Dnes aktuálne predsedníčka Občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá

Pozvánka…

Po stopách svätých Cyrila a Metoda do Blatnohradu – Zalaváru

 

Ordinariá ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky v spolupráci s Vojenským ordinariátom Maďarskej republiky Vás pozývajú 17. júna 2023 na spoločnú púť po stopách svätých Cyrila a Metoda do Blatnohradu – Zalaváru.
Kniežacie sídlo v Blatnohrade rozkvitalo počas panovania Pribinovho syna Koceľa, u ktorého sa zastavili svätí solúnski bratia Konštantín a Metod na svojej púti do Večného Mesta.
A práve v Blatnohrade sa našla významná archeologická pamiatka, črep s hlaholským nápisom, ktorý je dôkazom o používaní hlaholiky v našom priestore.
Staroslovenčina ako štvrtý liturgický jazyk, Božie požehnanie a genialita svätého Cyrila a svätého Metoda, spolupatrónov Európy, položili základy slovenskej, slovanskej a stredoeurópskej vzdelanosti vďaka múdremu rozhodnutiu našich panovníkov Rastislava, Svätopluka a Koceľa obrátiť sa na byzantského cisára Michala III., aby im poslal misionárov, ohlasovateľov Božieho slova v jazyku, ktorý je Slovenom zrozumiteľný.
V Blatnohrade môže človek vnímať hlbokú duchovnú postať nášho národa a čerpať z nej. Blatnohrad však patrí k posvätným miestam nielen nášho slovenského národa, ale i ďalších slovanských národov.
Ordinariát ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky v Jubilejnom roku sv. Cyrila a Metoda v roku 2013 vydal dielo Koceľ a Blatnohrad.
https://www.cyrilometodiada.sk/kocel-a-blatnohrad/
Doprava do Blatnohradu je individuálna.

Daniela Suchá, predsedníčka CYRILOMETODIADA, o. z.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments