Dnes aktuálne slovenský satirik, karikaturista Marcel Čižmár

Slovenský karikaturista Marcel Čižmár sa narodil v Československu, presnejšie 10. februára 1973 v Michalovciach.
Po ukončení základnej školy nastúpil na Strednú priemyselnú školu kde vyštudoval odbor strojár technológ. Vysoká škola skončila neúspešne a po dvoch semestroch to „zabalil“. Krátky čas bol nezamestnaný a následne ho zobrali pracovať k vodárom do Košíc. kde pracoval vo východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a. s… Medzitým v rokoch 1993 a 1994 absolvoval základnú vojenskú službu v Michalovciach, kde ho zaradili na štábe vojenského útvaru ako pisára. V roku 1995 sa p oženil a je otcom dvoch potomkov, dcéry a syna.
Kreslenie bolo vždy jeho hobby, už od detstva. Prvý obrázok mal uverejnený v roku 2000 a odvtedy v humoristických časopisoch sa jeho obrázky objavovali takmer pravidelne. Kreslí po práci, keď  ho „kopne múza“ a čas dovolí.
Niekedy, ako vraví mu to ide akoby samo, inokedy to nejde a hotovo, sedí iba tak  za stolom a prehrabáva sa v škiciach a vtedy nenakreslí ani slniečko.
Spomína – mal jednu „veľkú“ výstavu kresleného humoru v Michalovciach, v roku 2003 spoločne s výstavou obrazov svojho otca. Bola to jeho „veľká “ výstava, na ktorej jeho humor mohli vidieť návštevníci. Síce malú výstavu „z tvorby  rodákov “ spoluorganizoval aj v roku 2018. Vtedy bolo k videniu aj zopár jeho vtipov a pri príležitosti okrúhleho výročia 600 rokov vzniku  obce Jovsa dostal od starostu aj ocenenie.
Zúčastňuje sa príležitostne aj ďalších súťaží kresleného humoru, ak to vládze časovo a nezradí ho múza. Medzi najúspešnejšie dosiahnuté na výstavách patria jeho dve víťazstvá a jedno druhé miesto.
Z vtipov si ťažkú hlavu vôbec nerobí, hranice nemá, humor je pre neho bez hraníc a niekedy vznikne až príliš vulgárny vtip, je na ľuďoch ako to zoberú veď život ide ďalej a čo sa páči jednému, nemusí sa páčiť druhému.
Politickej satire sa vyhýbam. Kto ma pozná vie, že som veľkým fanúšikom skupiny KISS.
Mám rád prírodu, niekedy som doma pár rokov dokonca choval pstruhy, ale po presťahovaní už nemám na to podmienky. Okrem príroda mám rád zvieratá. Doteraz som choval veľkého psa, plachého pouličného kocúra – exteriérový chov a v dome sme sa tešili yorkshirskemu teriérovi a veľkej chlpatej mačke a škrečkovi v klietke. Marcel vo výpočte úspechov zabudol na vydanie CD-čka svojich karikatúr z ktorých sme si dovolili  zopár uverejniť.

Marcel Čižmár

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments