Dnes aktuálne, s trnavským nárečím Janka Blašková

Tu snáď na úvod treba povedať, že trnavské spoluautorky, humoristky Eva Jarábková Chabadová a Janka Blašková dali hlavy dohromady a napísali spoločnú knihu s názvom Dve z jednej strany. (Treba dodať, že sa nejde o žiadnu politickú stranu). Pani Evka je známou autorkou epigramov a Janka Blažková pre zmenu autorkou krátkych humoresiek. Z nich sme dnes dve poviedky, spolu s predstavením sa autorky, aktuálne zaradili. Obe sú písané nárečím.

Tu som (curriculum vitae)

Vážení čitatelé, já píšem v trnavčine, tak sa vám predstavím v temto nárečí. Gdze a kedy som sa narodzila, to je o mne známe. Do školy, vlastne do škól, som chodzila po celej Trnave, lebo na Linčánskej, kam sme sa prestahuvali z meskej veže, nebola škola. Najprv tri dny pot vežu, potom do Albertína, též pot rádio, mníškam a na konec na Gorkého školu. Bola to unikátna panelová škola. Už nevím, v keréj z týchto škól ma pasuvali za pionírku, lebo to bolo dávno. Táto organizácija mala heslo „ždy pripravený“ a teho som sa držala a držím do čúlku. Čúl bývam v Jaslovských Bohunicách a aj ket ma osud odfúkol z Trnavy, furt som jej verná a verná budem. Že je to tak, svečí to, že ket si každý týden otvoríte Trnavsko, nájdete tam mój pravidelný stĺpček a fotku. Na jednej strane sme tam z Evku Jarábkovú a tak sme opčanky z jednej strany. Ešče k mójmu spisuvatelstvu. Vydala som dve knižky, a to pravidelne, prvá vyšla v roku 2012, druhá v roku 2014 a čúl je rok 2019, tak ide trecá. A to vždycky v októbry. Dzeci sa rodzá obyčajne v devátém mesáci a moje knižky v desátém.

ZLATÁ RYBKA

Doma cicho, nygdze nykeho, sedzím, kukám do blba a rozmýšlam nad nesmrtelnoscu chrústa. V tem začlapocú ryby v akvárije. To my daly na
vedomý, aby som sa kukala na nych. Velice ráda to robím, lebo ten pohlat na podvodný svet ma upokojuje a dodáva sily. Tá malá zlatá rybyčka je z nych najveselšá, najčipernejšá a určite aj najkrajšá. Zadrímem a snýva sa mi o mory a zlatej rybke. Pekný sen, celkom podla rozprávky. Ale bohužál, každý pekný sen sa končí. Ket som sa prebrala, rozmýšlala som, čo asi by som ot nej scela, keby tak tá moja zlatá rybka vyskočila z akvárijovej vodnej nádrže a oslovila ma. Čo asi by som si ot nej vinšuvala? Zlato, šperky,
vilu, auto? To šecko je pominutelné. Jako čerstvý príklat je tu Vrátna dolina, alebo Vincov les. Já už vým. Pri skromnosci si vypýtam zdravý, lebo je vzácne, trochu ščascá, lebo je krásne, k temu lásku, lebo jej je málo. A šecko dobré, aby stálo za to žit. A že som neny sebec, poprosím teho zlatúšika, aby to pridzelil šeckým dobrým ludom na svete. Trecá a posledná prosba by bola, aby tým, čo nyčá lucké životy, čo vyvolávajú vojny, nalála trochu rozumu. A keby potom zakopaly vojnové sekery, to by bol svet krásny jag v rozprávke.

NOVÉ BOTY

Ket som si po posledném daždy umývala topánky, ziscila som, že potrebujem nové. Né, že by boly nemoderné, šak móda sa opakuje furt dokola, ale na moje staré a bolavé nohy sa velyce tažko kupujú boty. Ale odhodlala som sa a išla do královského mesta na nákup. Chodzím, kukám, vybýrám, skúšam. Žálbohu, žádné nescú chodzit samé. Pekné sú, aj dobré sú, ale mne navyhovujú, furt to neny ono. Jag v trecém topánkovém obchode stretnem teho istého chlapa, začíná mi to byt podezrivé. Špehuje ma, alebo čo sce se mnu? Ale on né, on má ten istý úmysel jag já. Sce si kúpit nové boty. Ve štvrtém obchode som si konečne boty kúpila. Síce nechodzá samé, ale sú makučké, lahučké, celkom také pre mna. Dúfam, že budú slúžit dobre, šak som za ne dala celý majetek. Stály sedem rázy tolko jag moje svadebné. A tý boly vtedy velyce drahé, šak boly na zlatém opatku. Ščasná, s krabicu pot pazuchu, vyndem ven z obuvy. A čo nevydzím. Do výkladu kuká mój známy spolupútnyk po trnavských topánkových obchodoch. Ruky má prázdné, vydzím, že nyšt nekúpil. Len smutno konštatuje, že šadze sú ceny jag v Amerike, ale on má slovenský dóchodek. Nedá sa nyšt robyt, pret sedemdesátyma rokáma som chodzil bosý a čúl budem tak chodzit zas. Dala som mu za pravdu, šak móda sa točí furt dokola.
Janka Blašková

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.