Dnes stále aktuálne Andrej Mišanek

Popredný slovenský humorista-karikaturista, navyše „obojživelník roháčovec“ Andrej Mišanek po absolvovaní vojenčiny v roku 1969 nastúpil na propagačné oddelenie podniku Tatrasvit Svit, kde pracoval 18 rokov. Od roku 1987 je výtvarníkom v slobodnom povolaní. V roku 1965 sa začal venovať karikatúre a časom sa vypracoval na popredného predstaviteľa tohto žánru na Slovensku.
Publikoval v desiatkach slovenských, českých, ale aj zahraničných novín a časopisov na Slovensku najmä v Mladej tvorbe, Smene na nedeľu a od roku 1969 v legendárnom Roháči, kam kreslil až do jeho zániku v 90. rokoch. Na domácich i medzinárodných súťažiach získal množstvo prestížnych ocenení. Venuje sa aj písaniu epigramov. V súčasnosti autorsky spolupracuje s niekoľkými slovenskými periodikami, ktorých je čoraz menej a najmä s redakciou Humorikon, ktorý aj vďaka jeho aktuálnym príspevkom, napreduje! Od roku 2008 publikuje svoje kresby aj na internetovom portáli www.prop.sk. Ako sme už spomenuli, od roku 1987 pracuje v slobodnom povolaní. S tvorbou Andreja Mišaneka sa môžeme stretnúť aj dnes v niekoľkých, najmä proslovenský a pronárodne orientovaných periodikách, pretože autor patrí viac-menej medzi euroskeptikov. Príklad majstra Andreja Mišaneka svedčí o rôznorodosti našich prispievateľov, medzi ktorými sú aj liberálne orientovaní, aj kresťansky a najmä sociálne, čo je pochopiteľné, pretože humor a satira patria k arzenálu výzbroje obrany bezbranných. Sme radi že ho môžeme zaradiť medzi našich stálych prispievateľov. Dnes prinášame niekoľko starších príspevkov, ktoré sú stále aktuálne i napriek meniacej sa dobe. Zopár obrázkov na titulnej strane bývalého Roháča svedčí o všestrannosti autora.

Andrej Mišanek

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.