Dnes aktuálne slovenský humorista Ľubomír Kotrha

Vlastný biography

Artists biographies

www.kotrha.webnode.sk

Vlastný biography: Ľubomír Kotrha narodený: 5. april 1950.
Do pätnástich rokov som vyrastal na futbalom ihrisku. Pre prieduškové problémy a zápaly pľúc sa moja kariéra futbalistu predčasne skončila.
Maturoval som na stavebnej priemyslovke v roku 1969. Prijali ma na vysokú školu, ale štúdium architektúry som nedokončil a po prvom semestri som sa venoval už len humoru. Kreslenému aj písanému. Okrem toho som písal aj básničky, poviedky, humoresky, scenáre a skladal pesničky, ktoré v sedemdesiatych rokoch dostali aj nejaké ceny na amatérskych festivaloch.

Ženatý od 1973, dve deti (1+1) a vnuk.

Povolanie: slobodné – free lance cartoonist (publikovaných viac ako 50 000 kreslených vtipov od 1967).

Trvale žijem a „pracujem“ v Trenčíne. V súčasnosti spolupracujem so všetkými slovenskými periodikami, ktoré ešte uverejňujú kreslený humor a platia načas relatívne slušné honoráre. Občas sa moje kresby objavujú v Čechách, Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, Francúzsku a inde.

Samostatné výstavy: 50x Československo, párkrát Slovensko, Maďarsko, Francúzsko, Juhoslávia, Chorvátsko, Rumunsko…
Prvá kniha kreslených vtipov: DIAGNOZA XY (1980),
Slovensko – 30 rokov slobody?! (2019)
Ilustroval som ďalších viac ako 20 kníh, niekoľko kalendárov, a vytvoril desiatky plagátov
Animovaný seriál detských večerníčkov pre STV: DADA A DODO (1983-1991, 14 častí), ďalšie námety pre nedostatok financií neboli realizované.

Súťaže kresleného humoru a kolektívne výstavy: EDINBURGH, BUDAPEST, BERINGEN, HABANA, ANGOULEME, MAROSTICA, KNOKKE-KEIST, LONDON, BORNEM, GABROVO, BEOGRAD, MONTREAL, ZAPOROZJE, FOLIGNO, DUISBURG, PISTOIA, TOLENTINO, ZAGREB, CHARKOV, ISTANBUL, FREDRIKSTAD, BRUSSEL, SKOPJE, ANGLET, SOFIA, SAO PAULO, KYOTO, CALARCA, TRENTO, AMSTELVEEN, KRAGUJEVAC, MEXICO, MARTEL, NOVI SAD, BELEHRAD, OVIEDO, LEMGO, LEEDS, KRUISHOUTEM, TOKYO, ANCONA, ASTI, AKSEHIR, CUNEO, BOOM, BORDIGHERA, BRATISLAVA, KAGOSHIMA, LEGNICA, MOSCOW, BREE, TAIPEI, DONG-A, OLEN, etc. (každoročne okolo 50).

Ocenenia: ANCONA, SKOPJE, BRATISLAVA, TOKYO, EDINBURGH, AKSEHIR, CUNEO, KAZAN, SEOUL, OKHOTSK, ISTANBUL, BJELOVAR, ZAGREB, PIEŠŤANY, MYIAGAVA VILAGE, NOVE MESTO, OLEN, TAIPEI, AMSTELVEEN, HAIFA, KRAGUJEVAC, NOVE ZAMKY, PISEK, DAEVA, KYJEV, SUCEAVA, TOLENTINO, BUDAPEŠŤ, LIMEIRA, LUEBBEN, GURA, etc. (viac ako 120).

Reprezentatívne pre HUMORIKON:

Ľubomír Kotrha

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.