Dnes aktuálne Milan Kenda

Esej

KONTRAST PRIAM PRÍŠERNÝ

A naozaj – europoslanecké megaplaty sú dráždivým tŕňom v oku nejedného obyvateľa Slovenska. Sú to provokatívne roztvorené nožnice, a to dokonca v porovnaní s platmi miestnych slovenských politikov v exekutíve (prinášajúcej na rozdiel od europoslancov veľké riziká), tobôž s platmi iných občanov. Medzi platmi a výkonmi, medzi odmenami a realizačnými, konštruktívnymi možnosťami europoslancov je priepastný rozdiel. Pravda, platy europoslancov nemôžu zodpovedať trápnym platovým pomerom na Slovensku, tie musia zodpovedať unionistickým platovým hladinám. Ale kontrast je to priam príšerný, provokujúci občianske roztrpčenie. Kto si toto v mysli náležite rozoberie, ten sa nebude čudovať nad našou „chvostovou pozíciou“ v účasti v eurovoľbách. Napokon, je to len dôkaz o premýšľavosti slovenského voliča, o jeho reakciách na háklivú tému sociálnej spravodlivosti.
Logicky neobjasniteľná sa mi javí táto situácia: Koalícia nových, mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko a SPOLU získala najvyššie umiestnenie v týchto eurovoľbách. Čelným predstaviteľom strany SPOLU je istý medzistranícky skokan Beblavý, ktorý do rozhlasu povedal takúto výstražnú vetu: „Načo bude osemdesiatročnej babičke trinásty dôchodok?“ Ak by stranu SPOLU, ukotvenú v koalícii so stranou Progresívne Slovensko, volili iba mladí ľudia, ktorým sú hrôzy sociálnej situácie dnešných dôchodcov ešte časovo veľmi vzdialené, tak to ešte pochopím. Ale čo ak „humanistu“ Beblavého volili aj voliči stredného veku, prípadne na prahu dôchodcovstva, či dokonca niektorí dôchodcovia? Sme azda národom samovrahov, či aspoň masochistov? Azda najdôležitejším odkazom tohto textu je upozornenie na tento „humanistický“ prísľub a zámer z dielne straníckeho novotvaru, koalície PS – SPOLU. Podčiarkujem, vzhľadom na to, že som humorista – Sulík, Beblavý a Kiska, sú nové tváre v politike.
A komu sa budú moje slová zdať priveľmi vyostrené, tomu pripomeniem odkaz autora Greena: „Kto dnes chce, aby ho počuli, musí revať!“

Vízie bez provízie

* V našom baskervillskom kapitalizme je možné kadečo nemožné.
* Zelenkastá kasta bojuje a naďalej bude bojovať za práva lykožrútov.
* Do dejín vstúpil unikátny zahraničný prezident, ktorý v pondelok niečo povie a v utorok to poprie.
* Ak uznávaš rabínovo varovanie „Všetko je inak!“, tak si podľa tunajších mocipánov fašista!
* Naši vyšetrovatelia zasadili tvrdý úder opozícii a besnejú¬cej ulici: Už nemožno tvrdiť, že novinára Kuciaka zavraždil Róbert Fico!
* Čína je úspešná veľkopražiareň snehových gulí. Veď tu v komunistickom režime vznikajú každý týždeň dvaja miliar¬dári!
* Bilbordový hrdina má supermodernú špecializáciu: sústavné kandidovanie na akúkoľvek skvele platenú verejnú funkciu.
* Fanatická pakistanská ulica sa domáha verejnej popravy údajnej znesväcovateľky Mohameda, fanatická slovenské uli¬ca sa na sociálnych sieťach domáha mediálnej popravy údaj¬nej extrémistky študentky Lívie.
* Štátotvorné aktivity súčasnej opozície: špicľovanie okolo dizertačných prác členov koalície.
* Keď sa na to pozrieme maximálnou skratkou, potom sa zdá, že Kočner u nás zavraždil sociálnu demokraciu.
* Zatiaľ to vyzerá tak, že brexit dokonale zatienil koniec sveta.
* V súčasnej slovenskej kultúre sa dnes za elitné pokladajú takmer výhradne len diela izraelitné. /Poznámka: Môžeme si dovoliť publikovať tento pravdivý aforizmus?/
Milan Kenda

3 komentáre

  1. Daniel Klačko Žilina 21. augusta 2019 Odpovedať
  2. Daniel Klačko 21. augusta 2019 Odpovedať
  3. Daniel Klačko 21. augusta 2019 Odpovedať

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.