Dnes aktuálne slovenský spisovateľ Milan Kenda

HUMORESKA

Pekelný stroj – problémov zdroj
(Hyperbola z trhového hospodárstva)

Vynálezca Servác Pantofľa vynašiel vysokoúčinný pekelný stroj. Bol to stroj spoľahlivý a presný ako budík so záručným listom. Cítim však, že mi neveríte, milí čitatelia. Šípim, že nedôverujete vynálezu človeka, ktorý nosí meno Servác Pantofľa.
Človek s takým menom sa nemôže ukazovať na verejnosti ani v elektronických médiách, tobôž nie čosi vynaliezať. Na takéto meno vám nik nevystaví patentový spis. Máte pravdu, lenže zákony humoresky sú neoblomné. Vynálezca z humoresky sa nemôže volať Thomas Alva Edison! S takýmto menom nemôže predstúpiť pred čitateľskú verejnosť ani preniknúť do médií zasa autor humoresiek.
Na druhej strane sa však nemôžeme čudovať, že človek zapísaný v matrike pod menom Servác Pantofľa chce vyhodiť do povetria celý svet. A za tým účelom – ako vravievame nespisovne, zato však radi – vynájde pekelný stroj schopný masovej spotreby. Lenže jedna vec je niečo vynájsť, druhá je zasa dostať vynález do praxe prv, než sa jeho tvorca dostane do starobinca.
Podľa názvu, popisu činnosti i výsledného efektu patril Pantofľov pekelný stroj do kompetencie firiem vyrábajúcich pekelné zariadenia a pomôcky. Manažéri z firiem zásobujúcich peklo si stroj pozorne prezreli, no ešte pozornejšie si prezreli samotného vynálezcu. Zistili, že nemá meno ani medzi vynálezcami, ani meno hodné vynálezcu. Ale jeho stroj sa znamenite uviedol. Tíško tikal a veselo vybuchoval, premieňal konštrukcie na šrot, celky na úlomky, tovary na polotovary, vodiče na polovodiče. Pantofľa sa ponúkol, že zničí celý fabrický komplex, aby demonštroval maximálny účinok svojho vynálezu. Presvedčili ho, že to nie je potrebné, že dôverujú jemu i plodu jeho statočnej práce.
Experti videli spoľahlivú činnosť stroja i jeho pozoruhodné parametre, vrátane tichého chodu a farebného náteru vyvolávajúceho optimistické nálady. No dovideli zároveň oveľa ďalej než vlastným strojom unesený Pantofľa. Predstavili si svojich odoberateľov, teda čertov navyknutých na tradičné a jednoduché pekelné zariadenia, ktoré možno obsluhovať aj bez kvalifikácie, zariadenia, čo majú jednoduchú údržbu a nepotrebujú náhradné súčiastky. V duchu si zrátali stratové časy, ktoré by prostredníctvom svojich inštruktorov museli v pekle obetovať na zaškolenie obsluhovateľov pekelného stroja. Zistili, že pekelný stroj by kládol vysoké nároky na anjelskú trpezlivosť. Skonštatovali toho ešte mnoho, pretože videli súvislosti.
Napokon oznámili Pantofľovi, že nemajú voľné kapacity ani náležité objednávky a preto nemôžu zaradiť jeho stroj, obrovskej sily zdroj, do výroby. Poradili mu však firmu, ktorá by mohla mať záujem o takúto komoditu, aká vyžaduje anjelskú trpezlivosť. Išlo o firmu vyrábajúcu anjelské vlasy, čelenky, rezervné krídla a elastické svätožiary. Táto firma mohla pružne meniť výrobný program, lebo anjelov vo všeobecnosti ubúda.
Ak výrobcovia anjelských súčiastok presadia a uplatnia na trhu Pantofľov prevratný vynález, potom sa do veci vložia aj výrobcovia pekelného zariadenia. Vyvinú vlastný prototyp spoľahlivého pekelného stroja vo vlastných dielňach. Pantofľa im ukázal princíp a výrobcovia anjelských súčiastok, ktorým ide o zisk tak na nebi, ako aj v pekle, im zasa nechtiac predvedú metódy. Kým sa vec nedorieši, budú sa výrobcovia pekelných pomôcok špecializovať radšej na výrobu anjelských vlasov, z ktorých si plešiví čerti vyrábajú parochne. Zrejme k nim móda vyholených hláv ešte nedošla, alebo ich už opustila. Veru tak: Ani trýznenie hriešnikov nestačí kompenzovať všetky čertovsky spletité komplexy. A pritom čertov neubúda.

Vízie bez provízie

 Rok 2020 bude pamätihodný: V ňom trnavský kaukliar ohúril a zmámil desaťtisíce naivných voličov, spomedzi ktorých dnes tisíce nad tým škrípu zubami.
 Ktože nás ohrozuje? Ohrozujeme sami seba svojou servilnou poslušnosťou voči Bruseli a Washingtonu.
 Pri šarapatení koronavírusu je každá dedinská svadba oravského typu masovým karom.
 Pokiaľ ide o medziľudské vzťahy, čaká nás podľa dnešných náznakov postupný návrat do doby ľadovej.
 Množstvo prelietavých voličov sa v pamätihodnom roku 2020 fatálne nalepilo na medové motúzy falošných prorokov.
 Diagnóza momentálneho premiéra? Vystavoval sa v preň správnom čase a šafáril na pre nás nesprávnom mieste.
 Strana SaS sa z piliera koalície mení na píliča koalície.
 Aj momentálny premiér môže splodiť geniálny nápad: keď sa chystá napadnúť niekoho zo svojich priateľov.
 Po viacročnej slniečkarskej protiruskej propagande vysvitlo v roku 2020, že naším smrtiacim nepriateľom nie je RUS, ale VÍRUS.
 Momentálni mocní vedia parádne dramaticky zaútočiť na dnes už bezmocných pod vedením politruka Sulíka, ako sa patrí v operetnom štáte.
 Charakteristika Vianoc 2020: Vytýkanie od kňazov a moralistov, zatýkanie špičkových policajtov.
 Bývalý prezident si dlho mohol spievať „Kto má v Tatrách pozemok, tancuje tam odzemok!“, no po zhliadnutí troch kritických videí radšej vytancoval z politiky.
 Ťažisko našej pôsobnosti nachádzame v servilnom predklone, len svetové strany sa menia.

Morality a iné hity

Súčasný politik zaraďuje hlas svedomia, ako ho vôbec má, medzi rušivé šumy.
Bezhlavý rytier už nikoho nevydesí! Pri súčasnej koalícii sme na bezhlavosť dokonale navyknutí.
Intrigánov pribúda ako obetí Covidu, ale nepoznajú poľovnícky pôžitok kochať sa svojimi obeťami rozvešanými po stenách.
Režimy sa menia, no naďalej zostáva podmienkou úspechu názorná ukážka ukážkového názoru.
Čím sa vyznačuje matovičovina? Nutkavou predstavou, že najdôkladnejšiu dezinfekciu by sme dosiahli s použitím cyankália.
Máme záľahu svedomitých hospodárov! Keď nemôžu orať na niečom, orú aspoň na niekom.
Ak existuje reinkarnácia, potom sme všetci kohosi paródiou.
Rybári loviaci v blízkosti dievčenských internátov môžu namiesto zlatej rybky uloviť zlatú žabku. Tej však sami musia splniť najmenej tri želania.
Panický strach? To je strach panien z panicov.
Nepodceňujte reorganizácie! Prispievajú k dôkladnému uprataniu miestností.
Je údelom géniov tíško a pokorne čakať na zhovievavosť držiteľa okrúhlej pečiatky.
Ťažké je dôjsť k vysnívanému cieľu! Len čo sa správne zorientujete, už sa musíte preorientovať.
Vrcholom naivity je pokus stravovať sa diétne pomocou diét.
V práci som vídal živé modely vesmíru: Kolegovia sa krútili okolo šéfa ako planéty okolo hviezd.

Epigramáž

REDAKČNÁ HVIEZDA
Čo je dobrý titulok? Vie!
Nedá si ho zobrať.
Čo je dobrý titulok? Vie!
Použil ho stokrát.

REDAKČNÝ PILIER
Tí redakční sekretári,
piliere a signatári!
Niekde horí? Ta sa zvrtnú.
Čo je dobré, radšej škrtnú.
Naši hlavní sekretári?
Spasitelia na oltári!

POVZDYCH KLASIKA
Ľudia dobrí, ľudia boží,
necítim sa v svojej koži!
Je to veru trápne:
Stáť tu večne ako trám
na polici, chrbtom k vám,
zaviazaný v plátne.

ČO NA TO HREBENDA?
Keby ožil pán Hrebenda,
podaktorým jednu vlepí.
Knižný trh si od neho dnes
zobral len to, že bol slepý.

Milan Kenda

—————————————————–—-————————————————————
Ak nám chcete pomôcť skvalitniť noviny, respektíve podporiť slovenskú kultúru v oblasti humoru a satiry,  máte možnosť poukázať nám legálne 2% z dane na podporu Humorikonu. Sme riadne evidovaní na daňovom úrade. Prípadne telefonický kontakt: 0907 905 537. 
Potrebné údaje: IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

PODPORTE nezávislé médium Humorikon – jediné slovenské internetové médium svojho druhu! Všetok obsah na týchto stránkach je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na ich skvalitnenie. Mimochodom, zaznamenali sme už 27 000 vzhliadnutí a obsahom je zaradenie približne za vyše ročné obdobie približne 1510 príspevkových strán od desiatok popredných slovenských i zahraničných autorov, profesionálnych humoristov, tvorcov duchaplného slova a vtipnej karikatúry! 

Môžete tak urobiť i prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments