Dnes znova, veľmi aktuálne Ela Porubänová

Už tento piatok, čiže zajtra !!!

Veľkolepé tradičné a zároveň jubilejné humoristické podujatie, dvadsiaty ročník – Novomestský osteň 2019, sa uskutoční už tento piatok! Hlavným organizátorom je mesto, Mestské kultúrne stredisko v Novom Meste nad Váhom a Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne.
Novomestský osteň je jedným z najvýznamnejších humoristických výstavných podujatí na Slovensku. Koná sa po dvadsiaty raz a trvá nepretržite takmer štyridsať rokov! Koná sa vždy v čase Novomestského jarmoku, jedného z najväčších na Slovensku. Tento jubilejný ročník sa bude niesť nielen v znamení osláv, ale i kvalitnou medzinárodnou účasťou a v prostredí nového zrekonštruovaného kultúrneho stánku, ktorý bude ďalšie roky slúžiť ako stála Galéria humoru!  A to zásluhou predstaviteľov mesta a predovšetkým primátora Jozefa Trstenského. Čiže po skončení výstavy bude v týchto priestoroch otvorená nová stála expozícia najlepších kresieb humoristov a súčasne sporadicky pribudnú ďalšie výstavy i humoristické podujatia. Treba podčiarknuť, že takéto súťažné prehliadky kresleného humoru na Slovensku i v zahraničí dnes veľmi často glosujú ťaživé a smutné témy našej ľudskej civilizácie. Tentoraz zvolená téma Novomestského ostňa – HUMOR JE ŽIVOT, rezonuje  a chce takouto netradičnou formou ukázať cestu prežitia súčasnej pospolitosti v dnešnom globálnom svete, kde navyše humor bez slov pomáha a je zrozumiteľný všade. Snáď treba ešte zdôrazniť, že do súťaže sa prihlásili autori z viac ako 20-tich štátov celého sveta sa to nielen z blízkych krajín – Česka, Rakúska, Nemecka, Ukrajiny, ale aj z tých najvzdialenejších – z Číny, Iránu a Brazílie. Zo Slovenska prišli práce od približne 60-tich autorov. Porota na čele s jej predsedom a zároveň riaditeľom Novomestského ostňa, karikaturistom Vladimírom Pavlíkom pri posudzovaní jednotlivých prác postupovala čo  najobjektívnejšie keď prihliadala nielen na výtvarnú, ale i myšlienkovú pointu, respektíve kvalitu stvárnenej témy. Vernisáž výstavy Novomestský osteň, spolu s oceňovaním najlepších prác a ich autorov, sa uskutoční v Novom Mesta nad Váhom v už spomínaný piatok, presnejšie 13. septembra o 17,00 hodine. Súčasťou podujatia bude aj uvádzanie novej knihy autora Vladimíra Pavlíka do života a pri tejto príležitosti bude k dispozícii Katalóg, v ktorom budú uvedené mená výhercov a ich ocenené práce.
Na vernisáž i prehliadku tejto výstavy medzinárodného humoru a satiry vás čo najsrdečnejšie pozývame!

O podujatí sa dočítate aj v internetovom NOVOM SLOVE

Dvadsiaty Novomestský osteň

Jubilejné humoristické podujatie

ELA PORUBÄNOVÁ

STREDA 11. SEPTEMBER 2019
Kultúra
Aktuality

Súčasný kreslený humor má veľa tvárí. Rodí sa z chuti a zo snahy prenikať pod povrch vecí, k podstate skrytej pod povrchom každodennej reality. Nechýba mu snaha rozosmiať i poučiť, varovať pred neduhmi spoločnosti i útočiť na ne.
Tieto ambície a ciele prezentuje aj Novomestský osteň – bienále kresleného humoru a satiry, významná, už štvrtý raz medzinárodná, súťažná prehliadka humoristickej tvorby, organizovaná v Novom Meste nad Váhom v dvojročných intervaloch od roku 1982.
Popri hlavných organizátoroch, ktorými sú mesto a Mestské kultúrne stredisko v Novom Meste nad Váhom, sa už od jeho vzniku svojou odbornou pomocou spolupodieľa aj Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Novomestský osteň sa stal jedným z najvýznamnejších humoristických výstavných podujatí na Slovensku už v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia a túto výsadu si zachoval dodnes. Aj keď v súčasnosti sa podobných projektov organizuje oveľa viac, nie každému sa podarilo pretrvať nepretržite takmer štyridsať rokov.
Novomestský osteň 2019 sa uskutoční v čase Novomestského jarmoku už po dvadsiaty raz.
Veruže, v tomto nehumornom čase je organizovať ho čoraz ťažšie. A že to nadšenci okolo podujatia so šarmom dodnes opakovane zvládajú, je úžasné a obdivuhodné.
A to, že výročia sa majú sláviť, je fakt. Preto tento jubilejný ročník organizátori budú oslavovať tak, ako sa patrí. Jednak kvalitnou medzinárodnou účasťou, ale predovšetkým v prostredí nového kultúrneho stánku v Novom meste nad Váhom. Tým sa v tomto roku zásluhou predstaviteľov mesta, predovšetkým primátora Jozefa Trstenského, stali zrekonštruované historické priestory bývalej starej sýpky, v ktorých bude mať svoje miesto aj novovybudovaná stála Galéria humoru. Práve tu sa po prvýkrát bude konať aj tohtoročný 20., jubilejný ročník Novomestského ostňa.
Po skončení výstavy bude v týchto priestoroch otvorená nová stála expozícia najlepších kresieb humoristov a súčasne pribudnú ďalšie výstavy i podujatia, ktoré budú mať ambíciu rozveseliť našu, často rozhnevanú a rozhádanú pospolitosť.
Pretože dnes, viac ako v minulosti žijeme v akomsi negatívnom, rozporuplnom a turbulentnom čase, „zachráňme“ sa smiechom. Všade samé zlo, nenávisť, zlosť, strach, znečistené prostredie, vojny…, ale kde je ľudskosť? Zachráňme sa humorom, pretože HUMOR JE ŽIVOT, nádej, radosť, optimizmus, veselosť a úsmev.
Takúto, pre dnešné časy až archaicky jednoduchú tému zvolili aj organizátori pre tohoročný 20. ročník Medzinárodného bienále kresleného humoru a satiry – Novomestský osteň 2019.
Súťažné prehliadky kresleného humoru na Slovensku i v zahraničí dnes veľmi často glosujú len ťaživé a smutné témy našej civilizácie. Zvolená téma HUMOR JE ŽIVOT, chce ukázať inú cestu… snáď aj cestu prežitia súčasnej pospolitosti v dnešnom globálnom svete, kde humor bez slov pomáha a je zrozumiteľný všade. A ako inak ak nie úsmevom a veselým humorom to dokážeme?
A keďže to vedia humoristi na celom svete, zvestovali nám to na svojich často miniatúrnych kresbách, ktoré posielali do súťaže z celého sveta. Nielen z blízkych krajín, Česka, Rakúska, Nemecka, Ukrajiny, ale aj z tých najvzdialenejších – z Číny, Iránu či Brazílie.
Súťaže sa celkom zúčastnilo okolo 60 umelcov zo Slovenska a z viac ako 20 štátov z celého sveta.
Rôznorodé kultúry a spôsob života, uvažovania aj myslenia autori zhmotnili vo svojom kreslenom humore.
Keďže, už tradične, preferovaný je humor bez slov, teda dobre zrozumiteľný po celom svete, mnohé situácie a videnie sveta umelci stvárnili veľmi podobne, pretože morálka je len jedna a globálny svet sa stáva stále menším a menším.
A tak karikaturisti z rôznych krajín často používajú rovnaké, alebo podobné symboly na vyjadrenie svojho postoja, nesúhlasu či filozofického zamyslenia.
Porota na čele s jej predsedom, riaditeľom Novomestského ostňa, karikaturistom Vladimírom Pavlíkom mala neľahkú úlohu oceniť práce čo najobjektívnejšie. Prihliadala predovšetkým na výtvarnú, ale zároveň i myšlienkovú pointu ako i kvalitu stvárnenej témy – teda veličiny, ktoré boli rozhodujúce pri výbere oceňovaných karikatúr a ich autorov.
Výstava však návštevníkom, predovšetkým popri nespornej medzinárodnej kvalite, prinesie nielen trochu dobráckej veselosti, ale aj satirického i kritického zamyslenia. A najmä štipku neodmysliteľného čierneho humoru. Ale to zhodou okolností k dátumu v piatok 13-teho (septembra),a k Novomestskému jarmoku i tradičnému burčiaku, rozhodne patrí.
Vernisáž výstavy Novomestský osteň, spolu s oceňovaním najlepších prác a ich autorov, sa uskutoční v Novom Mesta nad Váhom v už spomínaný piatok 13. septembra 2019, presnejšie o 17.00 hodine vo výstavných priestoroch novej Galérie humoru v novo zrekonštruovaných historických priestoroch.
Na vernisáž i prehliadku výstavy medzinárodného humoru vás čo najsrdečnejšie pozývame!
Autorka Ela Porubänová je kurátorka výstavy a členka poroty súťažnej prehliadky Novomestský osteň 2019

Ak chcete reagovať na článok, píšte na slovo@noveslovo.sk

Ela Porubänová, kurátorka výstavy
a členka poroty súťažnej prehliadky
Novomestský osteň 2019

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.