Dnes aktuálne spisovateľ, prekladateľ a editor Aleksandar Cotrić zo Srbska

Domov / Ostatné / PRVÁ VIDEOKVALÁCIA PORADENÁ V UKS

PRVÁ VIDEÁ Propagácia sa konala vo Veľkej Británii

Belehrad – 8. augusta. V Združení srbských spisovateľov bola prezentovaná Antológia rumunských aforizmov v srbskom jazyku „Med a jed“, ktorú preložil a editoval Aleksandar Cotric. Kniha bola nedávno vydaná v Temešváre Združením Srbov v Rumunsku.
Toto bol prvý zo série plánovaných videopropagácií bez publika nových diel srbských spisovateľov, ktoré sa konali týmto spôsobom kvôli pandémii koronavírusov. Redaktor tribunového programu UKS Miljurko Vukadinović zdôraznil, že v dôsledku zdravotných opatrení, ktoré zakazujú zhromaždenia, bola UKS nútená zrušiť všetky plánované tribúny, festivaly, propagačné akcie a slávnostné odovzdávanie cien za prítomnosti návštevníkov, ale literárne udalosti sa plánujú organizovať týmto spôsobom. Zábery z kultúrnych podujatí pod strechou domov srbských spisovateľov budú k dispozícii na webovej stránke UKS a na kanáli Metanoja YouTube.
Vukadinović, hovoriac o antológii „Honey and Poison“, ktorej recenzentom je, poukázal na „rozmanitosť rumunského aforizmu, ktorý sa pohybuje medzi poetickým vyhlásením a príslovím, epigramom a vetou“.
Editor antológie Aleksandar Cotric poukázal na rozdiely medzi srbskými a rumunskými aforizmami, pretože „trváme na vtipoch a kritike, zatiaľ čo krátka podoba našich susedov je charakterizovaná morálnym a filozofickým aspektom, čo neznamená, že naši východní susedia nie sú mimoriadne vtipní a veľmi ostrí“. intonované aforizmy “.
Antológia „Honey and Poison“ obsahuje asi dva a pol tisíc myšlienok 85 rumunských spisovateľov, umelcov a filozofov vrátane svetoznámeho Carmen Silvu, Emila Siorana, Mircea Eliade, Eugena Ionesca, Constantina Brancusiho, Tristana Caru, Mihai Eminescu, Nikita Stanescu. , ale aj súčasných rumunských autorov, medzi ktorými vynikajú Valeria Butulescu a Goran Mrakić, ktorý žije v Temešváre a tvorí v rodnom srbskom a rumunskom jazyku.

 

PRIDRUŽENIE PÍSOMNÍKOV SERBIE

Humoreska

BUDÚCNOSŤ A MINULOSŤ

Nedeľa – Nechaj minulosť v minulosti – Anuradha Jyotish

Prezident nebol spokojný s členmi strany na vysokých pozíciách vo vláde, parlamente a štátnych podnikoch, ktoré obhajujú jeho politiku. Myslel si, že sú veľmi osamelí, že vydávajú vyhlásenia, ktoré nie sú v súlade s tým, čo hovorí, a že dokonca aj tí, ktorí predniesli vystúpenia, boli v rozpore s jeho správami o tolerancii, ľudských právach, spolupráci, demokracii, zmierení, integrácii… „Musím ich disciplinovať,“ povedal svojmu mediálnemu poradcovi. – To je neprijateľné. Niekto zasiahne klin a niekto zasiahne dosku. A niektorí sa len búchajú. Voliči budú úplne zmätení, pretože hovorím jednu vec, a moji spolupracovníci hovoria niečo úplne iné, tretiu alebo štyridsiatu ôsmu…Konáme ako dezorganizovaný orchester. – Mám návrh, ako to vyriešiť – zašepkal mu poradca. – Som v kontakte s najväčším odborníkom na politický marketing na svete. Technológia vo svete veľa pokročila. Ak máme dosť peňazí, dostaneme niečo zo zahraničia, ktoré bude predstavovať revolúciu v tejto oblasti. Po vypočutí návrhu predseda schválil obstaranie tohto technického výsledku. Bol to biologický mikročip, ktorý je implantovaný medzi palec a ukazovák človeka. Keď je čip aktivovaný, pripája sa k mozgovým vlnám a umožňuje osobe vysloviť obsah zaznamenaný na doske. Bolo obstaraných niekoľko stoviek takýchto zariadení, v ktorých boli zapamätané príhovory objednávateľa, tj prezidenta strany. A implementácia začala, najprv v parlamente. Prvé výsledky boli v skutočnosti pôsobivé viac ako uspokojivé. Predseda s najväčšou radosťou počúval, že jeho poslanci doslovne recitovali jeho vety, ako aj celé prejavy. Všetko v tých dňoch bolo dokonale synchronizované a harmonizované. Pekné. Problémy sa však začali, keď poslanci na jednom z nasledujúcich zasadaní začali prednášať časti prejavu svojho prezidenta, ktorý má desať alebo dokonca viac ako dvadsať rokov. Boli to tiež slová, ktoré opakoval dlhý čas, ale ktoré sa nedávno vzdal, zakazoval pripomenutie a dokonca poprel, že ich niekedy povedal. Prezident musel rýchlo reagovať. Vyzval všetkých úradníkov na mimoriadne zasadnutie a ostro ich kritizoval za to, že hovorili s nenávistnými prejavmi, podnecovali vojnu, podnecovali národnú nenávisť a vyhrážali sa všetkým, ktorí patria k iným stranám. – Kto ste vlastne? Čo ak ste prezident? Ste zradca! Predali ste sa cudzincom za peniaze! – jeden z štiepaných úradníkov rázne odpovedal. Okamžite sa k nim pripojili iní, ostro zaútočili na svojho prezidenta za to, že je cudzím špiónom, a za to, že je pripravený vzdať sa územia štátu kvôli moci. Každé slovo jeho ľudu bolo prezidentovi dobre známe, pretože ho toľkokrát opakoval. Nemohol však urobiť nič. Členovia strany mohli reprodukovať iba svoje správy. Budúcnosť technológie sa najhoršie zlúčila s politickou minulosťou.

Aleksandar Cotrić

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments