Dnes aktuálne Viktor Kubal starší

Viktor Kubal starší – geniálny autor, výtvarník, režisér, animátor, priekopník a zakladateľ animovanej tvorby u nás, navyše nestor slovenského humoru a zakladateľ bývalého satiricko-humoristického Roháča.

Na začiatok treba uviesť, že humoristi Kubalovci boli dvaja, otec a syn s rovnakým menom Viktor, teda starší a mladší. Ich cesty sa spojili a vydali sa obaja jedným smerom, iba štart mali rozdielny. Otec, geniálny autor, výtvarník, režisér, animátor, priekopník a zakladateľ animovanej tvorby u nás, navyše nestor slovenského humoru a zakladateľ bývalého satiricko-humoristického Roháča pričuchol ku kresbe vo Svätom Jure ako chlapec, keď cez kľúčovú dierku sledoval v dedinskom kine premietanie Disneyho filmov a doma sa ich pokúšal napodobňovať.
Jeho syn, Viktor Kubal mladší sa v roku 1974 ako novopečený absolvent žurnalistiky stal takisto redaktorom Roháča na dlhých trinásť rokov. Otec doň ešte kreslil, ale už len externe. Po odchode z Roháča sa Viktor Kubal mladší zamestnal v Mladých rozletoch, neskôr v denníku Verejnosť, dva roky vydával Nový Roháč, potom pôsobil v zahraničnom vydavateľstve, založil detské časopisy Šikovníček a Vyhrajko. Otec, Viktor Kubal starší vzhľadom na svoj pokročilý vek bol časom nútený utlmiť svoje celoživotné poslanie – kreslený humor a filmy. A tak na sklonku svojho života, približne dva roky chodieval na výjazdy so známymi humoristami, hercami a športovcami po celom Slovensku. Viac o ságe rodu Kubalovcov napíšeme v našom Humorikone v niektorom z budúcich čísel (mimochodom nestor slovenského humoru Viktor Kubal starší bude mať na budúci rok v apríli jubileum), teraz si niekoľkými obrázkami pripomenieme jeho tvorbu:

 

 

Viktor Kubal starší

 

 

 

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.