DNES AKTUÁLNE SRBSKÝ SATIRIK VASIĽ TOLEVSKI

Home / aforizmy / aforizmus / aforizmy / humor / medzinárodné noviny pre humor a satiru z granátového jablka / satira / granátového jablka / sipak.rs / Vasil Tolevski /AFORIZMI Vasil TOLEVSKOG

Zo srbského družobného humoristického časopisu Šipak

AFORIZMY VASILNÉHO TOLEVSKÉHO

Televízia je veľká vec. Ako inak by sa v ňom mohlo zhromaždiť toľko bláznov?
Eutananizácia tu nie je povolená. Až do poslednej chvíle to nebude trvať naše duše.
Zdvihnite dcéry, ak chcete, aby sme sa pozreli. Tu brat sleduje oči svojho brata.
Jeho matka ho porodila ako zvyčajne. A potom to urobil štát.
Naše obete môžete vidieť aj voľným okom. Nie sú malé.
Umierame ako ľudia. Preto sa rodia jednotlivci.
Na obed som mal slimáky. Mám toho veľa.
Všetci narodení pod šťastnou hviezdou sa narodili do socializmu. A potom sa hviezda vyčerpala.
Ten, kto sa chváli tým, že je na nárazníku vlasti, riadi džíp.
Vedie rozhovory, ktoré nemôžem robiť s normálnym človekom, preto žiadam, aby ma niekto z vlády počul!
Ústava spočíva v tom, že všetci ľudia sú rovnakí! Iba pre kanibaly sú všetci ľudia rovnakí.
Náš štát nemá žiadnu cenu. Takže ide do tendra.
Narcistický vodca neočakáva od ľudí kvety, ale hlasy.
Je dobré, ak je človek nacionalistom, iba ak je nacionalistom dobrý človek.
Vďaka mladým tiež niečo vyvážame.
Cudzinci nespochybňovali povesť nášho štátu. Dali to pod iný bod.
Neveria ani tomu, čo v nich ľudia veria!
Vodca meria ľudí od hlavy až k päte! Vyzerá to, že sa ich chystá pochovať.
Pastier počíta ovce, aby vedel, koľko majú pre svojho manžela. To isté platí aj pri sčítaní ľudu.
Našiel som štvorlístok… ale hlad bol silnejší ako šťastie!
Boh je v nebi a diabol je na zemi. Preto je Boh bližšie k starému a diablovi k mladým.
Voľba stavia múr medzi úradmi a ľuďmi. A potom ľudia buchli hlavou o stenu.
Naša budúcnosť nie je od nás ďaleko. Je v Nemecku, Amerike, Austrálii …
Politik nemôže byť masochista, pretože je sadista!
Paradajky nemajú kosti, takže ľudia jedia viac paradajok ako mäso!
Vodca sa nikdy neobetuje za ľudí. Kde ste videli, ako sa kráľ obetoval za chodca?
Keď meníme históriu, nemôžem zmeniť nohavice. Nemám tie šortky.
Mier je naša jediná alternatíva. Nemáme nádrže ani lietadlá.

Vasil Tolevski

Galéria
Domov / Časopis Granátové jablko / Dibovanje / humor / Igor Braca Damnjanović DIB / Nič osobné / displej / ilustrácie / recenzie kníh / hodnotenie / recenzie / satira / Granátové jablko / sipak.rs / Vasil Tolevski /Vasil Tolevski: hlboký stav na plytčine, recenzie DIBOVE KNIHY „NIČ OSOBNÉ“

