Dnes aktuálne slovenský historik Anton Hrnko

Pranier

HA-HA-HA, HE-HE-HE, HI-HI-HI

Minule, prechádzajúc Viedenskou bránou do Bratislavského hradu som začul sprievodcu pre anglicky počúvajúcich turistov, ako si robí posmech z vlajkového stožiara medzi hradom a parlamentom. Vraj vtedajší predseda chcel mať väčší stožiar ako majú v Budapešti a preto je o 3 metre vyšší ako majú Maďari v Budapešti. Ha-ha-ha, he-he-he, hi-hi-hi bavili sa do popuku turisti pánboh vie odkiaľ.
Upozornil som po anglicky sprievodcu, že nie je zvykom zabávať sa na národných symboloch a keď chce vedieť, ako to je s národnými stĺpmi na vlajky, nech sa ide pozrieť do Saudskej Arábie, kde momentálne vedú súťaž o najvyšší vlajkový stĺp, ktorý je vysoký 170 m (náš má len 33 m). Kto chce o tom viac, tak https://financnenoviny.com/najvyssi-stoziar-na-vlajku-vo…/
Nebýva zvykom, že by sa príslušníci hociktorého národa vysmievali zo svojich národných symbolov. Ale ako hovorí klasik, toho času bývajúci v Necpaloch, na Slovensku je to tak. Ale už hneď kúsok vedľa dáva jeden iný štát na vedomie, čo znemená, že moja vlajka je vyššia ako tvoja.
Stačí ísť na Hodžovo námestie a zadívať sa na budovu Veľvyslanectva Maďarskej krajiny, ako tam chápu postavenie vlajky vo vzťahu jej výšky nad okolitými vlajkami. Neviem, kto predal štátnu budovu hneď vedľa prezidentského paláca Maďarskej krajine, ale oni určite vedeli hneď od začiatku, prečo ju kupujú. Nie len na priečelí, čo je obvyklé, majú vyvesené svoje vlajky. Vlajkový stožiar si postavili aj na strechu a aby vlajka neklesla počas bezvetria, tak na stožiar dali aj priečne rahno. Maďarská vlajka nad prezidentským palácom (bývalým palácom uhorského miestodržiteľa Fridricha (Frigyesa) musí predsa dať najavo Urbi et Orbi, že ich symboly sú na tomto mieste dôležitejšie ako symboly hlavy Slovenskej republiky. O tom je symbolika vlajky, nie ha-ha-ha, he-he-he, hi-hi-hi.
A už keď som pri téme, niečo o tom, ako stožiar vznikol. S nápadom postaviť tento stožiar prišiel za mnou bývalý prezident Rudolf Schuster. Poprosil ma, aby som to predostrel predsedovi NR SR, ktorým bol vtedy na nešťastie Anton Danko. Keď som mu návrh predostrel, tak ma s ním vyhodil, aby som s takými…tinami za ním nechodil, že on má dôležitejšie na práci.
So zveseným nosom som o tom informoval Rudolfa Schustera. Ten sa len usmial a povedal: „Tak to zariadim sám“. Bol som prekvapený, že zanedlho prišiel na klu s „geniálnou“ myšlienkou aj predseda Danko. Ale vraj na to sa nedajú použiť zdroje z NR SR, ale že sa máme vyzbierať po 1000,00 eur. Čo sa aj stalo.
Samozrejme prezident Schuster vedel aj o zápase, kto má národný stĺp vyšší. Preto navrhol, aby náš bol o 3 metre, teda o 10 percent vyšší ako ten maďarský. Ale túto zvesť mali vypátrať „investigatívni“ novinári, nie premúdrený „staviteľ“. Nuž a tak sa do obehu dostal výrok, ktorý umožňuje dodnes určitým ľuďom mať z neho ha-ha-ha, he-he-he, hi-hi-hi.

Snímky: 1.) Vlajka pri slovenskom parlamente a 2.) Vlajka ma maďarskej ambasáde…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anton Hrnko

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments