Dnes aktuálne Milan Kenda

Vízie bez provízie

 V čase koronavírusovej pandémie a nosenia rúšok bankové úradníčky tŕpnu, či k nim vchádza klient – alebo maskovaný bankový lupič.
 Čo tvorí kompetenciu riadiť štát u väčšiny členov novej vlády? Nenávisť k Ficovi!
 Po prvý raz v dejinách máme umeleckú vládu: herečke šéfuje šašo.
 Vetrím sebaničivé koaličné vetry. Najmä medzi tými, čo chcú pomôcť bohatej menšine a tými, čo chcú pomôcť chudobnej väčšine.
 Zo sloganu „Lebo medveď“ sa vyvinul predvolebný slogan „Lebo Fico“, ktorý teraz momentálny premiér preformuloval na alibistický slogan „Lebo Pellegrini“.
 Až do nedávnych parlamentných volieb som po celý svoj život neveril, že z úplne prázdnych makovíc možno vyrábať ópium. Dnes už viem, že možno, a dokonca masové ópium!
 Na premiérsku stoličku sa dostal vášnivý vyhadzovač, ibaže ho vo vyhadzovačstve zdržiava a obmedzuje akýsi sprostý koronavírus.
 Z parlamentu si odniesol čudný zvyk: Vlastníctvo mozgu demonštruje častým chytaním sa za hlavu.
 Po dôkladnej obhliadke súčasných politicko-ekonomických pomerov sa nejeden dokonale vyliečený blázon nechce vrátiť do normálneho života, ale chce radšej zostať v trvalej psychiatrickej opatere.
 Prečo som podnes nevyfasoval Pribinov kríž, hoci dosahujem rekordy v tvorbe aforizmov? Nemôžem ho dostať, lebo som nepodpísal pozývací list pre americkú armádu, aby sa zakopala na hraniciach Ruskej federácie!

Aforoaféry

 V úsilí rozvrátiť súčasnú civilizáciu súperia dva vírusy: počítačový vírus s koronavírusom.
 Slovenská forma koronavírusu? Choroba seniorov nakazených ich synmi a vnukmi, rozcestovanými po Taliansku.
 Koronavírus je pomstiteľ býkov na koridách. Býkov síce zabijú, ale vírus postupne zabije desiatky až stovky nahustených divákov na štadiónoch koridy.
 Slovensko je najnábožnejší štát sveta! Už tu, na Zemi, 11. marca 2020 spustilo šokujúci Súdny deň, v ktorom v putách odviedli skupinu sudkýň a sudcov pred vyšetrovateľov.
 Volebné urny nám tento raz zabezpečili cestu do sociálneho neznáma.
 Čo bolo charakteristickým znakom predvolebnej maškarády? Masky veľkoburžujov predstierajúcich súcitných, sociálne cítiacich, charakterných humanistov.
 Čo nás na nedávnych voľbách môže veľmi tešiť? Že sa do parlamentu nedostalo monštrum, ktoré vybeblalo do rozhlasu brutálnu vetu: „Načo bude osemdesiatročnej babičke dôchodok?!“
 Najrozšírenejšia chiméra dneška: viera v odstránenie korupcie.
 Na večné veky treba rátať s kapitalistickou trajektóriou od činného podnikateľa k zločinnému podnikateľovi.
 Po voľbách sa k moci predrala veľkoburžujská úderka kúzelníkov spoliehajúcich sa na to, že doteraz neriadili štát, takže nie sú zaťažení nijakými šablónami a chystajú sa experimentovať s populáciou pokusných králikov, vrátane králikov, ktorí ich volili.

Aforizmy a iné izmy

 Každodenná symfónia v dnešných bytoch: orchester prekrikujúcich sa spotrebičov.
 Keď ide o prácu, šetria svalovú energiu ešte aj kulturisti.
 Z hľadiska produktivity práce by mnohí úradníci vystačili s osvetlením pomocou svätojánskych mušiek.
 Čoskoro sa už aj bežci na prekážkovej dráhe začnú vyhovárať na objektívne prekážky.
 Zabíjanie času je u nás také populárne ako zabíjanie býkov v Španielsku.
 Pre pôdohospodárov je počasie spoľahlivý obhajca ex offo.
 Poéziu jari našinci zredukovali na ekonomizovanie snežienok.
 Máme inovované lepidlo, ktoré spoľahlivo zlepí iba prsty užívateľa.
 Je krásna ako antická socha a pracuje tak, ako keby aj ona mala odlomené ruky.
 Mnohé inovácie spotrebného tovaru pripomínajú starostlivosť o dojčatá: Stačí prebaliť – a nejaký čas bude pokoj!
 Firma sa riadi ťažšie ako uháňajúci bavorák.
 Niekoľko zlámaných nôh neotrasie rodinným rozpočtom tak, ako jedna zlámaná lyža.
 V sadení sú mnohí amatéri. Žiaľ, v klčovaní všetci profesionáli. Keď zbadá objektív TV-kamery, pohotovo vyrukuje s objektívnymi prekážkami.
 Naše inštitúcie sú najagilnejšie v zasielaní upomienok.
 Voľakedy ľudia závideli tomu, kto šetril. Dnes závidia tomu, kto plytvá.
 Hlavný čašník rýchlo a ochotne vydáva iba dcéry.

FEJTÓN

Prečítať aspoň chrbty svojich kníh,

alebo Bibliofili

Dvaja v bistre pri stolíku. Dioptrické okuliare, postriebrené brady, neúprosne postupujúce plešiny, plesňou rozkvitnuté džínsy. Vety z ich dialógu prenikajú až k môjmu stolíku, vrývajú sa mi do pamäti a neskôr večer doma tisnú sa mi do pera…
„Nemôžeš mi požičať knihu Nahá opica?“
„Načo ti bude? Stačí, keď sa pozrieš do zrkadla pri vychádzaní z vane.“
„Nevtipkuj! Vieš na čo mi bude? Chcem porovnať predstavy jej slávneho autora s aktuálnym obrazom dnešných našich marihuanových politikov. Poniektoré nahé opice po zlezení zo stromov vyliezli až do parlamentu. Viem, je to už klasická kniha, ale dnes azda aktuálnejšia ako v čase vzniku! Tak požičiaš, alebo nie?“
„Požičiam, ak ju mám dvakrát. Aby mi aspoň jedna zostala. Neber to nijako osobne, veď vieš, ako to chodí. Každý má doma vo vlastných regáloch knihy z cudzích knižníc, zatiaľ čo tie jeho knihy uviazli u jeho priateľov.“
„Aspoň niečo neuviazne u našich nepriateľov! Tým nič nepožičiame, tým iba radi vraciame. V tom sme horliví vyznávači Biblie, teda Starého zákona: Oko za oko, zub za zub… Ale ja ti Nahú opicu poctivo vrátim, možno si ju dám aj oxeroxovať. Ale ak ju máš dvakrát, potom jeden exemplár od teba kúpim. Povedz si cenu! Teda, ak ju máš dvakrát. Máš?“
„Zdá sa mi, že nevídam ani jednu.“
„Ako to? Nerobím si ilúzie, že čítaš knihy zo svojej knižnice, veď to sú iba sny rojkov, že raz toto všetko prečítajú. Ale že si doteraz neprečítal ani len ich chrbty!“
„Chrbty čítam často. Lenže len spolovice.“
„Akože spolovice?“
„Nuž to je tak: Polovica mojich kníh je v druhom, zadnom rade. Zakrýva ich prvý rad. Kníh je veľa, miesta málo. Nahá opica vyšla dávno, poriadne dávno, bude kdesi vzadu.“
„Fatálne! Nechceš s tým niečo podniknúť?“
„Podnikať budem až na dôchodku. Dnes na to nemám čas ani na nervy.“
„Ale to už budeš slepúch! Vážne si myslíš, že to potom všetko prečítaš? Vážne veríš, že dôchodcovia sú ešte aj v dnešných časoch milionármi času ako kedysi? Že stačí nasadiť dobré okuliare, prípadne aj lupu do ruky a vankúš pod zadok?“
„Netvrdím, že všetko prečítam. Netvrdím ani, že veľa prečítam… Ale vyložím knihy z regálov a vymením zadný rad za predný. Budem čítať staré chrbty a spomínať na mladé letá.“
Milan KENDA

—————————————————————
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránky.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
————————————————————

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.