Recenzia knihy Igor Braca Damnjanović DIB

Igor Braca Damnjanović DIB je jedným z množstva mladých a už vyspelých satirikov, ktorí sa nesú v duchu nesúhlasu so všetkým negatívnym, čo si jeho bystré oko všimne, a jeho rebélia je utkaná z humorno-satirickej kritiky. Byť bojovníkom, ktorý stojí na čele armády najlepších satirikov sveta, však nie je maličkosť, ale veľká povinnosť ospravedlniť svoju prácu viditeľnú po celé desaťročie.
Dobrý aforista satirickej farby nemôže byť vytvorený, narodil sa s vlastnosťami rasového satirika: bystrý, bystrý zrak a myseľ, nadaný na štruktúrovanie toho, čo vidí a cíti, a na to, aby získal všetku túto literárnu hodnotu. DIB je jedným z tých autorov, ktorí žijú s problémami spoločnosti, dýchajú s ľuďmi, ktorí nesú ťažké časy na chrbte, sú morálnou podporou pre utláčaných a zbavených práv a predovšetkým sú hlasom svojho ľudu a ako taký vyniká priemernosťou.
Svoju pozíciu oznámi niekoľkými slovami, či už ide o politické kúsky alebo erotické kúsky. Pri čítaní a analýze jeho diel je zrejmé, že má široké spektrum záujmov a formuje realitu, ktorú vidí, očami a duchom. Analýza ho vedie k miniatúram s viditeľnou stopou volania po spravodlivosti. Spravodlivosť ho vedie k sociálnej realite ukrytej pred bežným pozorovateľom. To, čo je pre niekoho nepostrehnuteľné, je pre neho poznanie, umožňuje mu byť kritický, dáva návesť vinníkom, ničiteľom mýtu o šťastnom živote v blahobyte, ktorý si Jeho Veličenstvo ľud zaslúži. Zadaním problému vytvárania takejto bytosti DIB našiel spôsob, ako kritizovať všetko, čo existuje, čo vytvára temný obraz našej spoločnosti. Politici sa musia napraviť. Sú veľmi skorumpovaní .
Rovnako ako všetci satiri, aj DIB pozorne sleduje vývoj v spoločnosti a vidí hlavných vinníkov tohto stavu. Za každým z jeho aforizmov však existuje možné riešenie problému, aj keď z teórie je známe, že satira nemôže zmeniť smerovanie vecí, iba vyniesť úsudok, ukázať prstom na dôvody, ktoré viedli k tejto situácii.
Najväčšou prekážkou pre satirikov je nesprávna interpretácia aforizmu, ktorá ohrozuje jeho hodnotu. Nejednoznačnosť, prekrútenie, neprijateľné posolstvo pre určitý sociálny kruh v sebe skrýva tiché nebezpečenstvo tlmenia hodnoty aforizmu, a teda spochybňovania kvality autora. Tento krok úspešne zvládol DIB, spoliehajúc sa na svoju intuíciu, dar pozorovania, chytrosť, kompatibilitu s realitou, využívajúci všetky možnosti literárneho arzenálu … Jeho konečným výsledkom je prezentácia aforizmov od filozofie po politiku: Naši politici sú malí, ale už sa naučil plaziť.
Vtip a paradox musia byť zlúčené do jedného celku, aby bolo možné formovať hmotné a morálne hodnoty jedného národa a 108 spoločnosti. Je nemysliteľné, aby sa spoločnosť vedená morálnymi mrzákmi pohybovala zrýchleným tempom. DIB to dokončil a na tomto základe vytvoril svoje diela ako modulárny leitmotív pre svoju krajinu a región. Paradox je nastavený tak, aby viedol k premyslenosti a dôvtipu aforizmu. Správa je jasná, hoci je skrytá pod rúškom nezáujmu.
Okrem spomínaných charakteristík je pre rasového satirika najdôležitejšia hlavne statočnosť a dôslednosť, aby dokázal zlepšiť situáciu. S jeho kritickými postojmi, ktoré vychádzajú z hlbokých úvah o spoločnosti s príznakmi šialenstva, musí byť zrejmé, že jeho postoj, ktorý je formovaný rebéliou, je potenciálnym vodcom skupiny mnohých podobne zmýšľajúcich ľudí. To znamená, že musí mať o všetkom vlastný úsudok, aby mohol autocenzorovi predstaviť ideálnu spoločnosť: Je to lepšie v blázinci ako v zhromaždení. V blázinci nikto nepredstiera, že je chytrý!
To, že DIB miluje to, čo robí, ukazuje aj jeho neúnavná práca na popularizácii humoru a satiry na Balkáne. Shipak je jedným z mála miest, kde sú autori zastúpení zo všetkých strán. Nešetriac na seba, sledujúc dianie na balkánskej scéne z týždňa na týždeň, DIB potvrdzuje, že láska k humoru a satire, najťažším literárnym formám, je dôležitým faktorom pri ich vzniku.

Vasiľ Tolevski
————————————————————————————————–
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme už vyše 25 500 vzhliadnutí !!!

Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
——————————————————————————————————————————-

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *