DNES AKTUÁLNE A UNIKÁTNE PETER RÁZUS Z PREŠOVSKEJ ROZVOJOVEJ AGENTÚRY

Vraciame sa pár slovami k veľmi vydarenej medzinárodnej súťaži Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť. Navyše zaraďujeme aj unikátne video, ktoré okrem iného je dôkazom že slovenský humor a satira má svojich nasledovateľov a nezanikne!!! Ak máte záujem vidieť súčasnú slovenskú karikatúrnu tvorbu a jej autorov, prezrite si VIDEO (celkom vpravo hore), alebo v tomto príspevku!!!. Vďaka vám, prešovskí organizátori a najmä spolupracovník Humorikonu, pán PETER RÁZUS! Podujatie podporili viaceré organizácie a sponzori. V hre je aj náš HUMORIKON…

Ako sme už viac razy uviedli, Občianske združenie PRERAG v Prešove uskutočnilo ďalší ročník medzinárodnej súťaže kresleného humoru s názvom Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť. Podujatie sa uskutočnilo i napriek pandémie v rámci dodržania všetkých epidemiologických opatrení. Výstavu v rámci medzinárodnej súťaže s názvom „Kýchaanie mozgu – Free People“ finančne podporil hlavný sponzor Medzinárodný vyšehradsky fond. Výstižná bola téma – Slobodní ľudia, pre ktorých je typická sloboda myslenia a prejavu bez obmedzenia a strachu.
Temer 500 autorov zo 71 krajín poslalo do súťaže 1248 prác v podobe kresleného humoru na danú tému. Výstavu si budú následne môcť okrem Prešova prezrieť aj v maďarskom prihraničnom meste Baja, v poľskom Nowom Targu, ukrajinskej Poltave a Užhorode, bude inštalovaná aj ako súčasť festivalu Karljuka v Čechách, kde je partnerom Galerie Chodba Rataje nad Sázavou. Najviac boli zastúpení autori z Iránu, sekundovali im Turci, autori zo Srbska, Ruska, Brazílie, Číny a Indonézie.
-Tento ročník patril k tým najnáročnejším – hovorí jeden z hlavných organizátorov súťaže Peter Rázus. -Pretože po reklame na facebooku a v Humorikone sme dostali veľa prác nielen od začiatočníkov ale aj od detí, ktoré si obľúbili tento druh umeleckej a výtvarnej práce. Treba len uvítať, je to čiastočne aj naša zásluha organizovaním takéhoto podujatia, že si zvykajú na tužku, hľadajú nápady a často sú inšpirované komiksami a podujatiami ako sú – Novomestský osteň, Fraštacký tŕň a podobne, ako aj na stránkach web humoru. Ich záujem nás organizátorov potešil. Zaujímavá bola napríklad korešpondencia medzi malým 9-ročným autorom Jimamom z Bangladeša, s ktorým sme si vymenili zopár mailov. Potešil nás aj obrázok tinedžéra Aditiya WIidopo Putra z Indonésie. Škoda, že u nás akoby sme vo výchove mladých humoristov prešľapovali na jednom mieste. Pretože v mladých talentoch je budúcnosť a treba im dať šancu vytvorením podmienok na túto ušľachtilú kultúrnu činnosť, aby z nich vyrástli akceptovaní autori, ako boli kedysi naši „roháčovci“ – dodal Peter Rázus. Zo slovenských autorov, karikaturistov sa doposiaľ zúčastňujú na súťaži pravidelne Andrej Mišanek, Bobo Pernecký, Vojto Krumpolec a Ľubomír Kotrha, v tomto ročníku sa k nim pridali Fero Jablonovský, Ivo Chadziev, Laco Torma, Michal Barvičák, Peter Homola, Vojtech Krumpolec, Vlado Pavlík, Jozef Gruspier a Roman Sika. Najvýraznejšie sa z našich na doterajších ročníkov Andrej Mišanek. Veríme, že pravidelnou propagáciou týchto každoročných prešovských satiricko-humoristických akcií sa prebudia aj ďalší naši, ešte žijúci karikaturisti, vrátane autorov, ktorí pravidelne prispievajú do nášho Humorikonu!
Od roku 2011, kedy Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť vzniklo, sa na doterajších ročníkoch zúčastnilo približne 2000 najmä autorov z krajín celého sveta. Nechýbali ani také medzinárodne uznávaní a erudovaní autori ako A. Boligan, A. Popov, P. Lucynski, R. F. Zuleta, O. SEKOER, O. Kustovsky, E. Ospina, F. Kutal, P. Taussig a množstvo ďalších. Našich sme už vymenovali, uvedieme aj mená našich blízkych autorov, priateľov zo Srbska ako sú – Boban Savic, Danja Doroški, Dragoslav Janosevic, Goran Celicanin, Jovo Őkomac, Mijat Mijatovic, Milan Bukovac, Nedeljko Ubovic, Zoran Mihailovic, Mileta Miloradovic, Miroslav Jakovlev, Jugoslav Vlahovic, Predrag Srbljanin, Severin Šikanja, Spiro Radulovic, Stankovic Borislav, Toso Borkovic a Vaso Krcmar. S ich prácou sa môžete stretnúť aj na stránkach internetového medzinárodného časopisu Šipak, s ktorým úzko spolupracuje aj náš Humorikon. Nech sú spomínaní autori výzvou a motiváciou na zapojenie sa do prešovskej medzinárodnej súťaže kresleného humoru s názvom Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť v budúcich ročníkoch aj pre karikaturistov zo susedných štátov, najmä Česka, Maďarska a Poľska. Databáza autorov prešovského združenia slúži aj na výber autorských výstav v prešovskej galérii Kýchania mozgu v centre nezávislej kultúry Eave WAVE, ktorá od roku 2015 realizuje pravidelne výstavy kresleného humoru. V uplynulom roku sa začala spolupráca na tejto báze aj s Bardejovom a Humenným. Je to primárna forma osvetovej práce s prevažne mladým publikom ako i potenciálnymi autormi, čím sa tento okrajový žáner postupne znovu oživuje a objavuje.
Hlavným donorom ako sme už uviedli, prešovského Občianskeho združenia PRERAG je Medzinárodný vyšehradsky fond a vďaka jeho podpore sa výstavy tejto medzinárodnej súťaže realizujú aj v ďalších krajinách V4, čo si vyžaduje logistickú koordináciu a najmä spoľahlivých a flexibilných partnerov, prevažne v tomto období, kedy pandémia COVID 19 spôsobuje výrazné zmeny v časovom a organizačnom harmonograme. K donorom ešte treba prirátať aj Nadáciu ESET, Veľvyslanectvo USA a mesto Prešov. Fond na podporu umenia nás zatiaľ nepodporil. Hodnotením súťaže a výstavy sa vyjadrujú postoje a získavajú skúsenosti komisie s kresleným humorom. Zároveň sa reprezentuje aj inverzná a administratívno obsahová interpretácia Kýchania mozgu…K problematike a podpore kresleného humoru vyzývame na vyjadrenie sa viacerým organizáciám, vrátane ministerstva kultúry, ako i členom komisie FPU. Veríme tak v pozitívnu zmenu.
Prešovské združenie PRERAG pripravuje priebežne a neustále (vyžaduje si to písanie nových žiadostí nielen na toto podujatie, ale aj na iné aktivity spojené s kresleným humorom) prezentáciu tvorby slovenských autorov aj mimo Slovenska, napríklad v Oslo, Drobaku, Poltave, Moskve, Prahe a v Cetinje. Už tretieho apríla v toto roku členovia prešovského združenia PRERAG zrealizujú vernisáž výstavy kresleného humoru v prestížnej organizácii European Cartoon Center, konkrétne v Medzinárodnom centre kresleného humoru v belgickom meste Kruishoutem.

Sľúbené video – môžete si ho pozriteť aj v Humorikone, celkom vpravo hore…

Peter Rázus, riaditeľ galérie a zároveň predseda Občianskeho združenia PRERAG

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments