DNES AKTUÁLNE PETER RÁZUS Z PREŠOVSKEJ ROZVOJOVEJ AGENTÚRY

Príležitosť a výzva pre karikaturistov

Medzinárodná súťaž

Je tu Medzinárodná súťaž v karikatúrach „Kýchanie mozgu – od kalokagathie po hypochondriu a späť“. Aj v tomto roku 2021 je finančne podporovaná Medzinárodným vyšehradským fondom. Témou aktuálnej súťaže sú Slobodní ľudia, pre ktorých je typická sloboda myslenia a prejavu bez obmedzení a strachu. Uzávierka súťaže je 15. januára budúceho roku – 2021. Medzinárodnú súťaž vyhlasuje PRERAG, Prešovská rozvojová agentúra. Výstava bude ako putovná vystavená aj v Poltave, Užhorode (Ukrajina), v Baje (Maďarsko), v Nowy Targu (Poľsko), v Rataje nad Sázavou (Česká republika) a v Prešove (Slovensko). Karikatúry, respektíve ich autori budú odmenení cenami. Prvá cena 500 eur, druhá 200 a tretia 100 eur. Organizátori prijmú diela zaslané online na webovej adrese: http://www.cartooneast.com/index/registration. Alebo na e-mailovej adrese: info@cartooneast.com. Katalóg bude zaslaný každému súťažiacemu, ktorého práce budú v ňom uverejnené.

Prešovská agentúra začala s organizovaní humoristických súťaží s názvom Kýchanie mozgu, vždy na inú tému, od roku 2012. O rok neskôr, v roku 2013 sa táto súťaž naplno rozbehla vo väčšom meradle, v poradí ako tretí ročník medzinárodnej súťaže kresleného humoru v Prešove, tematicky venovaná Vymývaniu mozgu. Vyhral ju poľský výtvarník Pawel KUCZYNSKI, druhú cenu si odniesol Valentin DRUZHININ z Ruska a tretie miesto získal Heibat AHMADI z Iránu. Najlepším slovenským výtvarníkom sa stal Peter SEDLÁK, ktorý získal cenu divákov. Rozhodla o tom odborná porota zostavená z autorov kresleného humoru a organizátorov súťaží, ktorej predsedal francúzsky výtvarník Bernard Bouton, generálny sekretár Medzinárodnej organizácie karikaturistov. Súťaž a výstavu pripravilo združenie PRERAG. – Kvalita súťaže mala vysokú úroveň a tematicky prevládali práce, ktoré konfrontovali vzťah ľudí k manipulácii médiami, politikmi i reklamou,- povedal na jej margo zakladateľ prešovskej agentúry Peter Rázus, v tom čase zástupca združenia PRERAG.  Na súťaži sa zúčastnilo 298 autorov z 51 krajín celého sveta. Najväčšie zastúpenie prác i autorov mal Irán a z európskych štátov Ukrajina a Bulharsko. Vernisáž výstavy sa uskutočnilo vo vestibule prešovskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove. Odtiaľ sa presunula do Noweho Targu a Užhorodu, ako putovná výstava.
V dnešnom čísle uverejňujeme obrázky od karikaturistov – Pawela Kuczynskeho z Poľska, Valentína Druzihnina z Ruska, Heibata Ahmadiho z Iránu, Andreyho Popova z Ruska, Ribbera Hanssona zo Švédska, Pavla Matušku z Česka, Naghiho Hamidyho z Iránu, Oleksyho Kustovského z Ukrajiny, Petra Sedláka zo Slovenska, Fredyho Villamila z USA, Pavla Taussiga z Nemecka a Reada Khalila zo Sýrie:

Peter Rázus

 

——————————————————————————————————————
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme vyše 24 500 vzhliadnutí !!!

Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————————————

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *