Dnes aktuálne Anton Hrnko, slovenský historik

Pranier

 Samé Jóbove zvesti, sama burina na slovenskom poli…

SPLNOMOCNENEC

Priznám si, že už by som chcel napísať aj niečo pozitívne o dianí na Slovensku, ale nedá sa. Samé Jóbove zvesti, sama burina na slovenskom poli…
Splnomocnenec. Nie obyčajný. Splnomocnenec vlády SR pre zahraničných Slovákov M. L. Pilip. Bolo mi čudné, keď vláda I. Matoviča vymenovala na návrh strany Sloboda a Solidarita M. L. Pilipa za svojho splnomocnenca pre zahraničných Slovákov. Nie preto, že je Rusín, ale preto, že je angažovaný rusínsky národovec. O vzťahu s Rusínmi v zahraničí by asi najviac mohli hovoriť predstavitelia najväčšej slovenskej komunity v zahraničí – americkí a kanadskí Slováci. Vzťah tamojších Rusínov k Slovákom je vyslovene nepriateľský z jedného dôvodu. Americkí a kanadskí Slováci presvedčili Svätú stolicu, že tvrdenie Rusínov, že čo gréckokatolík to Rusín sa nezakladá na pravde a že na Slovensku a teda aj medzi slovenskými Amerikánmi je prevažná väčšina gréckokatolíkov slovenská. To samozrejme nevyhovovalo niektorým horúcim hlavám (dnes napr. Maďarovi Abelovi Ravaszovi), ktoré z Užhorodu vykrikovali, že Rusínsko je až po Piprad (po slovensky Poprad). Preto vo vzťahu k severoamerickým Slovákom bolo vymenovanie Pilipa za splnomocnenca minimálne necitlivé!
Ale nie podľa pôvodu, nie podľa vzrastu, podľa reči alebo sexuálnej orientácie poznať človeka. Človeka poznať najmä podľa činov. A z tohto pohľadu nič pozitívne.
Ale poďme k Adamovi. Začiatkom tohto tisícročia sa prezident PR Kaczyński a prezident SR Gašparovič dohodli, že ak slovenská strana zabezpečí polovicu nákladov, poľská strana uhradí druhú polovicu nákladov na slovenský dom v poľskej časti Oravy v Jablonke. Dlho sa nič nedialo, až keď som ja osobne zabezpečil peniaze od ministra financií P. Kažimíra a Slováci v Poľsku mohli začať stavať. A musím povedať, že sa pochlapili. Za neuveriteľne nízke náklady postavili dom a dostali ho pod strechu.
Vtedy začali problémy. Príslovečná „ústretovosť“ poľských orgánov voči menšine, najmä životaschopnej slovenskej menšine sa skončila. Napriek tomu, že stavebný úrad z Nového Sanču viac ako päťkrát potvrdil, že Spolok Slovákov v Poľsku ako staviteľ neporušil žiaden zákon, poľský Najvyšší kontrolný úrad prijal uznesenie, že zákon bol porušený a od Spolku žiadal vrátenie dotácie poľského štátu…
Volanie Slovákov z Poľska o pomoc na Slovensko, aby sa v zmysle vzájomných zmlúv slovenské orgány zastali slovenských krajanov (vyplýva im to nielen zo zákonov) narážali na zatvorené dvere a aj keď nejakým spôsobom MZV SR zasiahlo, tak len tak, aby si neublížili. Pritom na Slovensku, kde nežijú autochtónni Poliaci, poľský zväz čerpá štedré dotácie.
A teraz prichádzame k finále. Splnomocnenec vlády SR pre Slovákov v zahraničí Pilip sa podľa údajov krajanov dohodol s poľskými orgánmi proti slovenským krajanom v Poľsku. Dokonca kontaktoval tamojšiu predstaviteľku Rusínov, aby ju poštval proti reprezentantom Slovákov. Čudné? Na Slovensku je to asi normálne.
Osobne ako poradca predsedu parlamentu spolu s predsedom zahraničného výboru NR SR M. Kérym som sa stretol so podareným splnomocnencom i s tajomníkom Spolku Slovákov v Poľsku na pôde zahraničného výboru, kde sme sa dohodli, že Úrad pre zahraničných Slovákov poskytne Spolku Slovákov sumu 50 000, 00 Eur a mali sme aj prísľub z poľskej strany, že ak sa to stane, že aj oni budú vec riešiť.
Samozrejme, peniaze pán Pilip neposkytol. Vraj na MZV SR na finančnej sekcii to neschválili. Vôbec sme neboli prekvapení, keď sme po kontakte s osobami, ktoré mali onú transakciu neodobriť, dozvedeli, že úplný opak je pravdou a že MZV nič nenamietalo!
V týchto dňoch Úrad pre zahraničných Slovákov rozdelil svoje dotácie. Slovákom v Poľsku pridelil veľkú nulu. Sú presvedčení, že tým len plní predchádzajúce dohovory s poľskými orgánmi!!! Je toto možné? Je možné, aby neautochtónni Poliaci dostávali z nášho rozpočtu slušné dotácie na svoju činnosť a autochtónni Slováci v Poľsku boli takýmto spôsobom obchádzaní zo slovenských vládnych inštitúcií? Nemôžeme sa potom čudovať, že pri takomto prístupe slovenských orgánov, naši krajania nedostali ani nárokovateľný príspevok od poľských orgánov. Dokedy budeme zo slovenských zdrojov platiť úradníkov ako Pilip! Veď je to proti Bohu, aj proti prírode.

Anton Hrnko

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments