Dnes aktuálne slovenský žurnalista Štefan Nižňanský

Takmer humoresky

Deň húb

Dúfam, že to nie je hoax, no včera ráno som vo vysielaní Českej televízie počul, že 15. október je v USA „Dňom húb“. Nemám rád, ak sa vo všetkom a hneď „opičíme“ po Amíkoch, no teraz ma to inšpirovalo k prechádzke pod vysokými borovicami. Počas septembra, až do konca prvej októbrovej dekády popršalo len sem-tam. V lesoch sucho, takže i ateisti sa už vrúcne modlili k nebesám. Aby zaplakali nad vyprahnutou prírodou i nad osudom ľudu sužovaného koronovanou vládou. Dátum na jesennú hubársku sezónu už bol vysoký, no nerástlo nič. Iba ľudská zloba a nenávisť politikov. Zdalo sa, že hlavný hygienik Mikas dokonca zakázal rozvíjať sa aj podhubiu. Našťastie podhubie je najrozsiahlejší autonómny systém neuveriteľne schopný prežiť všetky veky, každé počasie, akýkoľvek režim i hocijakú vládu. Podhubie je neviditeľná celosvetová sieť. Neporovnateľne väčšia ako Facebook, YouTube, Twitter, Instagram či Linkedin dokopy. Podhubie je ríša. Obozretne vyčkáva, hodnotí reprodukčné šance a naplno sa rozvinie, iba ak má istotu slobodného rastu splodených húb, ak sa presvedčí, že slobodne vyrastú, že naplno ukážu svoj pôvab a prinesú všeobecnú radosť. Stromy, vtáci, zver, smädný mach, sypký piesok i ľudia si nielen želali, no aj očakávali zmenu. A tá prišla. Éj veru, prišla!
Studený vietor privial nad Záhorie šedé mraky a celý týždeň pršalo, lialo, voda sa valila vo dne aj v noci. Želané sa stalo skutočnosťou… Odrazu jej bolo všade až vyše členkov. Na cestách, v priekopách, v záhradách, na lesných aj poľných cestičkách. Piesok ju nestačil hltať, mokro zvíťazilo a ovládlo kraj. No Záhorie nezaplavila len voda. Okrem nej nespočetné množstvo plechových tátošov z Bratislavy. Lebo Bratislavčania nesmú chýbať pri žiadnej zmene, vždy a všade chcú byť prví.
Keď dopršalo, zmena bola očividná. Bor sa dnes rozžiaril pestrými farbami plodníc. Netrpezlivé plávky, bedle, muchotrávky a masliaky sa núkali, priam vnucovali do košíkov žiadostivých, neskúsených výletníkov. Ozajstní hubári a mykológovia trpezlivo vyčkávali. Vedia, že na svete je 20 000 druhov väčších, tzv. mäsitých húb, ktoré k rastu a prosperite potrebujú nielen vodu, ale aj teplo. Hoci sa v minulosti zaraďovali medzi rastliny, spôsobom výživy sa huby podobajú skôr živočíchom, pretože sú podobne ako ony závislé od produkcie biomasy rastlinami.
Dnešný les (15. 10.) bol v príjemnom jesennom počasí krásny, voňavý a pri súmraku konečne i tichý. To už všetci sklamaní a sociálnymi sieťami pobláznení Bratislavčania odišli domov sledovať televízne správy. Mnohí si odniesli plné koše bedlí, iní masliaky, niektorí otrávené pocity z pohľadov na muchotrávky. Držím im palce, aby nepodľahli klamlivej predstave, že čo je krásne na pohľad, musí byť aj dobré a prospešné pre život…
Američania mali teda svoj „Deň húb“. U nás – na Slovensku – bol „Deň bielej paličky“. My hubári vieme, že až to na Záhorí „vypukne“…, objavia sa dubáky, suchohríby, kuriatka i rýdziky. A bez toho, aby nám to Amerika schválila, či Mikas s Matovičom zakázali, budeme mať každé ráno „Deň húb“ až do konca novembra!

Koronovaný štátny protokol…

Škoda, že minister obrany Jaroslav Naď jej neusporiadal vojenskú prehliadku, ešte aj s preletom poslednej desiatky letu schopných stíhačiek vzdušných síl našej armády… Lebo veď inak sa „Marusia“ z Minska“ mohla u nás naozaj cítiť ako v rozprávke. Dostalo sa jej pozornosti, pôct a prijatí na najvyššej úrovni. Síce len tak po domácky – vo svetríku – ju prijala najskôr nájomníčka Grasalkovičovho paláca Zuzana Čaputová a ministerský predseda z Trnavy Igor Matovič potom prestal na chvíľu bojovať s mafiou aj proti korupcii. Obul si ceremoniálne čierne kožené topánky a z peňazí svojej zámožnej manželky Paulínky dokonca kúpil parádnu „bukrétu“… Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská (inak aj Svetlana Tichanovská – pozn. red.) si nemala kedy ani uvedomiť, že tretí do partie slovenských najvyšších ústavných činiteľov – šéf parlamentu Boris Kollár – sa (zrejme z obavy pred ďalšou kritikou nevhodných kontaktov s transsexuálom) stretnutiu radšej vyhol. Zlé jazyky tvrdia, že už má i tak vo svojom Pexese dostatočný počet mamičiek aj s vlastnými deťmi, takže ďalšie dve by mu už narušili rozpočet.
Vo štvrtok 8.októbra 2020 ho v Bratislave dostatočne zastúpil väčší parlamentný „feši“ Juraj Šeliga i onakvejší znalec medzinárodného protokolu – minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Laik žasol, odborník sa nestačil čudovať…Toľko honoru, toľko slávy! A pritom nešlo o korunu monarchie – ako keď jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. navštívila v októbri 2008 na pozvanie prezidenta Ivana Gašparoviča naše hlavné mesto. Nešlo dokonca ani o prijatie predstaviteľov svetových veľmocí, ako vo februári 2005, keď na historicky prvú návštevu Slovenskej republiky pricestoval najvyšší predstaviteľ Spojených štátov amerických George Walker Bush a tiež prezident Ruskej federácie Vladimir Vladimirovič Putin. Tisícročie u nás platilo príslovie Ľuda Slovenského, že: „vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá“… No len kým sa na pražskom hrade neusadil Václav Havel a kým prah Pionierskeho paláca v Bratislave neprekročil popradský anjel Andrej Kiska: Obaja poslušne pritakali na šepot fantóma spoza plota a okázalo prijali tibetského Dalajlámu. Francúzsky básnik Joachim Du Bellay krútil sám nad sebou nechápavo hlavou, ako mohol s plnou vážnosťou kedysi tvrdiť, že: „Šťastný je ten, kto môže stráviť život medzi sebe rovnými a pokojne žiť vo svojom chudobnom domčeku, bez strachu, bez závisti, bez predstierania, bez ambícií.“
Ešteže slovenský tretí sektor s americkými indiánskymi pierkami stráži vyváženosť a dodržiavanie diplomatickej etiky a strategickej rovnováhy. Ktorýsi veštecký think-tank zariadil, aby si s Cichanovskou mohla za kulisami Globsecu urobiť „selfíčko“ predsa len aspoň jedna jediná partnerka na jej úrovni. Líderka liberálnej opozície na Slovensku Irena Bihariová fakt žiarila šťastím. Mali by sme aj my ostatní. Vďaka tomu už dnes vidíme za horizont najbližších slobodných parlamentných volieb. Či už budú plánovane v roku 2024 alebo vďaka koronovanému Matovičovmu kabinetu milionárov, klamárov a podvodníkov oveľa, oveľa skôr… Ešte predtým, ako niektorá z „renomovaných a nezávislých“ prieskumných agentúr zverejní bezplatne aktuálne volebné preferencie Slovákov. Vo svätom nadšení totiž obe devy zabudli, že na bezpečnostnej konferencii Globsec (hoci bez Huawei) sníma obraz a zvuky nahráva každá čajová kanvica aj všetky start-upové kávové lyžičky. Unikla tak nahrávka strategického rozhovoru Cichanovskej so šéfkou Progresívneho Slovenska Bihariovou. Bude to prvá pracovná agenda budúceho novozvoleného generálneho prokurátora SR. V obálke bez odtlačkov je preňho zalepená strategická téma, kódovaná v otázke : „koľko faraónov asi tak tušilo, že sa z pyramíd dostanú rovno do Britského múzea?“

Štefan Nižňanský

—————————————————–—-————————————————————
IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme vyše 25 000 vzhliadnutí !!!

Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

Ďakujeme!
————————————————————————————————————————

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments