík
Vladimír Pavlík
10 days ago

Ahoj Milan, 
práve som sa vrátil z pošty , poslal som knihu šéfredaktorovi s venovaním.
poslal som to doporučene , expres , zajtra by to tam malo byť.
 Ďakujem Ti za „urgenciu „, si môj hnací motor.
Vlado

Jaroslav Husár
Jaroslav Husár
14 days ago

Pán Milan,
ste ozaj tvorca radosti. V týchto časoch hádok politikov je to balzam. Mne sa najviac páči toto:
„Niekdajšiu deľbu práce vystriedala deľba peňazí“

Vnukom hovorievam: sú len dva názory, ten môj a ten nesprávny. A najmladší vnuk 24 ročný, my hovorieva, dedko sú len dva názory, ten správny a ten Tvoj. No nezaslúži si po zadku?
Pekný deň
jhusár