Dnes aktuálne Ľubomír Kotrha

Dnes vás svojimi obrázkami poteší známy slovenský karikaturista Ľubomír Kotrha. Už sme o ňom písali, že  je ženatý má dve deti a vnuka. Je jeden z mála súčasných slovenských humoristov, ktorého obrázky sa objavujú v rôznych periodikách, aj ako ilustračné. Je to autor veľmi pracovne aktívny, hoci je v dôchodkovom veku. Ak siahneme po jeho archíve, dozvieme sa, že od roku 1967 doteraz mal publikovaných viac ako 50 000 kreslených vtipov. Trvalo žije a „pracuje“ v Trenčíne. V súčasnosti spolupracuje so všetkými slovenskými periodikami, ktoré ešte uverejňujú kreslený humor a platia načas relatívne slušné honoráre. Občas sa jeho kresby objavujú v Čechách, Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, Francúzsku a inde. Maturoval na stavebnej priemyslovke štúdium na vysokej škole, odbor architektúra nedokončil a odvtedy sa venuje, prakticky celý život už len humoru. Kreslenému aj písanému. Okrem toho písal aj básničky, poviedky, humoresky, scenáre a skladal pesničky z ktorých mnohé v rokoch sedemdesiatych rokoch boli ocenené na amatérskych festivaloch. Ľubomír Kotrha mal 50 samostatných výstav doma i v zahraničí. Prvú knihu kreslených vtipov s názvom DIAGNOZA XY vydal v roku 1980 a vlani obsiahlu knihu, ktoré je stále k dostaniu v našich kníhkupectvách pod názvom Slovensko – 30 rokov slobody! Ilustroval ďalších viac ako 20 kníh, niekoľko kalendárov, a vytvoril desiatky plagátov. Bol autorom animovaného seriálu detských večerníčkov pre slovenskú televíziu, s názvom DADA A DODO, ktorá mala 14 častí. Ďalšie námety neboli realizované kvôli nedostatku financií.
Má ročne asi 50 individuálnych a kolektívnych výstav a na súťažiach kresleného humoru získal viac ako 120 rôznych domácich i zahraničných ocenení. Patrí medzi špičku na Slovensku v tomto druhu umenia.

Aj dnes prinášame niekoľko jeho aktuálnych tematických, satirických obrázkov najmä zo sveta politiky:

Ľubomír Kotrha

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.