Dnes aktuálne slovenský karikaturista Bruno Horecký

Výstava Jožko Fľak- super žiak v Novom meste nad Váhom

Dvaja Martinčania – karikaturista Bruno Horecký a Jožko Fľak – super žiak vystavujú komiksy a kresby v stálej Galérii kresleného humoru v Novom Meste nad Váhom. Pred tromi dňami, presnejšie v piatok 11. 9. 2020 sa uskutočnila v novomestskej stálej Galérii kresleného humoru vernisáž výstavy, na ktorej nechýbali „fľakáči“ a ďalší známi karikaturisti Vladimír Pavlík a Roman Sika, s ktorými Bruno Horecký nedávno vystavoval a kreslil naživo na medzinárodnom festivale humoru a satiry Kremnické gagy.
Jožko Fľak (mimochodom ústredná postavička rovnomenného názvu detského časopisu) sa narodil 1. apríla 1992 v Martine a komiks Jožko Fľak- super žiak vyšiel v apríli 1992 na stránkach týždenníka Nedeľná Pravda a od roku 1998 aj v najzábavnejšom mesačníku pre (zá)školákov a ich rodičov ako detský časopis Fľak. Tri roky vychádzal dokonca aj v Čechách pod názvom „Pepa Flek – super žák“. Odvtedy vyšlo takmer 1000 komiksov a komiksových stripov o nezbednom Jožkovi Fľakovi a pribúdajú ďalšie. Výstava komiksov a kresieb Bruna Horeckého potrvá v Novom Meste nad Váhom do konca októbra tohto roku. V budúcom roku by mala byť inštalovaná vo svojom rodnom Martine, odkiaľ pochádza aj jej autor a tvorca časopisu Fľak Bruno Horecký. Prinášame niekoľko snímok z podujatia:

Slovenský karikaturista, ilustrátor, pedagóg, šéfredaktor, zostavovateľ a vystavovateľ  zábavného mesačníka Fľak, Bruno Horecký

 MEDAILON

Prvú kreslenú karikatúru mal uverejnenú ako 11 -ročný v časopise Život. Od svojich 15 rokov sa zúčastňoval na výstavách kresleného humoru a satiry, a na mnohých získal ocenenia. Prvá výstava, na ktorej sa zúčastnil v roku 1982 (pred 38 rokmi!) bola v Novom Meste nad Váhom, ako pravidelná súťaž Novomestský osteň. Samostatných výstav mal niekoľko, najväčšiu nedávno v Turčianskej galérii v Martine na Oslave karikatúry pri príležitosti jeho životného jubilea a jubilea jeho karikatúrnej tvorby.
Po nežnej revolúcii po roku 1989 tisícky jeho kresieb a komiksových stripov bolo uverejnených v slovenských aj zahraničných médiách (Roháč, Pravda, Sme, Smena, Národná Obroda, Šport, Lišiak, Bumerang, Tabu, Žilinský Večerník, Turčianske noviny, Stop, Život, Woloviny, Kocúrkovo, naposledy Humorikon).
Bruno Horecký ilustroval a karikoval 22 kníh pre deti, na témy satirikov, politikov, atlétov, lekárov, lekárnikov, humoristov, záchranárov, atlétov, hádzanárov, učiteľov, školákov, flákačov, fľakáčov…i v Bulharsku.
V spolupráci mestom Martin kde Bruno Hioescký  žije a pracuje, zostavuje a ilustruje už 13 rokov záchranársky časopis Martinský Fľak a záchranár, zameraný na prevenciu úrazovosti detí v rámci dopravnej výchovy.
Pred niekoľkými dňami vystavoval a kreslil naživo spolu s karikaturistami z Nového Mesta nad Váhom, Vladom Pavlíkom a Romanom Sikom, na medzinárodnom festivale humoru a satiry v Kremnické gagy.
Karikaturistu Bruna Horeckého najviac preslávil jeho prvorodený syn – kreslený komiksový hrdina s veľkým nosom so siedmimi pehami a siedmimi vlasmi na hlave v týždenníku Nedeľná Pravda pod názvom JOŽKO FĽAK – super žiak. Počas ôsmich rokov bolo uverejnených jeho 400 krátkych komiksových stripov. Na základe popularity vznikol v decembri 1998 celoslovenský zábavný mesačník pre deti od 0 do 99 rokov – FĽAK.
Odvtedy vychádza tento časopis nepretržite 22 rokov a baví i rozosmieva malých aj veľkých fľakáčov po celom Slovensku. Tvorcami časopisu sú aj kreslení Jožkovi kamaráti, postavičky ako Dežko, Hanka Tučnianka, Bendžo a Lupa v obľúbených rubrikách Fľakoviny, Dežolamohlavy, Lupohľadačky, Recepty Hanky Tučnianky, Bendžotest…
Veľmi dôležití sú aj jeho prispievatelia – čitatelia, ktorí sú súčasne aj spolutvorcami časopisu v ďalších stabilných rubrikách: Fľakočítanie, Blondínkopolicajtofľakoviny, Zvieratkoviny, Krížoviny…Dôležitou súčasťou Fľaka sú aj súťaže o rôzne originálne fľakovecičky.
V časopise Fľak nájdete okrem najpopulárnejšieho celostránkového komiksu Jožko Fľak- super žiak aj ďalšie obľúbené komiksy Bruna Horeckého – Jožko Fľak- superzáchranár, Jožove fľakoviny, Detektív Fľakaču a Fľakopsiny. Mottom Bruna Horeckého je:  Smejme sa dnes, lebo zajtra bude neskoro!

Bruno Horecký

—————————————————–—-————————————————————
ZACHRÁŇTE nezávislé médium. HUMORIKON ! Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme vyše 21 500 vzhliadnutí !!!
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

Ďakujeme!
————————————————————————————————————————

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.