Dnes aktuálne bývalý výborný karikaturista Pavol Švancár

Aj takéto milé a úprimné listy dostávame mailom na adresu nášho Humorikonu: humorista@milankupecky.eu

Z korešpondencie

Vážený kolektív redakcie! Vážený pán Kupecký!

Konečne som sa dostala k napísaniu tohto listu, ktorý Vám spolu s karikatúrami môjho nebohého manžela Pavla Švancára zasielam. Najskôr ak dovolíte, začnem svoj list krátkym životopisom. Môj manžel, predovšetkým starostlivý otec našej rodiny Pavol Švancár, ináč, ako viete dlhoročný spolupracovník niekdajšieho Roháča, sa narodil v roku 1944 a v roku 1966 sme uzavreli spoločné manželstvo. Máme dve deti, dcérka je zdravotná sestra a syn právnik.
I keď sa mi o minulom čase píše veľmi ťažko, predsa. Našu rodinu, konkrétne môjho manžela v roku 2012 postihla veľmi vážna choroba, budem konkrétna a indiskrétna, lekársky diagnostikovaná ako ochorenie na ALS. Po rôznych zdravotných perepetiách presne 16. 9. 2012 nás manžel a otec opustil, čiže zomrel. Bola to „veľká osobnosť“, nielen podľa nás – maliar, muzikant, spevák, karikaturista, čiže veselý a zručný človek so zmyslom pre humor. Mimochodom počas života daroval 80 krát krv. Okrem darcovstva a veľa ďalších pozitívnych vlastností bol to človek slušný, priateľský, nábožný a predovšetkým NÁŠ!
Čo sa týka tvorby, jeho karikatúry boli známe nielen u nás na Slovensku, ale i v zahraničí, ak si dobre pamätám, najmä v Turecku. Tvoril a žil s nami v usporiadanej rodine vo Svrčinovciach, malej dedinke ležiacej povedľa štátnych hraníc. Nezískal veľa ocenení, ale jeho karikatúry uzreli svetlo sveta nielen v domácich časopisoch a novinách, ale i v katalógoch, konkrétne v NASREDIN ADCA KARIKATUR ZARISMAANSI (tri katalógy), ktoré máme doma starostlivo uchované ako pamiatku. Doma zanechal okrem toho veľa kresieb. Okrem nich, zostal po ňom najmä smútok v celej rodine, ako to v takýchto prípadoch býva a ako nás učí naša viera, on sa má už dobre, netrpí, teší sa nás, na mňa i celú rodinu, občas sa dívajúc, ako sa vraví „z umeleckého neba“.
Dovolila som si vám poslať do Humorikonu niekoľko jeho kresieb i fotografiu s prosbou, že mi ich po uverejnení vrátite. Na záver, prajem kolektívu tvorcov humoristických novín veľa zdravia, rodinnej pohody, elánu a tvorivých síl do ďalšej činnosti! Nech vás neopúšťa láska ku karikatúre, ktorej kreslenie a vtipná pointa  boli môjmu manželovi celoživotným koníčkom a veľmi blízke, pri jeho relatívne krátkom živote.                                                           (manželka)

Pavol Švancár

————————————————————
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránky.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže. Mimochodom, zaznamenali sme už vyše 16 000 vzhliadnutí !!!
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
—————————————————–—-

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.