Dnes aktuálne srbský humorista Aleksandar Cotric

Medzinárodný satirický festival v Srbsku

Vysoké ocenenie a úspech nestora slovenského humoru, básnika, prozaika, novinára, textára a dramatika Tomáša Janovica na Medzinárodnom satirickom festivale v Srbskom Balehrade


Medailu „Zlatý kruh“ za potvrdenie satiry vo svete získal básnik a aforista Tomáš Janovic z Bratislavy. Uznanie v jeho mene prijal zástupca veľvyslanca Slovenska Igor Vencel.


Účastníci programu v registri emigrantov a Srbov v regióne (foto Marko Spasojevic)

V hale Matice emigrantov a Srbov v regióne sa uskutočnil medzinárodný „Satire Fest“ organizovaný Belehradským aforistickým kruhom (BAK). Vzhľadom na epidemiologickú situáciu sa festival, v poradí už osemnásty, konal bez prítomnosti publika a bol venovaný 65. výročiu úmrtia básnika a satirika Stanislava Vinavera (1891–1955). Medzi účastníkmi mali nominačné zastúpenie aj slovenskí humoristi (HUMORIKON) v osobe humoristu Milana Kupeckého, ďalej na „Satire Fest 2020“ nechýbali ani zastupujúci humoristi zo Švajčiarska, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska, Čiernej Hory, Chorvátska a domáceho Srbska. Program prebiehal pod symbolickým heslom, v skutočnosti Winaverovým aforizmom „Neexistujú obmedzenia.“ O túto recenziu sa uchádzalo 42 autorov a 20 z nich sa zúčastnilo programu. Hovorili aforizmy a ocenené príbehy a piesne, ktoré boli zaznamenané a potom budú vysielané na kanáli YouTube. Aforizmy autorov, ktorým sa zabránilo v osobnej účasti, prečítal herec Milan Milosavljević, známy svojou interpretáciou postavy Branislava Nušića. Prezident BAK Slobodan Simić oznámil mená laureátov. Autorom najlepšieho aforizmu je Zoran T. Popović z Pančeva, ktorý získal cenu „Vuk Gligorijević“. Tento najlepšie hovorený aforizmus znie: „Mohol by som žiť ako celý normálny svet, ale svojich ľudí nesklamem.“ Cenu „Rastko Zakić“ za najlepšiu satirickú pieseň získal Dušan Pop Đurđev z Nového Sadu a cenu za najlepší satirický príbeh získal Milko Stojković zo Smederevskej Palanky. Títo víťazi sa určujú na základe výberového konania. O uznanie bojovali aforisti zo Srbska, Slovenska, Severného Macedónska, Čiernej Hory, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny a Švajčiarska, ktorých určil tohtoročný selektor Mitar Djeric Laki. „Cena satirickej odvahy“ BAK sa udeľovala už po piatykrát a víťazom sa stal spisovateľ Svetislav Basara. Uznanie za celkový prínos pre srbskú satiru získal aforista a autor satirických príbehov Rasha Papes z Kragujevca. Sasa Dimitrijevic z Nisu je držiteľom ceny „Nikola Otas“ za celkový prínos satirickej karikatúre, ktorú už po tretíkrát udeľuje Asociácia karikaturistov Srbska a BAK. Medailu „Zlatý kruh“ za potvrdenie satiry vo svete získal básnik a aforista Tomáš Janovic z Bratislavy. Uznanie v jeho mene prijal zástupca veľvyslanca Slovenska Igor Vencel. Zazneli aj v sérii aforizmov: „Prázdna hlava je najlepším obalom. Môžete do nej zabaliť všetko “,„ Boh je najlepší selektor. „Každý reaguje na jeho výzvu:“ „Očakáva sa od nás, že stádo získa imunitu.“ Správanie už máme “,„ Po pandémii si budeme musieť vyhrnúť rukávy. Dajme si vakcínu! “,„ Nikdy sme neprešli skúškou dospelosti. Nedosiahli sme túto úroveň“.

Aleksandar Cotric

Dovetok:

 TOMÁŠ JANOVIC, NOSITEĽ CENY „ZLATÉHO KRUHU“ ZA PRÍNOS DO SATIRICKEJ LITERATÚRY VO SVETE

Tomáš Janovic sa narodil v roku 1937 v Bratislave. Je slovenský satirik, aforista, prozaik, básnik, novinár, autor rozhlasových a televíznych scenárov, divadelných hier a spisovateľ pre deti a mládež. Po maturite v Košiciach študoval slovenský jazyk a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Svoje diela začal publikovať v humoristicko-satirickom týždenníku „Roháč“ v roku 1954. Bol redaktorom a autorom v tomto časopise viac ako tridsať rokov. Jeho literárny debut bol v roku 1959, keď vydal svoju prvú knihu. Venuje sa témam akými sú odcudzenie elity, mediálne manipulácie, rodinkárstvo, nedorozumenia medzi pohlaviami, generačné problémy, vojnové obdobie, rasové prenasledovanie… Tematicky však vychádza aj zo spomienok na vlastné detstvo a mladosť. Tomáš Janovic používa veľmi jednoduchý jazyk, stručné a zmysluplné aforizmy, voľný verš, najmä osobitným talentom pre rozprávanie príbehov a satirické myslenie. Je majstrom krátkej formy a jeho obľúbeným žánrom je aforizmus. Je pokračovateľom najlepšej tradície židovského humoru (sám je židovského pôvodu – pozn. red.), pretože jeho schopnosti vychádzajú z bohatej a dlhej židovskej skúsenosti. V roku 2017 mu prezident Slovenska Andrej Kiska udelil štátne uznanie Rád Ľudovíta Štúra za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a rozvoj literatúry a audiovizuálnej tvorivosti. Slovenský satirik, už nežijúci Kornel Földvári uviedol, že „má intuitívne pocit, že Janovic je autorom európskeho formátu, ale, bohužiaľ, zostal uzavretý v hraniciach literatúry, z ktorej pochádza.

“ Dúfam, že toto uznanie pomôže aj Janovicovi, aby ho bolo počuť aj mimo Slovenska, a že jeho diela budú preložené a prečítané aj v iných jazykoch.“ 

Aleksandar Čotrič, v Belehrade 23. 10. 2020.
—————————————————–—-—————————————
Ešte zostáva pár dní na to, kedy máte možnosť poukázať 2% z dane na podporu Humorikonu:
IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme vyše 25 000 vzhliadnutí !!!

Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

Ďakujeme!
————————————————————————————————-

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.