Dnes aktuálne pohľadom do sveta politiky trenčiansky karikaturista Ľubomír Kotrha

 Známy slovenský karikaturista Ľubomír Kotrha oslávil v tomto roku svoje okrúhle 70- ročné životné jubileum. I keď dodatočne, kolektív Humorikonu mu k tomuto významnému životnému i zároveň pracovnému jubileu srdečne blahoželá! Ľubomír Kotrha je ženatý má dve deti a vnuka. Povolanie má ako jeden z mála, ktorí sa živia týmto druhom umenia, slobodné a je naďalej veľmi pracovne aktívny, hoci je v dôchodkovom veku. Ak siahneme po jeho archíve, dozvieme sa, že od roku 1967 doteaz mal publikovaných viac ako 50 000 kreslených vtipov. Trvalo žije a „pracuje“ v Trenčíne. V súčasnosti spolupracuje so všetkými slovenskými periodikami, ktoré ešte uverejňujú kreslený humor a platia načas relatívne slušné honoráre. Občas sa jeho kresby objavujú v Čechách, Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, Francúzsku a inde. Maturoval na stavebnej priemyslovke štúdium na vysokej škole, odbor architektúra nedokončil a odvtedy sa venuje, prakticky celý život už len humoru. Kreslenému aj písanému. Okrem toho písal aj básničky, poviedky, humoresky, scenáre a skladal pesničky z ktorých mnohé v rokoch sedemdesiatych rokoch boli udelené na amatérskych festivaloch. Ľubomír Kotrha mal 50 samostatných výstav doma i v zahraničí. Prvú knihu kreslených vtipov s názvom DIAGNOZA XY vydal v roku 1980 a vlani obsiahlu knihu, ktoré je stále k dostaniu pod názvom Slovensko – 30 rokov slobody! Ilustroval ďalších viac ako 20 kníh, niekoľko kalendárov, a vytvoril desiatky plagátov. Bol autorom animovaného seriálu detských večerníčkov pre slovenskú televíziu, s názvom DADA A DODO, ktorá mala 14 častí. Ďalšie námety neboli realizované kvôli nedostatku financií.
Súťaže kresleného humoru a kolektívne výstavy: EDINBURGH, BUDAPEST, BERINGEN, HABANA, ANGOULEME, MAROSTICA, KNOKKE-KEIST, LONDON, BORNEM, GABROVO, BEOGRAD, MONTREAL, ZAPOROZJE, FOLIGNO, DUISBURG, PISTOIA, TOLENTINO, ZAGREB, CHARKOV, ISTANBUL, FREDRIKSTAD, BRUSSEL, SKOPJE, ANGLET, SOFIA, SAO PAULO, KYOTO, CALARCA, TRENTO, AMSTELVEEN, KRAGUJEVAC, MEXICO, MARTEL, NOVI SAD, BELEHRAD, OVIEDO, LEMGO, LEEDS, KRUISHOUTEM, TOKYO, ANCONA, ASTI, AKSEHIR, CUNEO, BOOM, BORDIGHERA, BRATISLAVA, KAGOSHIMA, LEGNICA, MOSCOW, BREE, TAIPEI, DONG-A, OLEN, etc. (každý rok okolo 50).
Ocenenia: ANCONA, SKOPJE, BRATISLAVA, TOKYO, EDINBURGH, AKSEHIR, CUNEO, KAZAN, SEOUL, OKHOTSK, ISTANBUL, BJELOVAR, ZAGREB, PIEŠŤANY, MYIAGAVA VILAGE, NOVE MESTO, OLEN, TAIPEI, AMSTELVEEN, HAIFA, KRAGUJEVAC, NOVE ZÁMKY, PÍSEK, DAEVA, KYJEV, SUCEAVA, TOLENTINO, BUDAPEŠŤ, LIMEIRA, LUEBBEN, GURA, etc. (viac ako 120).

Aktuality – satirický pohľad slovenského humoristu na aktuálne dianie nielen v medzinárodnej cyklistike ale vo svetovej politike: 

Ľubomír Kotrha

—————————————————–—-——————————————————————————————-

Ešte stále môžete poukázať na podporu Humorikonu 2% z dane. Sme registrovaní na daňovom úrade…

IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme vyše 22 500 vzhliadnutí !!!
Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

Ďakujeme!
————————————————————————————————————————

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.