Dnes aktuálne slovenský karikaturista Ladislav Talčík z Považskej Bystrice

Ladislav Talčík sa narodil v roku 1948 v Trenčíne, kde do roku 1973 prežil svoju mladosť. Pochádza z troch detí. Je ženatý, spolu  žije už 47 rokov s manželkou Katarínou. Spolu majú dve deti, syn je tiež Ladislav Talčík, čiže mladší.  K tomu treba ešte prirátať troch vnukov. V súčasnosti všetci spoločne žijú v Považskej Bystrici, dokonca so synom majú domy vedľa seba a spoločnú záhradu. Okrem spomínanej ságy rodu žije ešte brat Jozef, ktorý je tiež ako on na dôchodku. Takmer pravidelne sa navštevujú a príležitostne si zahrajú žolíka. Ladislav Talčík absolvoval základnú školu v Trenčíne pokým nenastúpil ako učeň frézar do tamojšieho strojárskeho učilišťa odkiaľ prestúpil na priemyslovku do Dubnice nad Váhom. Po ukončení štúdií pracoval šestnásť rokov v Považských strojárňach, neskôr v jednotnom roľníckom družstve v Považskom Podhradí ako asistent výrobného námestníka a napokon vo firme ELPOcentrum v Považskej Bystrici ako konateľ a spolumajiteľ. Tu bola hlavnou jeho pracovnou činnosťou, okrem iného, práca dodávateľa a projektanta. Popri tom sa podieľal na realizácii protokolárnej a revíznej správy a na zaškolení obsluhy atypických odborných učební po celej bývalej československej republike. Okrem toho sa venoval aj prevádzkovaniu viacerých papierenských predajní. Od roku 2005 je spolu s manželkou na dôchodku. Popri iných činnostiach sa istý čas venoval výtvarnej činnosti. keď namaľoval vyše 300 obrazov z ktorých niektoré skončili aj v zahraničí. Medzi jeho záľuby, okrem maľovania patrilo zbieranie známok, papierových bankoviek, mincí, rád chodí na huby a rekreačne športuje. Záujem o humor, respektíve o kreslené vtipy sa u neho prejavili už ako u tinežéra, v čase keď bol pravidelným čitateľom nezabudnuteľného satiricko – humoristického Roháča. Popri záujme študijných a fyzických aktivít  javil záujem o kreslenie vtipov, kam smerovali aj jeho prvé pokusy. Najmä po náhodnom stretnutí a konzultáciách s renomovaným autorom, karikaturistom zo Žiliny Ľubomírom Radenom. Potom nasledovali aj prvé úspechy, keď mu niekoľko obrázkov, karikatúr uverejnili v novinách Pravda, Smena na nedeľu, Práca, Technické noviny a najmä v okresnej a podnikovej tlači. Kresbe a maľovaniu sa však začal vážnejšie venovať až po odchode na dôchodok. Teraz pravidelne prispieva do Života, Wolovín, Tapíra a Humorikonu. Zúčastňuje sa sporadicky občas aj na spoločných výstavách. Ako vraví, túžba po sláve ho už dávno opustila, takže zostala mu iba radosť, keď sa jeho kresby niekomu páčia. Pre neho osobne je to aj vhodný relax a ventilácia. Nuž posúďte:

Ladislav Talčík

—————————————————–—-————————————————————
Ešte stále môžete poukázať na podporu Humorikonu 2% z dane. Sme registrovaní na daňovom úrade…
IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme vyše 22 500 vzhliadnutí !!!
Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
————————————————————————————————————————

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.