Dnes aktuálne slovenský humorista Vladimír Javorský

Ohlas na zamietnutie podpory Humorikonu, respektíve tomuto druhu slovenskej kultúry…

Pranier

Je mi veľmi smutno, že grand zaslaný slovenskými autormi, humoristami, tvorcami Humorikonu, už niekoľko krát zaslaný na Fond na podporu umenia, reagujúc tak projektom na legálnu Výzvu FPU (riaditeľ FPU Špoták) nebol fondom priklepnutý, lebo hodnotiť humor je naozaj zvláštne a pre niekoho i veľmi zložité a ťažké…Každý z nás je z iného súdka, každý má iné kritériá, iné nároky na satiru, humor a smiech podpísané pod intelekt a erudíciu získanú počas života…Hodnotiť humor? Hodnotiť aforizmy? Na základe akých kritérií…? Viac smiešne, menej smiešne? Múdrejšie, menej múdrejšie…?! Má humor prínos v živote spoločnosti? Otázok je naozaj veľa, každá by si zaslúžila odpoveď. Profesionálnych kritikov humoru niet, nie sú na to školy, ani prípravné kurzy. Humor buď je, alebo nie je…Humor má individuálny prínos. Som presvedčený a na tom trvám, že každý autor ponúkajúci svoje riadky, či kresby do Humorikonu koná v najlepšej viere niečím prispieť na zlepšenie nálady, či dopracovať sa k istému poznaniu stavu skutočnosti. Veď ak si všimneme na sociálnych sieťach, koľkí spomínajú na Roháč ako na krajinu, v ktorej sa cítili komfortne práve cez prizmu humoru a satiry..? Vedia títo „školení hodnotitelia,“ že mnohí autori z Roháča stále fungujú, stále prispievajú svojou troškou do mlyna humoru, práve do Humorikonu? Nemyslím si, že sú opotrebovaní, slabí, menej kvalitní…Práve naopak, sú oveľa kritickejší, lebo takými byť v totalite nemohli. Nesmeli byť! Humorikon im dáva priestor, získali si opäť svojich verných na svoju stranu. Viem o tom svoje, som jedným z nich…Navyše je smutné, že pracujú bez nároku na honorár, ktorý by mnohým pomohol dôstojne prežiť s najnižšími dôchodkami jeseň života…Dá sa vychovať mladá generácia lyžiarov, hokejistov, za nemalé financie od štátu, ale humorista sa vychováva sám…Grátis, humor sa berie ako niečo menejcenné. A pritom je to korenie, veľmi vzácne korenie duše. Nuž, je mi ľúto, že existuje takýto oficiálny postoj k tvorcom, ale ide sa ďalej. Musí sa ísť, lebo bez úsmevu deň tak nechutná…Česť pánovi Milanovi Kupeckému, ktorý sa stal akýmsi nevoleným otcom a priaznivcom všetkých autorov, ako domácich, tak i zahraničných.

Váš Mgr.art. Vlado Javorský, slovenský humorista, člen RR Humorikonu

Dovetok k príspevku od neznámeho autora:
Pár viet adresovaných tejto vláde: „Nemožno iba oslavovať, plniť sľuby a spoliehať sa na to, že verejnosť pochopí, čo je pre ňu najlepšie. Nepochopí, ak jej to nik nepovie, ak alternatívne médiá dostanú od vlády rovnakú podporu, ako dostávali od predošlej vlády, ak prosto verejný priestor zostane plne v rukách neprajníkov.“

Vladimír Javorský

PS: Ďakujem za rýchle spracovanie môjho príspevku. Príspevok Vlada Pavlíka a môj príspevok a reakciu ostatných autorov by si mala prečítať aj ministerka kultúry a členovia komisie FPU.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

3 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Eva Jarábková Chabadová
Eva Jarábková Chabadová
6 months ago
Ďakujem pekne pán Javorský, pripájam sa aj k Vášmu poďakovaniu Milanovi Kupeckému za jeho vytrvalosť. 
Že svojimi plánmi pobavíme Boha, to je v poriadku, to nakoniec robia všetci, ale že aj ministerstvo kultúry, to až taká veľká sranda nie je. Ej.
______________________________________________________________
Eva Jarábková Chabadová
Eva Jarábková Chabadová
6 months ago

Ďakujem pekne pán Javorský, pripájam sa aj k Vášmu poďakovaniu Milanovi Kupeckému za jeho vytrvalosť. 
Že svojimi plánmi pobavíme Boha, to je v poriadku, to nakoniec robia všetci, ale že aj ministerstvo kultúry, to až taká veľká sranda nie je. Ej.

Vlado Pavlík
Vlado Pavlík
6 months ago

Ďakujem za rýchle spracovanie môjho príspevku.
Príspevok Vlada Javorského, môj príspevok a reakciu ostatných autorov
by si mala prečítať aj ministerka kultúry a členovia komisie FPU.
Zdraví Vladimír Pavlík