Dnes aktuálne slovenský karikaturista Peter Zifčák z Brezna

Ďalšia beseda so slovenským humoristom Petrom Zifčákom v Galérii kresleného humoru v Krásne nad Kysucou

Za takéto podujatia treba majiteľa galérie Štefana Štrbu iba pochváliť…

Krokusy už odkvitli, tulipány sa tohto roku nevydarili, ale beseda s autorom kresleného humoru Petrom Zifčákom sa vydarila. Jednoduchý, skromný, dobroprajný a všestranne nadaný umelec prišiel začiatkom mája na besedu do Galérie kresleného humoru v Krásne nad Kysucou. Treba povedať, že nič nenechal na náhodu a prišiel pripravený. Veď okrem zážitkov z kreslenia a písania, priniesol pre besedujúcich šípkové víno z vlastnej produkcie a voňavú tortičku. Týmto ťahom nasadil latku vysoko. Všetci besedujúci sa zhodli v tom, že stretnutie by bolo aj bez týchto dobrôt úžasne, nakoľko vystavené kresby boli vtipné a „chutné“, tak ako aj torta.
Slovenský karikaturista Peter Zifčák pochádza z Brezna a prvé dotyky s týmto svetom boli po jeho narodení v roku 1956. Ako chlapca, okrem kreslenia, ho veľmi lákal šport. Celkom ho však neopantal a už v 70-tych rokoch minulého storočia sa začal venovať kresleniu. Najskôr to bolo len pre vlastné potešenie, no neskôr začal posielať svoje kresby do rôznych časopisov. Doteraz mal uverejnených okolo 5500 kresieb a po čase už patril k slovenskej stálici kresleného humoru. Pochválil sa nám, že nakreslil najväčšiu humornú kresbu na Slovensku. Bolo to v roku 2013 na námestí v Brezne. Plocha na podklade kresby mala plochu 24,15 m2. (Tu by som sa rád pozastavil, že je to trocha zavádzajúca informácia (Milan Kupecký), pretože slovenským rekordérom v tejto „disciplíne“, ako sme už neraz informovali, je jeho kolega z Nového Mesta nad Váhom Vladimír Pavlík, ktorého rekord je zapísaný v Slovenskej knihe rekordov). Kresbám Petra Zifčáka nechýba humor, prameniaci priamo z kresby, ako aj z doplneného textu. Ešte stále používa klasickú ručnú techniku. Základom je kresba tušom a vyfarbenie anilínovou farbou.
Okrem kreslenia mu učarovala aj literárna tvorba. Vydal dve knihy rozprávok pre deti a ilustroval niekoľko kníh. Hovorí, že ilustrovať vlastné knihy je oveľa je ľahšie, ako písať ich k vlastným kresbám. Peter Zifčák je tiež spoluzakladateľom (s Danielom Rakytom) medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry o Bomburovu šabľu, ktorá sa uskutočňuje každý rok v rámci „Dní Brezna“ už od roku 1984. Zo všetkých aktivít, ktoré Peter Zifčák robí, srší elán a energia. Z rozhovoru s ním je možné vydedukovať, že v hlave mu víri dostatok nápadov pre ďalšie humorné kresby vrátane kníh. Na záver stretnutia sme mu unisono zaželali dobré zdravie a ešte veľa dobrých nápadov v tvorbe.

Peter Zifčák, Štefan Štrba

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments