Dnes aktuálne Milan Kupecký a Vladimír Pavlík

Home / aforizmus rok / humor / medzinárodný časopis pre humor a satira z granátového jablka / Cartoon rok / satira / Pomegranate / sipak.rs / Vladimír Pavlik / Zeljko Jovanovic Jelly /Jovanovic a Pavlik BEST v roku 2019

JOVANOVICOVA A PAVLIKOVA NAJLEPŠÍ V ROKU 2019

Šipak 

Viactýždňové hlasovanie o najlepšom aforizme a najlepšej karikatúre v roku 2019 uverejnené v „Shipka“ sa skončilo dnes.
Hlasy Željka Želety Jovanovića a karikatúry Vladimíra Pavlíka zo Slovenska mali najviac divákov.
Chceli by sme vám pripomenúť, že víťazi mesiaca, spolu dvanásť aforizmov a karikatúr, súťažili.

V zápase o najlepší aforizmus, ako už bolo uvedené, víťazstvo zvíťazil nad aforizmom Zeljka Zletu Jovanoviča, ktorý znie: „Pravidelne triasť obrus, aj keď sme nemali obed.
V srbskom ľude vždy existovala kliatba na „Dcéra susedovi kravu“. Jovanovičov aforizmus nie je krava, ale sú to tí istí ľudia a ich (zlé) vlastnosti. A nejde o kravu, pretože už nie je v móde, roľník, dedina, krava a iné domáce zvieratá sú mimo módy. Dnešné kliatba našich ľudí môže byť taká, že ak nechce, aby jeho sused išiel do kostola, potom by mal aspoň žiarliť.
Nezáleží na tom, že rodina dnes nejedla obed (alebo koľko dní). Je dôležité, aby ostatným ukázal, že je. Nemalo by byť videné náhodou, že bola chudobná, že nebola, že bola spravodlivá, že nedokázala „zvládnuť“. To je dnes chyba. S ostrým okom a ostrým perom si mladý Jovanovic všimne, aké nedostatky sú skutočne naši ľudia, náš malý, zvyčajne balkánsky muž. A len v jednom aforizme zaznamenal Jovanovic až tri nedostatky. Prvým je zvykom našich ľudí potriasť obrus z terasy, tlačiť problémy pod koberec (v tomto prípade pod obrus) a tretiu vadu a najväčšou, ktorá predstavuje bod tohto aforizmu v druhej časti, je hrdosť. Ak som nejedol, nech si sused myslí, že mám, a potom ho nechaj najesť.

Ako hlasovali čitatelia

Prvým bol Jovanovic, ktorý hlasoval za 39,3% voličov, druhým bol Lela Milosavljevic s 28,6% hlasov, a tretie miesto zaujal aphorizmus Bratislavy Kostadinova s 8,9% hlasov. Hlasy získali Zlatko Tomic a Goran Radosavljevic (každý 7,1%), Zoran T. Popovic (5,4%) a Miodrag Stosic (3,6%).

Víťaznú karikatúru nakreslil Vladimír Pavlik zo Slovenska. Je dokázané, že prívrženci „Shipky“, ale aj humoru a satiry, uprednostňujú témy, ktoré sú im bližšie, témy, ktoré ich priamo zosmiešňujú a ich nedostatky. Je známe, že sa milujeme smiať sami sebe a svoje slabosti a trápenia. Toto je dôkaz tejto víťaznej karikatúry.
Hoci autor tohto diela je cudzinec, trápenie je tu a tu rovnaké. A tu predstavuje korupciu v zdravotníctve. Tento problém, samozrejme, máme nielen my v Srbsku, na Balkáne, ale aj na vzdialenom Slovensku, v Európskej únii. My (a oni) konfrontujeme toto monštrum vlastným spôsobom. Humor. Lekár nás žiada o úplatky a dáme, alebo ak nie, potom nedáme, nehojíme sa a pokračujeme v kostole smiechom, ale nielen smiechom. Pavlik vykreslil našu šedú realitu iba pomocou niekoľkých farieb. Lekári neskúmajú ľudské srdce, ale jeho vrecko, pretože tu skrýva najvyššiu hodnotu. A lekári a Pavlik vie, čo je pre priemerného človeka najbolestivejšie. Je to prázdna peňaženka. Keby to bolo plné, lekár by nemusel kontrolovať našu finančnú situáciu, pretože by mal dobrý plat a ľudia by boli zdravší. Úplatkárstvo a korupcia teda nemožno charakterizovať ako chorobu, pretože potom by sme neboli schopní určiť, kto bol väčší pacient; ten, kto dáva alebo ten, kto vezme úplatok.

Víťazná karikatúra získala 29,6% hlasov, zatiaľ čo druhú najviac karikatúru získala karikatúra Tose Borkovic (22,2%) a tretiu karikatúru Milenko Kosanović s 18,5%.
Hlasy publika získali aj karikatúry Sasa Dimitrijevic a Darko Drljevic (každý 7,4%) a Nikola Dragaš, Goran Celicanin, Mladen Marković a Dragoš Jovanović Fere (každý 3,7%).

Vďaka autoritám a ich pôvodu môžeme povedať, že všetci autori, za ktorých hlasovali ľudia, prekročili hranicu 3%.

Slávnostné odovzdávanie cien Jovanovičovi a Pavlíkovi, ako aj minuloročným víťazom za najlepší aforizmus a karikatúru, sa uskutoční 1. apríla 2020, k narodeninám „Shipka“.

Súťaž o aforizmus o dni, týždne, mesiace a roky sa začala 1. januára. Pripojte sa k nám a hlasujte za najlepšie na našej stránke Facebook https://www.facebook.com/sipak.rs/ .

Gl. a od. editor
Igor Braca Damnjanovic DIB
Redakčný Rod

———————————————————————————————-
PODPORTE naše spoločné humoristicko – satirické nezávislé médium…
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na spravovanie a skvalitňovanie stránok Humorikonu. Aj malá čiastka dostatočne pomôže. Ak máte záujem finančne podporiť tento projekt – HUMORIKON, môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499. Ďakujeme!
Príjemné čítanie!
——————————————————————————–

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.