Dnes aktuálne spisovateľ, publicista, recenzista, aforista a humorista Milan Kenda

Redakčné invektívy

 V redakcii im povedal od srdca, čo si o nich myslí. Vrátili mu to od jeho Achillovej päty.
 Čo novinára v mladosti nadchlo na písanie desaťstranovej reportáže, to mu v zrelom veku ledva vystačí na desaťriadkovú správu.
 Do svojich novín píšu stručne, ale na redakčných poradách sa hádajú rozvláčne.
 So zreteľom na nepretržitú reorganizáciu redakčných oddelení je nepretržité vychádzanie novín nepretržitým zázrakom.
 Znechutený stereotypom svojej novinárskej rutiny začal všetko celkom odznova: Uverejňuje svoje texty spred tridsiatich rokov, plne nežnorevolučnej naivity.
 Napísal takú konštruktívnu kritiku, že ho postihnutí nemohli vyhlásiť za demagóga. Museli si naň počkať v noci v parku.
 Prípad chronickej naivity čitateľov: Nevykoreniteľná predstava, že meškanie printových periodík spôsobujú samotní redaktori.
 Pomer medzi kultúrnou a športovou rubrikou v novinách zodpovedá realite: pomeru medzi plochou knižnej stránky a plochou futbalového ihriska.
 Správne „zoštelovaný” redakčný automobil zastavuje pri každom bistre.
 Šéfredaktori by mali v záujme vlastného zdravia odchádzať na dovolenku tam, kde nijakým spôsobom nedostanú do rúk svoje vlastné noviny.
 Väčšina redakčných sekretárov vyškrtne úvod ešte aj v redakčnom úvodníku.

BESEDNICA

Podnet do éry, v ktorej vírusy budú vládnuť celému svetu

Doplňme nespoľahlivé montážne haly výnosnou farmáciou

Koronavírusová pandémia – ako si všetci uvedomujeme – prehlbuje ekonomickú krízu. Devastuje mnohé priemyselné odvetvia, predovšetkým tie, ktoré produkujú výrobky, o aké v neistých, deprimujúcich časoch, plných rozličných obmedzení, nie je a istý čas ďalej nebude náležitý záujem, alebo je nanajvýš minimálny. Koronavírusová pandémia však podnecuje – ako si nie všetci uvedomujú – priam dramaticky, v masívnych rozmeroch, farmaceutický priemysel.
Ide najmä o výrobu dezinfekčných prostriedkov, tekutín, gélov, sprejov, ale aj ochranných prostriedkov, predovšetkým rúšok a hygienických rukavíc. Všeličo z tohto sortimentu zatiaľ musíme dovážať zo zahraničia, za čoraz vyššie ceny, lebo zákony baskervillského kapitalizmu sú – napriek farizejstvu – neúprosné.
V časoch preklínaného socializmu sme nielen na území Česka, ale aj na území Slovenska mali niekoľko úspešných farmaceutických podnikov. Podstatne viac než ich máme dnes, vlastne z nich zostali /ak vôbec/ len torzá. Pod tlakom pandémie začínajú sem-tam niektoré aspoň sčasti ožívať. Akoby nesmelo, bojazlivo, „umiernene“ ožívať – v čase, keď vo vyspelej časti sveta rodí sa boom záchranného farmaceutického veľkopodnikania, v čase, keď niektoré politicko-mocensky vplyvné štáty odvažujú sa bezočivo a egoisticky odkláňať toky importovaných protiepidemických pomôcok z pôvodných adries na svoje územia, my váhavo spúšťame nejaké farmaceutické linky, či iba minilinky!
Naši noví kormidelníci si akosi neuvedomujú čoraz výraznejšiu príležitosť pre masívne posilnenie a renesanciu nášho, slovenského farmaceutického priemyslu, na reinkarnáciu jeho nezabudnuteľných tradícií. Kormidelníkom akosi nedochádza význam príslovia, že všeličo zlé je – s prepáčením – na všeličo dobré, že ekonomicky nespoľahlivé montážne haly by bolo štátnicky a národohospodársky múdre do údajného storočia pandémií doplniť linkami a laboratóriami farmaceutickými. Založiť veľký, moderný podnik takéhoto zamerania, pravdaže, nie v rukách a v moci súkromných veľkopodnikateľov a nových kočnerovcov, ale vo vlastníctve štátu, v riadení a financovaní štátom. Skvelá ekonomická, zamestnanecká, vedecko-výskumná, ba aj exportná príležitosť! Priveľa pozitív odrazu, ibaže zodpovedným to akosi „nezapína“. Radšej zakladajú a financujú zbytočné ministerstvo pre osobné uplatnenie bábkoherečky s megalomanskou ctižiadostivosťou.
Takýto farmaceutický štátny podnik by mohol byť projektom zameraným predvídavo do blízkej i vzdialenejšej budúcnosti – hlavne na produkciu vakcín /prípadne účinných liekov/, v prvom rade vakcíny na likvidáciu ochorenia s označením COVID 19. Podľa viacerých zahraničných epidemiológov a virológov budú nás vírusy a ich nové varianty dlho sužovať, takže vakcinácia ako súčasť účinnej prevencie bude obrannou metódou číslo jeden. Naskutku treba viac zbrojiť, moderne prezbrojiť, masívnejšie vyzbrojiť naše zdravotníctvo proti súčasnej i ďalším pandémiám.
Ukázalo sa, že už dnes (!) máme viacero vedecky skvele pripravených a rozhľadených výskumníkov, virológov a epidemiológov, genetikov a biochemikov, ktorí by vedeli odborne viesť, formovať a motivovať takýto podnik. Pochopiteľne, bolo by ich treba zaplatiť ako hviezdy a priekopníkov! No bolo by z čoho, pri súčasnom obrovskom celosvetovom záujme o import takýchto očkovacích látok. Je to vlastne úžasné zistenie – vhodné kádre už máme. Navyše, akoby paradoxne, naša vlasť by ušetrila na preočkovaní svojho obyvateľstva, lebo by sa tu používala domáca vakcína namiesto astronomicky predražených importov.
Takýto úžasný farmaceutický trend by sa mohol u nás zmysluplne a pozitívne rozvíjať, keby… Keby našim novým kormidelníkom nechýbala snaha tvoriť vízie, nechýbala predstavivosť, predvídavosť, pružnosť, odvaha a rozhľadenosť namiesto pomstychtivosti.
Slovensko je v dôsledku včasných a prísnych opatrení proti šíreniu koronavírusu európskym premiantom v zvládaní pandémie. Táto číslami podopretá a celým svetom sa šíriaca vynikajúca povesť je súcim východiskom pre skvelú reklamu v celom spektre riešení koronakrízy, lebo jednotlivé pozitívne kroky sa v hodnotení nedajú od seba striktne i zodpovedne oddeliť a dobrá povesť na štarte posilňuje nemenej dobrú povesť v nasledovných aktivitách.

Farmárske postrehy

 • Červ zvyčajne šťastne prežije pád jablka.
• Povedala terchovská sliepka: Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte!
• Stačilo by, keby sme suverénne zvládli prírodu aspoň vo vlastnej záhrade!
• Pocit, že urobil dieru do sveta máva najčastejšie krt.
• Súčasné jablko poznania je dezinfikované.
• Človek je pánom tvorstva a otrokom seba samého.
• Chrústovi dali k dispozícii celú ružovú záhradu, ale nakoniec z neho nevylisovali ani kvapku ružového oleja.
• Nesejte nič, neokopávajte nič, ak viete o žatve sugestívne rozprávať. Všetci vo vás uvidia Majstra.
• Nemusíš byť činorodý, ak môžeš byť vínorodý.
• Slovenské príslovie: Čo môžeš urobiť zajtra, odlož na dôchodok!
• Pri vode na mlyn nezáleží na stupni znečistenia.
• Pokrokové ovady vždy obetavo podporujú ničenie komárov.
• Vždy podceňujeme to, čo kvitne v domácej záhrade.
• O rodnej hrude môžu oprávnene rozprávať iba dážďovky.
• V kydaní hnoja na iných máme všetci roľnícky rozmach.
• Skúsení capi-záhradníci odpútavajú pozornosť vypúšťaním slonov medzi porcelán.
• Tchory si rady ťažkajú na smradľavý svet.
• Modifikované príslovie: Človeče, pomôž si sám, aj agronóm ti pomôže!
• Z prvej lastovičky mávajú najúprimnejšiu radosť jastraby.
• Osly bez váhania požerú aj vavríny.
• V teplej búde reťaz nechladí.
• Ľudia na rozdiel od zvierat namiesto vodcov stáda poslúchajú zvodcov stáda.

Zbojnícke árie

Hrajnohova poučka

Život ma naučil,
došlo mi to vekom:
Už sa naparujem
len nad harmančekom.

Hrajnohov povzdych

Mám ja správnych kamarátov
v dedinách i mestách!
Čo však z toho, keď nesedia
na tých správnych miestach?

Zbojnícka anekdota

Je to smutná akendota,
do dvoch riadkov sa mi vprace:
Má bohatstvo ako sultán
len z poctivej svojej práce.

Ako medzi nás?

Ak sa ty chceš zblížiť
s našou družinou,
nemusíš sa drať k nám
hustou mladinou.
Keď zaženieš domov
ovce z paše,
musíš sa k nám preliať
hrdlom fľaše.

Hrajnohov slávny výrok

Naozaj všetko, synak,
mohlo byť celkom inak.

Milan Kenda
————————————————————
PODPORTE prosíme nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránky.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže. Mimochodom, zaznamenali sme už vyše 18 000 vzhliadnutí !!!
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
—————————————————–—-

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments