Dnes aktuálne ŠTEFAN NIŽŇANSKÝ

Fejtón

Čaputovej východ

Čuduj sa svete, prezidenta pozná aj východný smer! Obrátila sa na Ústavný súd Slovenskej republiky v Košiciach, aby dostala stanovisko k zákonu o 13.dôchodkoch. Pripomeňme si, že tohto roku by to štátnu kasu stálo približne 442,2 milióna eur. Jej dvojtvárnosť pripomína obchytkanú kartu kráľovnej v krčmovom mariáši. Najskôr populisticky a zo strachu zákon Pellegriniho vlády podpísala, no v podaní na Ústavný súd alibisticky v prvej vete tvrdí, že: „Obsah napadnutého zákona týmto návrhom nenamieta“. No účelový zvyšok vysvetľuje jej hovorca Martin Strižinec takto: „Výhrady prezidentky sa týkajú výhradne legislatívneho procesu, v ktorom bol napadnutý zákon prijatý“. Divadelná hra miestodržiteľky Grasalkovičovho paláca s vopred napísaným scenárom v momente zvolenia a menovania posledného člena ÚS, neprinesie žiadne prekvapenie… Ale ani standing ovations!To, že nežiada prehodnotenie nákupu amerických stíhačiek F-16, za ktoré „vysolíme“ len na začiatku armádneho kšeftu sumu 1,6 miliardy eur, aby sme nimi kryli americké vojenské intervencie na východ, je absurdné. No predvídateľné, keďže jej proamerické preferencie sú všeobecne známe. A preto nekonzultuje ani možnosti zrušenia sľubu exprezidenta Kisku. Podľa neho chudobné a maličké Slovensko pošle do pokladne NATO 2 % zo svojho HDP. I napriek tomu, že každý jeden z nás v čase koronavírusovej krízy dobre vie, že tie takmer 2 miliardy eur Slovensko potrebuje oveľa, oveľa viac na boj s epidémiou. A po jej prekonaní na zdravotníctvo, školstvo, sociálne služby, na vykročenie k potravinovej sebestačnosti. Dobrou správou pre tretiu najúspešnejšiu krajinu na svete v boji proti chorobe COVID-19 je, že prezidentka z Pezinka popri tej pandemickej hrôze, valiacej sa na nás zo všetkých médií počas Matovičových narcistických tlačoviek, nestratila dobrú náladu a schopnosť v niečom aj prekvapiť. Nemyslím pritom na jej farebné rúška.
Počas Kvetnej nedele sa Čaputová nenápadne, citlivo aj diplomaticky obrátila na zjavne vyčerpaného a zmäteného premiéra Igora Matoviča. Práve v deň, keď sa s odborníkmi radil o zavedení zákazu vychádzania počas veľkonočných sviatkov. V príhovore k verejnosti odporučila využiť rady, inšpirácie a príklady dobrej praxe o tom, ako zvládať stres. Obyčajnému milionárovi z Trnavy tak cez médiá (ktoré on miluje nadovšetko), zašifrovane odkázala: „Táto situácia je náročná pre všetkých a nie je žiadnou hanbou nechať si poradiť od odborníkov na duševné zdravie.“ Národ sa baví a smeje, lebo tuší, že okrem jedného jediného to pochopili všetci dospelí obyvatelia štátu. A verte, že tentoraz prezidentka veľmi dobre vie, o čom hovorí! Veď dlhé roky jedna z najznámejších psychiatrických liečební sa nachádza v miestnej časti Cajla pri ceste z Pezinka na vrch Baba.
ŠTEFAN NIŽŇANSKÝ


Moskva k oslobodeniu Bratislavy

V Moskve 4. apríla večer na počesť 75. výročia oslobodenia Bratislavy vypálili čestné salvy s ohňostrojom. Je to pocta nielen pre padlých hrdinov, ale aj pre celú Slovenskú republiku. Hanbím sa, že naše televízie kompletne odignorovali túto významnú historickú udalosť. Hanbím sa, že verejnoprávna televízia RTVS si našla čas na zábavný kvíz, talkshow a čo ja viem čo ešte, ale toto obišla ako nepodstatnú maličkosť. Sme nevďační, zakomplexovaní, pochybujeme o samých sebe, ale čo z nás ostane, ak nebudeme hrdí na vlastné dejiny? Štát sa buduje aj na historickej pamäti, toto za nás nikto nespraví a ak to zanedbáme, ostaneme malí duchom a zanikneme.

Ferdinand Vrábel

————————————————————–

PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránky.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!

————————————————————-

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *