Novomestský osteň

Novomestský osteň už po 18-ty raz

 

Viac zahraničných autorov ako domácich

Každý druhý rok, v čase novomestského jarmoku býva jednou zo sprievodných kultúrnych akcií aj tradičná súťaž karikaturistov. Nebolo tomu ináč ani v tomto roku, respektíve v týchto dňoch, keď sa zišli na podujatí priaznivci dobrého humoru nielen zo Slovenska, ale i autori takmer z celého sveta. Konal sa tu v poradí už 18-ty ročník Bienale kresleného humoru Novomestský osteň. Popri Kremnických gagoch a Fraštáckom tŕni, je to jediná významná a tradičná humoristická akcia tohto druhu na Slovensku.

Ako povedal vo svojom privítacom prejave primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský, Bienále kresleného humoru je najstaršie podujatie tohto druhu u nás. Vzniklo v roku 1982 na pôde tamojšieho Mestského kultúrneho strediska. Za krátky čas dostalo prívlastok svetový. Je to súťažná prehliadka, ktorá prináša radosť nielen organizátorom a autorom, ale predovšetkým návštevníkom tohto ojedinelého a unikátneho kultúrneho podujatia.

Témou tohto ročníka bola „Láska a nenávisť“, ktorá dávala veľký priestor a tvorivú voľnosť všetkým autorom, čo sa odzrkadlilo aj na rozmanitosti prác.

Hodnotiaca komisia bola zložená z porotcov pôsobiacich v oblasti kultúry, médií a výstavníctva. Jej členmi boli Martin Šimovec, Eva Grznárová, Roman Sika, Lívia Fandrová, Vladimír Pavlík, Elena Porubänová, František Bojničan a Radoslav Sedlák.

Podľa slov predsedu poroty a jedného zo zakladateľov a pravidelných organizátorov podujatia Vladimíra Pavlíka, na tomto prestížnom medzinárodnom podujatí sa prezentovalo 155 prác (karikatúr) od autorov z 30 krajín sveta. Z európskych, pobaltských, severských, štátov V4, zámorských, ďalej z Grécka, Turecka, z Egypta, Iránu i z ďalekej Číny. Paradoxne, oveľa viac zahraničných ako domácich. Zahraniční autori sú veľkým prínosom a obohatením súťaže, lebo prinášajú onaké, čiže odlišné vnímanie skutočností a odzrkadľujú národnú mentalitu toho-ktorého štátu.

Odborná porota rozhodla, že palmu víťazstva si odniesla autorka z ďalekej Kolumbie Elena Ospina. Na ďalších ocenených miestach sa umiestnili, v poradí: Gai Guibao z Číny, Ján Hubinský zo Slovenska, Érico Junqueira Ayres z Brazílie, Batista del Toro z Kuby, Oleg Dergachov z Kanady, Lothar Otto z Nemecka, Vincenzo Turturo z Talianska, Nikolay Arnaudov z Bulharska, Milan Juriš zo Slovenska, Jiří Srna z Česka, Jozef Trubíny zo Slovenska a Roman Kubec z Českej republiky. Podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Na podujatí sa mal konať aj krst knihy Aforizmy, s podtitulom Čo vŕta Milanovi Kupeckému v hlave bohato ilustrovanou hlavným porotcom Vladimírom Pavlíkom, slovenským rekordérom v rýchlokreslení karikatúr, no táto časť programu sa pre chorobu autora knihy nekonala, ale uskutoční sa ešte v tomto roku v Divadle Andreja Bagara v Nitre, na súťaži kresleného humoru pre zrakovo a viacnásobne postihnutých, ktoré organizuje Stredisko integračných aktivít.

Milan Kupecký

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments