Dnes aktuálne Miroslav Sredanović

Domov / Aleksandar Cotric / Udalosti / Cruising Myšlienky / Miroslav Sredanovic / nové knihy / recenzie /ZAVÁDZAME NOVÚ KNIŽNU KRYSTÁLNYCH MYŠLENÍ MIROSLAV SREDANOVIC

Recenziu knihy uverejňujeme, pretože sú tam uvedené hlboké myšlienky, ktoré sú zrozumiteľne preložené do slovenčiny a dá sa im porozumieť. 

PREDSTAVUJEME NOVÚ KNIŽNU AFORIZMU „KRYSTÁLY, KTORÉ MAJÚ“ MIROSLAV SREDANOVIC

VYBRANÉ AFORIZMY:

Naša krajina je najobľúbenejšou výhrou olympijských medailí. V zjazde.

Veľký zločin je veľkorysý. Súhlasil so súhlasom štátu.

Chudobní sú zázrakom prírody. Zdá sa, že každý z nich má sto rokov.

Štátnik pochová základný kameň. Toto sú jeho obľúbené podzemné diela.

Vládcovia zvyšujú morálku ľudí. Aby ich mohol stále znášať.

Balkánski politici sledujú smery vetra. Vedieť, že sa krútia.

Vďaka spolupráci s prenajímateľom by rehabilitovali Nediča a Drazu Mihailoviča. Len ich priateľ Tito zostal podozrivou tvárou.

Pre spisovateľa bolo zakúpených niekoľko kópií knihy. Na humanitárne účely.

Nechceme, aby naše súčasné utrpenie prešlo. Zajtra sa bojíme lepšej situácie.

Nie je pre nás ľahké tlačiť nesprávny roh za tú správnu sviečku. Naučili sme sa tiež zachytávať väčšie krivky.

Niektoré sú nalačno, iné hladujú. Ostatní prehltnú sliny.

Odsúdený zločinec dostal byt, ktorý mohol prevziať. Rovnako ako celý svet spravodlivosti.

Naši sudcovia sú nepružní. Včasné urovnanie sporov z rímskych čias.

Veľké sily vytvárajú niektoré nové štáty. Toto sú ich strategickí partneri.

Už žiadne slovné delikty. Zvládlo ticho zlata.

Bohatý muž visí na svojich víl. Štát narazil na holý stĺp.

V našej krajine nie je diskriminácia na základe pohlavia. Otec aj matka prisahajú.

Turci zostali so Srbmi päť storočí. Srbi túto návštevu nikdy nevrátia.

Veľvyslanci mali uniformy na prehliadku. Aspoň jeden vedel, ktorú krajinu zastupujú.

Porota mala ťažkú úlohu. Ako zdieľať ceny.

V uličke záslužných občanov oslávil zosnulý svoje výročie. Výročie vašej nesmrteľnosti.

Cyrila a Metoda nemohli teraz kázať pravoslávie. Ich učenie nie je v súlade s Novým svetovým rádom.

Príčina porážky národného mužstva nie je známa. Je to štátne tajomstvo.

Na Balkáne neexistuje žiadny boj o názor. Vďaka zahraničným mierovým silám.

Nie celá mládež sa presťahovala do zahraničia. Mládež opäť nesplnila očakávania starších.

Vo svete sme podcenení. Zatiaľ sa svet nestretol s našou imaginárnou veľkosťou.

V bratovražedných vojnách sa v noci vkrádali do seba. Z hanby.

Aj negramotní chudobní dokážu prečítať svoj osud. Na popraskanej dlani.

Už bombardujú Srbsko. Nechali ju fajčiť.

Komedianti vedia, ako konať. Politici sa nás smejú.

Politici si navzájom vyznamenajú. Sú umiestnené do odpadu z histórie.

Príroda dala ríši zvieratám a ľuďom. O ich živote a smrti rozhodne iba príroda.

Niektoré krajiny sú pod tlakom svojich režimov. Cítime teda svoju demokraciu.

A prostitútky sú privilegované verejné osobnosti. Zachovávajú vládnucu morálku.

Negramotní vládcovia dobyli osvietených národov. Zdieľali lekcie so všetkými.

Ľudia sú veľké tajomstvo. Niektorí sa zdajú byť šialení a iní si myslia, že sú múdri.

Nad nami sa vznášajú neznáme telá. Sme si istí, že to nie je sestupný neviditeľný americký bombardér.

Vedúci predstavitelia Balkánu neakceptujú zlé vzťahy medzi sebou. Dokonca ich dokážu zhoršiť.

Diktátor hrá simultánnosť s ľuďmi. Jeho stratou je sicílska obrana.

Okolnosti sa zmenili. Špióni pracujú verejne a tajne.

SATURDAYER VÝZNAMNÝ

Spočiatku to bolo slovo. S najväčšou pravdepodobnosťou ten, ktorý bol súčasťou aforizmu. Stanislav Jerzy Lec tvrdil, že „Boh hovorí s citátmi“. Takže Stvoriteľ všetkého viditeľného a neviditeľného bol najdôležitejšou vecou. Samotné slovo je viditeľné a neviditeľné. Nie často vidieť, ale vždy cítiť. Niektoré slová nemôžu vidieť všetci, ale iba tie, ktoré majú vnútorný zmysel pre zrak. To je presne to, čo autor knihy, ktorú máme pred sebou.
Rumunská princezná nemeckého pôvodu Elizabeth, ktorá napísala aforizmy pod umeleckým pseudonymom Carmen Silva, zanechala rekord, v ktorom sa uvádza, že „aforizmus je ako včela: obsahuje zlatý med a jedovaté bodnutie“. Toto sú vlastnosti a výtvory satiristu Miroslava Sredanoviča, ktorý bodne a lieči („Poskytujú sa dôchodcovia. Starajú sa o ne dozorcovia, pohrebné spoločnosti a volebné miestnosti.“); a zbúrať a stavať . ( „Dosť násilie. Žiadne ďalšie turf mu o národné režimy.,); a učí a zabáva („Nie je pre nás ľahké zatlačiť nesprávny roh za správnu sviečku. Naučili sme sa brať aj väčšie krivky.“); a ona sa smeje a stáva sa vážnou. („Nikto na strane by nemal zasahovať do organizovaného zločinu. Je to vážne štátne zamestnanie.“ Nevidí všetko čierne, ale všimne si, čo by malo byť poškvrnené. („Mussoliniho fašisti nosili čierne košele. Svet je do talianskej módy stále zbláznený.“).
Autor zbierky „Cruising Thoughts“ dokazuje, že aforizmus je semenom filozofie, literatúry a umenia. Objekt jej satiry nenávidí, ale chce ho zmeniť, opraviť a vylepšiť. Našťastie Sredanovic nie je Srdanovič. Náš autor dokazuje, že písanie humoru je vážna vec. Je vážne frivolný a najzávažnejší, keď žartuje. („Srbský humor a satira sú oceňované na svete. Naši satirici dokážu premeniť každú realitu na smiech.“).
Srbský básnik a satirista Petar Pajic raz, napoly v skutočnosti, napoly v žartu, povedal, že „strávil mesiac v Divcibari, kde pracoval na aforizme“. Sredanovic skutočne pristupuje k písaniu aforizmov a tvorbe knihy takýmto spôsobom. Kľačí veľkú skalu, kým nedostane dokonalú sochu, a z nespočetných slov a viet vyberá tie, ktoré dávajú najväčší zmysel, a považuje aforizmy za „starostlivo upravené romány“. Je naklonený neustále hľadať najlepšie slová v ich harmonickom poradí, vyberať najvhodnejšie metafory, dôsledne si vyberať myšlienky pre knihu, usporiadať aforizmy na témy a v logickom slede myšlienok.
Poľský spisovateľ Boleslav Walter napísal, že „aforizmus je najkratšou cestou k sláve“. Ak však niekto v jeho literárnom dielni pracuje ako Sredanovič, je to najťažšie. Tento autor nereaguje na prvý ples, ale iba vtedy, keď má dobrú šancu zasiahnuť cieľ. („Srbi sú podvodníci. Zamerali sa na agresorov NATO s nesprávnymi cieľmi.“);
Jeho aforizmy sú ako vrcholky hôr, pod ktorými sú ložiská vrodenej múdrosti, nadobudnuté vedomosti, živé skúsenosti, veľké vzdelanie, čítanie, remeslo, literárne zručnosti a citlivosť pre zvedavosť čitateľa. Sredanovićove knihy nie sú len jednou z tehál na stene srbského aforizmu, ale sú základnými kameňmi múdrosti tejto steny, na ktorej sú napísané niektoré z najvýznamnejších „sloganov“ v srbskom jazyku. Humor je malta, ktorá spája tieto prvky do veľmi súdržnej, pevnej, vnímavej a krásnej štruktúry. Sredanovic je satirista, ktorý sa smutne smeje a šíri optimizmus. („Publikum zarmútilo satiristu. Zasmiala sa mu jeho aforizmom.“). A nezvyčajným spôsobom hovorí o bežných témach a robí nepochopiteľné pochopiteľné. („Srbi hovoria dobre cudzími jazykmi. Iba nerozumejú jazyku sily.“). Sprievodca je v jazyku, a z bežných slov vytvára múdre a hlboké myšlienky. Vždy sa snaží poskytnúť niečo nové, neviditeľné, nezvyčajné, odlišné, sebakonkrétne v aforizme, čo je zložitejšie v množstve aforizmov alebo čokoľvek, čo tvrdí, že sa volá, ale Sredanovič vzal ruku a pero. Jeho aforizmy sú veci, ktoré nikto nikdy nepovedal, a preto je ťažké zabudnúť na ne.
Obyčajné vety ovplyvňujú vedomie, ale jeho všadeprítomné, aforistické invektívy ovplyvňujú aj podvedomie a emócie. („Niektoré krajiny sú pod tlakom svojich režimov. Ani my necítime našu demokraciu.“). Sredanovičov aforizmus je harmóniou myšlienok a slov. Podľa jeho vražedných myšlienok skutočné cestovné myšlienkysú zhustení a impregnovaní: múdrosť („Ľudia sú veľké tajomstvo. Niektorí ľudia sa zdajú byť šialení a iní si myslia, že sú múdri.“); prekvapenie („Z zbabelca sa stal hrdinom. Literárne dielo.“); vtip („Žijeme v neistej krajine. Rútime smiechom.“); paradox („Máme spisovateľov, ako je Marko Miljanov. Stali sa už roky negramotní.“); patriotický („Srbi boli kedysi zbavení moci. Teraz im svet robí spravodlivosť.“) a morálny postoj („Za to márne robia kajúcne záznamy. Dokonca ani kongregačné cirkvi nestačia na pokánie.“). Muž, ktorý premýšľa aphoristicky, je básnikom v duši a obhajcom spravodlivosti. Aforizmom sa môže stať iba vysoko morálna myšlienka. Okrem týchto vlastností majú vety napísané Sredanovićom aj reflexiu, inšpiráciu a odvahu.
Dnešné zameranie na múdre výroky je spojené s rozvojom modernej spoločnosti, so želaním ľudí, aby presne a jasne vyjadrili svoje myšlienky v dobe explozie informácií, vedeckej a technologickej revolúcie a bezprecedentného zrýchlenia tempa života, pretože aforizmus je mimoriadne lakonický. Sredanovic je up-to-date so všetkými súčasnými trendmi vo svete a srbský humor a satira, on pozorne sleduje produkciu svojich kolegov a neustále sa snaží o inovácie a hľadanie nových tém a štylistických smerov. Jeho maximá spôsobujú víchricu ďalekosiahlych združení.
Veľký nemecký básnik a mysliteľ Johann Wolfgang Goethe povedal, že „každý deň by sme si mali prečítať aspoň jedno rozumné slovo“. Kniha Miroslava Sredanoviča je dielom s mnohými takými výrokmi, ktoré je možné prečítať za jeden deň, ale navrhujem, aby sa čítali každý deň, pretože každý deň to urobí krajším, lepším a ľahším.
„Satiristi sú zázrační pracovníci. Opisujú našu realitu krátkym príbehom, “navrhuje autor tejto knihy, ktorý je rovnakým typom zázračného pracovníka, takže je ťažké ho popísať krátkym príbehom.

Aleksandar ČOTRIĆ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments