Dnes aktuálne František Bojničan

Výstava výberu karikatúr z doterajších bienále kresleného humoru trvá

Pred niekoľkými dňami, presne 9. apríla sa konala v bratislavskej Galérii TYPO&ARS vernisáž výstavy, ktorú zorganizoval hlohovecký karikaturista František Bojničan a na ktorej sa svojimi dielami prezentuje viacero domácich i zahraničných autorov. Je to výber diel z doterajších bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň, ktorý sa koná v Hlohovci. K vernisáži sa v ten deň pripojili svojimi obrázkami aj ďalší slovenskí karikaturisti Vlado Fedorovič a Karol Čizmazia. Výstava potrvá až do 28. júna a je sprístupnená verejnosti denne, okrem pondelka.
Karikaturista František Bojničan je absolventom Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, žije v Hlohovci, kde aj tvorí. Pracoval postupne ako fotograf, výtvarník, robotník, pedagóg a napokon ako štátny zamestnanec. V roku 1992 mal prvú väčšiu výstavu spojenú s vernisážou. V tom istom roku sa stal jeho „krstným otcom“ medzi humoristami už nežijúci Miro Ďurža, s ktorým o rok neskôr zorganizoval spoločnú výstavu. K tomuto termínu sa viaže aj vznik „Považského štvorlístka“ – Vojto Haring, Vlado Pavlík, Miro Ďurža a Fero Bojničan.
František Bojničan je popri dôchodku aj riaditeľom hlohoveckého Frašťackého tŕňa, ktorý sa koná každý druhý rok v Hlohovci. Prinášame niekoľko fotodokumentážnych obrázkov z podujatia:

 

Milan Kupecký, foto TYPO&ARS

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.