Dnes aktuálne sociológ, publicista vysokoškolský pedagóg, básnik a prekladateľ LADISLAV VOLKO

Ladislav Volko je sociológ, bývalý diplomat, vysokoškolský pedagóg, člen Slovenského syndikátu novinárov a klubu filmových novinárov, publicista a autor množstva štúdii a článkov z oblasti literatúry a sociológie kultúry, filmu a médií. Píše poéziu po slovensky a po poľsky. Autorsky vydal viacero kníh. 

Stano Kochan rozosmieva nebeské publikum

Odišiel ďalší z radov posledných mohykánov, velikánov slovenského i svetového autora humoru a satiry

Bolo to dávno, pradávno, v krásnych rokoch 60-tych, keď mladý absolvent ekonómie Stanislav Kochan vystavoval svoje karikatúry v legendárnom V-klube. Neskôr ho predstavilo na svojich stránkach legendárne Echo bratislavských vysokoškolákov, aby sa vzápätí stal legendou na stránkach nielen Kultúrneho života ale i legendárneho Roháča. Otvorenosť doby a mysle mu priala a tak týždeň čo týždeň KŽ predstavoval Kochanovu príručnú encyklopédiu. To mu nestačilo. Keďže pochopil dialektiku dejín, rozhodol sa pre seriál troj- štvorobrázkových komiksových príbehov Obrázky z dejín národa slovenskieho za vpádu tureckieho, ktoré dokonca vyšli aj v malej knižke. „Priam skokmi sa zároveň zdokonaľoval jeho kresliarsky rukopis. Expresívnou linkou nakreslené postavičky, nepreťažené zbytočnými detailmi, čímsi (možno naivnou mimikou alebo štylizovanými gestami) pripomínali ľudovú maľbu na skle či veľkonočné kraslice.“ – napísal o jeho vtedajšej tvorbe, krstný otec aj jeho karikatúry, Kornel Főldvári. Poznanie dialektiky dejín sa mu zišlo znova. Po obsadení našich luhov a hájov vojskami Varšavského paktu emigroval do NSR, kde po čase zakotvil v svetoznámom satirickom časopise Pardon. Patril medzi ôsmich kmeňových autorov. Postupne spolupracoval s významnými periodikami, ako Spiegel, Stern, Bunte, Die Zeit. Publikoval viacero kníh v Nemecku, Anglicku, Taliansku, Holandsku či Japonsku. Pričinil sa o sexuálnu výchovu obyvateľov mnohých krajín, keď pretransformoval Kámasútru do jazyka karikatúry a vydal pod názvom Diabolské polohy a neskôr pre veľký úspech vydal voľné pokračovanie Najdiabolskejšie polohy svetových dejín. Obidve interpretácie Kámasútry majú svetový ohlas. Pre veriacich komunistov sprístupnil Bibliu pre komunistov. Ilustroval desiatky kníh. Keď v roku 1992 taliansky autor Luca Novelli vydal knihu Proffesione Cartoonist, Stano Kochan nemohol chýbať medzi ôsmimi autormi zvučných mien: Altan, Cavandoli, Johny Hart, Quino, Mordillo, Ro Marcenaro, Ziralldo. Po prevrate sa poponáhľal domov na Slovensko. Slovenské príslovie hovorí, že doma nikto nie je prorokom. Ani on sa nestal prorokom. Tak ako mnohí pred nim a mnohí po ňom. Jeho postreh v líniách karikatúry je výstižnejší, detailnejší, jeho témy skôr nadčasové, neraz kruté, absurdné až sarkastické, ale realizované s gráciou, poéziou jemu vlastnou. V Hornej Strehovej, kde žil, svojimi kresbami spomínal na civilizáciu, to šialenstvo, čo žijeme. Občas ho vytiahli medzi ľudí. Na Kremnických gagoch ho dokonca vyznamenali za celoživotnú tvorbu Zlatým gunárom v roku 2014. Čoraz viac sa ponášal na starého Indiána, ktorý rozumie hudbe stromov, vody, tichu a múdrosti prírody. Stano Kochan tvoril s vervou. Vrátil sa, lebo domov je len jeden – nech to znie akokoľvek banálne. A tu už zostane. Svetlo sveta uzrel v roku 1942 a zomrel  začiatkom tohto roka, 24, januára. Česť jeho pamiatke!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LADISLAV VOLKO

—————————————————–—-————————————————————
Ak nám chcete pomôcť skvalitniť noviny, respektíve podporiť slovenskú kultúru v oblasti humoru a satiry, máte možnosť poukázať nám legálne 2% z dane na podporu Humorikonu. Sme riadne evidovaní na daňovom úrade. Prípadne telefonický kontakt: 0907 905 537.
Potrebné údaje: IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

PODPORTE nezávislé médium Humorikon – jediné slovenské internetové médium svojho druhu! Všetok obsah na týchto stránkach je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na ich skvalitnenie. Mimochodom, zaznamenali sme už vyše 28 000 vzhliadnutí a obsahom je zaradenie približne za vyše ročné obdobie približne 1510 príspevkových strán od desiatok popredných slovenských i zahraničných autorov, profesionálnych humoristov, tvorcov duchaplného slova a vtipnej karikatúry!
Môžete tak urobiť i prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments