Dnes aktuálne a zaujímavo NINUS NESTOROVIC

Domov / Goran Celicanin / humor / Medzinárodný časopis humoru a satiry Sipak / rozhovor / rozhovory / Ninus Nestorovic / satira / Sipak / sipak.rs
Rozhovor s aphoristom NINUSOM NESTOROVICOM

MOJE AFORIZMY SÚ ZLÚČENÍM EMISIÍ, KREATIVITY A NEBEZPEČNOSTI – ROZHOVOR S NINUS NESTOROVIC

„Aký život v Srbsku vidíme všetci. Nemusíte byť satirikom, aby ste to videli! Rozdiel je len z toho, z čoho hľadáte. Zo svetla alebo z tmy. Z tupých alebo ostrých!“

Životipis NINUSA NESTOROVICA (1965)


Narodil sa v roku 1965 v Smederevskej Palanke. Žije a pracuje v Novom Sade. Je členom Asociácie spisovateľov Vojvodiny, kde je predsedom sekcie humorného a satirického. Jeho aforizmy boli preložené do: taliančiny, poľštiny, španielčiny, angličtiny, slovinčiny, bulharčiny, macedónčiny, ruštiny, češtiny, baskičtiny, maďarčiny, rumunčiny a nemčiny. Je zastúpený v sborníkoch srbských aforizmov, ktoré boli preložené a publikované v Taliansku, Baskicku, Poľsku, Slovinsku, Rumunsku a Rusku. bibliografia Vydal päť kníh aforizmov: • Vrásčité myšlienky • Sisyfos, Srbi! • nerozbitná väzba • Vojenské tajomstvo • Drž hubu a plávaj • editovali Antológiu novosadého aforizmu Tesnenie času ocenenie Získal niekoľko významných ocenení: • Ocenenia VIB udelené Politikou • Zlaté prilby na Medzinárodnom festivale humoru a satiry v Krusevaci • dve prvé, jednu sekundu a jednu tretinu ceny za aforizmus v Chihuahue v Sabacu • ocenenie „Bieleho Pavla“ za najlepšieho aforizmu na 5. čiernohorskom festivale humoru a satiry v Danilovgrade • Cena Dimitrije Frusic, ktorú udeľuje Združenie novinárov Vojvodiny • Zlaté plakety za aforizmus na 14. medzinárodnom festivale aforizmu a karikatúry – Strumica 2013. • Ceny Vuk Gligorijević na 11. satira-Feste (2013) • Najlepšia kniha aforizmov 2014. • Cena Nadji Naman 2015. • Cena za najlepšieho povozníka v „Letnom kabarete na ulici“ v Cajetine, 2016.

Rozhovor s aphoristom NINUSOM NESTOROVICOM

Sipak: Pán Nestorovic, v prvom rade blahoželám k vášmu prvému oceneniu na tohtoročnej výstave „Chihuahua“. Pokiaľ ide o cenu na tomto podujatí, už máte významnú „stáž“, môžete nám povedať viac o oceneniach z tejto slávnej udalosti Sabac?

Nestorovic: V našej krajine aj v regióne je príliš veľa festivalov a ocenení. Bohužiaľ kvôli kvantite došlo k devalvácii kvality. Avšak pri pohľade na to, koľko tu túži a čaká humorista a satirista, je odmena stále nízka. Môže to znieť úžasne, ale stále existujú autori, ktorí nezískali žiadne ocenenia!
Zúčastnil som sa „Chihuahua“ od konca 90. rokov. Toto je piatykrát, čo som získal cenu za aforizmy (tri prvé, jedna sekunda a jedna tretina). Porota sa menila. Boli v ňom mnohí slávni spisovatelia humoru a satiry: Petar Lazič, Bojan Ljubenovic, Zoran Nikolic Zozon, Rade Djergovic … Bez ohľadu na to sa na moju adresu pravidelne dostávali ceny.
Mám len rád spomienky na Sabac a Chihuahua. Budem mať čo povedať svojim vnúčatám … Samozrejme, ak ich to zaujíma!

Sipak: Tento mesiac ste vyhrali druhú cenu za aforizmus v Leskovac, na festivale SLEM s aforizmom. Tu sú len psychiatrické prípady realizovanej osobnosti. Čokoľvek si myslia, tak nech to je. “ Píšu aforisti o tom, čo uvedené prípady robia, alebo je tento odpad ešte niečo iné?

Nestorovic: Každý z nás píše svojím vlastným spôsobom. Mnohí aforisti reagujú na každodenné udalosti. Zriedka sa mi to stane. Moja duša väčšinou diktuje to, čo píšem, a ja to len „krútim“ a publikujem. Preto sú moje aforizmy pravdepodobne čítané aj prospešné, pretože predstavujú kombináciu emócií, kreativity a šialenstva.

Granátové jablko: Nedávno sme mali narodeniny (10,9.) Takže sme sa, ako sa skúsenosťami v živote, a satiry, povedz, čo život aphorists v Srbsku, či už ako aforizmus, alebo niektorý z druhého? Aký je život satiristu v tejto krajine?

Nestorovic: Aký život v Srbsku vidíme všetci. Nemusíte byť satirikom, aby ste to videli! Rozdiel je len z toho, z čoho hľadáte. Zo svetla alebo z tmy. Z tupých alebo ostrých!
Nie som povolaním, ale colným inšpektorom. Milan Todorov bol riaditeľom Rozhlasovej televízie Novi Sad (teraz je vinárom a vinárom), Cotric je politik, Simic je psychiatr … Naše životy sú úplne iné. Spojuje nás iba láska krajiny, v ktorej žijeme, a láska k aforizmu a písané slovo! Žijeme ako všetci ostatní občania. Plne zdieľame osud našich ľudí.

 

Sipak: Vaša posledná kniha bola vydaná pod názvom „Drž hubu a plávaj“ a bola vydaná krátko po povodniach, aké máš plány do budúcnosti ?

Nestorovic: Nová kniha ešte nie je naplánovaná, hoci od vydania predchádzajúcej knihy som napísal a vydal viac ako 1500 aforizmov. Čakám na správny okamih (finančne aj sociálne). Ani nemyslím na titul. Vždy vychádza z hĺbky knihy na svojom vlastnom povrchu.

Sipak: A má satira a aforizmus budúcnosť v Srbsku? Je súčasná tvorba aforizmov dobrá alebo bude ešte lepšia o dva roky, najneskôr o tri roky?

Nestorovic: Samozrejme, že áno. Existuje veľa nových, mladých autorov. A čo je dôležitejšie, ani „staré“ sa nevzdávajú! Konkurencia je skutočne veľká a myslím si, že kvalita napísaných aforizmov sa v minulom roku zlepšila.
Odporúčam mladým autorom, aby si prečítali diela „starých majstrov“, ale vždy zostali sami! Budovať svoj vlastný štýl a písať pečaťou na čas, v ktorom žijeme a tvoríme, pečať, ktorá bude večná a rozpoznateľná.

Redakčný „Rod“

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.