Dnes aktuálne už nežijúci český karikaturista, kresliar, výtvarník a ilustrátor Vladimír Renčín

Medzi najzaujímavejších, najvýraznejších a možno povedať najlepších českých karikaturistov v histórii Česka patrí už nežijúci Vladimír Renčín. Autor dlhé roky žil a tvoril v Hradci Králové, kde sa narodil v roku 1941. Potom sa presťahoval do  Hoděšovic, ktoré sú v Pardubickom kraji. Kresleniu „na plný úväzok“ sa venoval od roku 1965. Zomrel spred vyše troch rokov, vo veku 75 rokov. Do ústrania sa uchýlil a prestal kresliť, kvôli vážnemu ochoreniu. V ostatných rokoch prispieval tvorbou najmä na stránky českého denníka Právo, keď predtým bol dlhé roky prispievateľom do vtedajšieho českého satiricko-humoristického časopisu Dikobraz, akým bol kedysi slovenský Roháč. Vladimír Renčín sa preslávil najmä svojimi „filozofujícimi“ kresbami, ktoré vo väčšine jednoduchým spôsobom vyjadrovali to, z čoho si autor robil žarty. Pritom to boli v skutočnosti veľmi vážne veci. Ako významný český humorista sa popri karikatúre venoval aj ilustráciám a výtvarníctvu, zúčastňoval sa na domácich i zahraničných výstavách i súťažiach, prispieval so rôznych novín a časopisov, ilustroval nespočetné množstvo najmä humoristických kníh, a za všetky tieto literárne počiny obdržal, okrem mnohých iných ocenení aj štátne vyznamenanie Za zásluhy II. stupňa. Vladimír Renčín bol autom svojrázneho humoru a neopakovateľných kresieb a navyše  jedinečných sériových známych postavičiek ako boli Dlabáček, Rambousek, Marie…Posúďte sami. Dnes prinášame obrázky, ako ukážku z jeho bohatej tvorby:

 

 

 

 

 

Vladimír Renčín

—————————————————–—-————————————————————
Ak nám chcete pomôcť skvalitniť noviny, respektíve podporiť slovenskú kultúru v oblasti humoru a satiry, máte možnosť poukázať nám legálne 2% z dane na podporu Humorikonu. Sme riadne evidovaní na daňovom úrade. Prípadne telefonický kontakt: 0907 905 537.
Potrebné údaje: IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

PODPORTE nezávislé médium Humorikon – jediné slovenské internetové médium svojho druhu! Všetok obsah na týchto stránkach je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na ich skvalitnenie. Mimochodom, zaznamenali sme už 27 000 vzhliadnutí a obsahom je zaradenie približne za vyše ročné obdobie približne 1510 príspevkových strán od desiatok popredných slovenských i zahraničných autorov, profesionálnych humoristov, tvorcov duchaplného slova a vtipnej karikatúry!
Môžete tak urobiť i prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments