Dnes aktuálne humorista Milan Kupecký

 Predbežná, dôležitá informácia…

Dovoľte pár slov na margo stretnutia plánovaného ohľadne uvedenia našej spoločnej knihy (krstu) do života s názvom Majstri krátkych literárnych útvarov, ktoré sme predbežne plánovali uskutočniť v niektorý aprílový deň začiatkom tohto roku. Prekvapil nás celkový záujem o spoločné stretnutie, no prišli aj maily od autorov, ktorí odmietli účasť na stretnutí najmä zo zdravotných ale i iných dôvodov. Bolo aj niekoľko takých hlasov, aby sa podujatie uskutočnilo v teplejšie, napríklad v letné dni a niekde v prírodnom prostredí. Napríklad už na osvedčenom mieste – na Mederčina v Nitrianskom Hrádku, alebo v „meďerskej“ poľovníckej chate, kde majiteľ ponúkol pripraviť výborné gulášové menu z „divočiny“. Boli aj takí, čo navrhovali termín – po skončení vojny (denatozácii) na Ukrajine, keď odídu ruské a cudzinecké vojská, vrátane vojakov NATO z Kyjeva, a na Ukrajine sa uskutočnia slobodné demokratické voľby. No máme pochybnosti, že sa tento, športovou terminológiou povedané, boj, tak skoro skončí? Tých návrhov pre a proti bolo viac, preto začiatkom budúceho mesiaca – v apríli sa stretne redakčná rada združenia, tzv. „rada starších“ a definitívne, demokraticky rozhodne. Ide o to, že mnohí z predbežne oslovených autorov radi spomínajú na spoločné stretnutia v palárikovskej kongresovej hale (o to sme zatiaľ pána majiteľa nežiadali), no problém je v tom, že vtedy išlo o knihy autora jednotlivca, a teraz ide o spoločnú knihu, na ktorej vydanie sme sa viacerí poskladali, čiže ide o spoločné dielo. Tak, či  onak, o konečnom verdikte vás, vážení humoristi, tvorcovia i priaznivci Humorikonu budeme včas informovať. A tým, ktorí nám napísali pošleme odpoveď, prípadne pozvánku.   (redakcia)

Opäť sme tu…

Ocitáme sa ako žiaci v škole. „Zazvonilo“, a možno aj odzvonilo a koná sa malá, alebo i veľká prestávka. Pani profesorka Radičová nedávno v televízii, okrem iného povedala: „Kde nie je satira, nie je ani demokracia.“ No žiaľ iba konštatovala. Keďže hráme s otvorenými kartami, a podľa vyjadrenia FPU, ktoré patrí pod ministerstvo kultúry, má Humorikon kolísavú úroveň. Teda nevidíme v blízkej budúcnosti ako nezisková organizácia žiadne pozitívne riešenie a akúkoľvek pomoc. Niektorí autori tvoria a realizujú sa, a vďačne entuziazmom tvoria Humorikon čiže zadarmo, na úkor svojho voľného času, vrátane administrácie. Po tri razy sme márne oficiálne žiadali od vlády, respektíve ministra kultúry a Fondu na podporu kultúry finančnú (aspoň malú) podporu, no bezvýsledne. Nastal teda kritický čas, – hoci sa nám doteraz „žobraním“, zľutovaním a presviedčaním, a dobrosrdečnosťou zopár dobrodincov podarilo vydať niekoľko humoristických kníh a z vlastného dôchodkového fondu udržať Humorikon – ako tak pri živote, – no životné okolnosti nás nútia spomaliť, alebo zabrzdiť. Keďže s vydávaním, okrem umeleckej, duševnej a iných aktivít treba platiť aj drobnejšie výdavky za prácu technickú, bez akýchkoľvek finančných príspevkov to jednoducho nejde. Mnohí, humoristi, či nehumoristi horiaci závisťou sa možno potešia že padáme na hubu a naopak mnohí nás presviedčajú, že peniaze nie sú všetko…že treba pokračovať. Proste, napokon už sme viac razy pretraktovali naše problémy preto je škoda sa k tomu vracať, vysvetľovať a rozpisovať. Možno by pomohli predčasné voľby, ale to by nesmeli byť zmanipulované a museli by sme mať šťastie, a vo voľbách vsadiť na kandidátov, ktorí to myslia so Slovenskom vážne, dobre a úprimne. A nepovšimnuté by u nich nebolo ani kultúrne bohatstvo.

ŽIVOT NA SLOVENSKU
Nežije sa dobre
len sa dobre žobre.
Ján Grešák

Poníženosť nevymizla, ale zvyšuje si svoju úroveň.   Milan Kenda

Osobná príhoda, skúsenosť: „V roku 1980 som sa vybral za majstrom Viktorom Kubalom do redakcie Nového Roháča, aby som sa poradil o možnosti založiť v Dome kultúry Revolučného odborového hnutia v Prešove Minigalériu humoru. Odprevadil ma so slovami: – Budem držiteľom vašich prstov.“ Peter Rázus

Podporte nás….účet nášho OZ Chýrnik – noviny tolerantnosti – Humorikon je na nule. Ak nás niekto podporí, budeme pokračovať. IBAN: SK 54 7500 0000 0040 0096 0499.

Milan Kupecký, predseda OZ a koordinátor Humorikon

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Danica Vŕbová
Danica Vŕbová
1 year ago

Milý pán Milan, video Vám teda Igor poslal? Vyhľadala som celý portál, no iba tento jeden článok sa o ňom tam nájde: http://sipakrs.blogspot.com/2021/07/1940-2021.htmlŽdralovci sme za posledný mesiac mali až dve vystúpenia, jedno na novosadskom knižnom veľtrhu, druhé v rámci podujatia Vítanie jari (verejné čítanie haiku), a nasledovné už máme v sobotu, tiež v Novom Sade, a to Večierok satiry. :) Často si na Vás, slovenských kolegov, spomíname. S pánom Pavićom sme začali chystať jeho prvú slovensko-srbskú zbierku krátkych básní. Sú to také novinky od nás. Máme nádej, že sa máte dobre a že Vám inšpirácie nechýba.